Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 11 Ekim 2018, Perşembe 14:13

Güney Kıbrıs'ta 4 yılda yatırım karşılığı pasaporttan 4.8 milyar euro gelir elde edildi...

Güney Kıbrıs'ta 4 yılda yatırım karşılığı pasaporttan 4.8 milyar euro gelir elde edildi...“Uluslararası Şeffaflık” isimli uluslararası sivil toplum örgütünün, “Global Witness” isimli örgütün iş birliğinde hazırladığı, Güney Kıbrıs, Malta ve Portekiz’e özellikle atıf yapılan 88 sayfalık raporla, AB üyesi ülkelerin üçüncü ülke vatandaşlarına pasaport veya “altın vize” verme programları konusunda suyu bir kez daha bulandırdığı haber verildi.
Paylaş  
11
11
10
0

Alithia ve diğer gazetelere göre raporda Güney Kıbrıs, Malta ve Portekiz, yatırım karşılığı pasaport uygulamaları nedeniyle “sorunlu” diye tanımlanıyor. Adı geçen kuruluşun rapor sunmakla kalmadığı, “sistemleri, AB uluslarının top yekün güvenliğini düşürebilecek üye ülkelere karşı yargı yoluyla yaptırım uygulanmasını da istediğine” dikkat çekiliyor.

2013-2017 ARASI YATIRIM KARŞILIĞI PASAPORTTAN 4.8 MİLYAR EURO GELİR

Habere göre raporun Güney Kıbrıs ile ilgili bölümünde, yatırım karşılığında üçüncü ülke vatandaşlarına pasaport verme uygulamasının başladığı 2013’ten 2017’ye kadar 4,8 milyar Euro gelir elde edildiği, 2017’de bu uygulamanın Güney Kıbrıs’ın Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası’na katkısının yüzde 5,2 ve yıllık ortala 914 milyon Euro olduğu kaydedildi. Bu katkının AB ülkeleri içerisinde kaydedilen en büyük orandaki katkı olduğuna dikkat çekildi.

Güney Kıbrıs’ın 2017’ye kadar toplam 3 bin 300 kişiye pasaport verdiği ve uygulaması “daha verimli olduğundan” diğer ülkelerden çok fazla para toplayabildiği belirtilen raporda, pasaport verilenler arasında 2016’da Ukrayna tarafından devletleştirilen ve Londra Mahkemesi’nin 2,5 milyar Euro’luk mal varlığını dondurduğu PrivatBank’ın kurucu ve işbirlikçileri Gennady Bogolyubov ve Igor Kolomoisly de var. The Guardian gazetesi, Bolyubov’un şirketlere büyük miktarda yatırım yaptığı için 2010’da “Kıbrıs Pasaportu” aldığını yazdı.

Raporda ayrıca 2007’de Amerika’dan vatandaşlık isteyen, talebi reddedilen ancak 2017’de “Kıbrıs” vatandaşı olan Oleg Deripaska dışında Bashar Al Asad, Rami Makhlouf’a da 2010’da pasaport verildiği belirtildi.

Haberde Alman internet TV portalı ARD’nin de “Avrupa Pasaportlarıyla Şüpheli İşlemler” konulu röportaj yayımlayarak “bir milyon Euro’ya karşılık bir Avrupa pasaportu, Kıbrıs örneğindeki gibi ülkeleri kara para aklamanın arka kapısı haline getiriyor. Uluslararası Şeffaflık raporunda eleştiriyor” denildiği kaydedildi.
İlgili programda AB pasaportlarının gizli de değil, açık açık satıldığı belirtilerek “bir AB pasaportu edinmek Kıbrıs’ta çok kolay. Bunun için alıcı Kıbrıs’ta 2 milyon Euro’luk taşınmaz mal, en geç üç ay içerisinde de pasaport satın alıyor” da denildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tıbbi hintkeneviri yetiştiriciliğini onaylayan yasa Rum Meclisi'nde kabul edi...
image Tıbbi amaçlı hintkeneviri yetiştiriciliğini düzenleyen ve onayan yasa dün Rum Meclisi tarafından kabul edildi.
Rum Dışişleri Bakanlığı diplomasi akademisiyle işbirliği yapacak
image Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, dünyanın tanınmış diplomasi akademilerinden biri olan “Clingendael Academy-Ecorys” akademisiyle ekonomi diplomasisinin uygulanması alanında işbirliği yapacağı bildirildi.
Hristodulidis: "Guterres çerçevesi tektir, 4 Temmuz'daki izahat metninin yazı...
image Rum basınında “kayıp” olarak nitelendirilen ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Genel Sekreter’in Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’tan “aramasını” istediği 4 Temmuz 2017 “tutanağının” yazılı olmad...