Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 11 Ekim 2018, Perşembe 08:25
banner

Rum, Mısırlı ve Yunan bakanlar üçlü toplantıda 'diaspora' gençleri arasında işbirliğine odaklandılar

Rum, Mısırlı ve Yunan bakanlar üçlü toplantıda 'diaspora' gençleri arasında işbirliğine odaklandılarGirit'in Elounda kenti düzenlenen Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki üçlü toplantıda, bakanlar üç ülkeden diaspora gençleri arasında işbirliği konusuna odaklandılar.
Paylaş  
1
2
1
0

Girit’in Elounda kentinde gerçekleştirilen üçlü toplantıda, Mısır Diaspora ve Göç Politikası Bakanı Nabila Makram, Rum Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotis Fotiou ve Yunanistan Dışişleri Bakan yardımcısı Terens Kouik, ekim ayı sonlarında Londra’da gerçekleştirilecek “Nostos 2” programıyla ilgili detaylar ve üç ülkeden diaspora gençleri arasında işbirliği konularını ele aldılar.

Mısırlı Bakan KHA’ya yaptığı açıklamalarda “dostlar ve kardeşlerle” (Fotiou ve Kouik) ile yaptığı görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “dostluğumuz, iyi kimyamız ve üç halkın refahı konusundaki ortak düşüncelerimiz her zaman ortak işbirliğimiz için bir hedef oluşturdu” diye konuştu.

Fotiou kendi konuşmasında “diaspora konusundaki bu üçlü görüşmenin beşinci kez yapıldığını ve üç liderin görüşmelerinde diaspora konusunun ne denli önemli olduğunu ama aynı zamanda diaspora denilen bu aracın önemini gösterdiğini” söyledi.

Fotiou, üç diaspora bakanının da üç ülke diaspora gençlerine verdiği önemi de ortaya koyduğunu söyledi.

Fotiou şöyle konuştu:

“İskenderiye’deki “NOSTOS’un başarısından ve Londra’daki “NOSTOS 2’nin” ön hazırlıklarından sonra diaspora gençlerimizle ilgili başka planlarımız da var. Onları kültürümüze ve ülkelerimizin tarihine yaklaştırmak istiyoruz. Çünkü diasporanın bölgede güvenlik ve barış konusunda önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz ve bu, üçlü işbirlikleri ve anlaşmaların başlıca hedefidir”.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı diaspora konularından sorumlu Terens Kouik üçlü bakanlar işbirliğinin bir sonraki adımının “yüzyılların Anıtı Akropolis’ in parıltısı altında gelecek mayıs ayında diaspora gençleri için bir etkinlik düzenlemek" olduğunu belirterek:  “Şimdi NOSTOS programı için sistemli bir şekilde çalışıyoruz ve NOSTOS programının kültürümüzün tanıtımı için üç ülkeden diaspora gençleri arasında bir işbirliği yapılması gerektiğini her zaman aklımızda tutuyoruz” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Alithia Gazetesi'nden anlaşma iddiası: "Lute Kıbrıs'a anlaşma taslağıyla gele...
image Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un dün New York’ta Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrungalos’la görüştüğü, bugün gideceği Ankara’da ...
Rum polisi hırsızlıktan aranan 12 kişiyi duyurdu: Listede 2 Türk de var
image Rum polisi hırsızlıktan arananların listesini verdi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili ve Lute New York'ta görüştü
image Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrougalos ve BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin Ney York’ta gerçekleştirdikleri görüşmenin merkezinde Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yenide...