Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 14 Ekim 2018, Pazar 15:22
banner

Anastasiadis: "Önümüzdeki günlerde BM'nin Kıbrıs sorununda yeni çabasına şahit olacağız"

Anastasiadis: Önümüzdeki günlerde BM'nin Kıbrıs sorununda yeni çabasına şahit olacağız“Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, “Önümüzdeki günlerde BM’nin Kıbrıs sorununda yeni bir çabasına şahit olacağız” dedi.
Paylaş  
2
2
1
0

Rum radyosuna göre Nikos Anastasiadis, Rum tarafının BM’ye olumlu cevap vereceğini açıkladı.

Anastasiadis Güzelyurt kökenliler tarafından bu sabah düzenlenen “anti işgal” etkinliğinde BM’nin, anlaşmazlıkların üzerine köprü kurulup kurulamayacağını saptamak maksadıyla önümüzdeki günlerde bir araştırma misyonu üstleneceği kanaatini dile getirdi.

Rum tarafının BM’ye olumlu cevap vereceğini, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının da aynısını yapmasını umduğunu dile getiren Anastasiadis, “Bazı fikirler diyaloğun yeniden başlamasına katkı koyabilir yahut yardımcı olabilir. Ancak bu illa diyaloğa da gideceğimiz anlamına gelmez” dedi.

“ÖNERİM FEDERASYONUN TERK EDİLMESİ DEĞİL, BAZI YETKİLERİN YEREL HÜKÜMETLERE DEVRİYLE ALAKALIDIR”

Anastasiadis, Ulusal Konsey toplantısında düşünme malzemesi olarak sunduğu önerinin iki bölgeli, iki toplumlu federasyonun terk edilmesini öngörmediğini, konfederasyon veya iki devlet çözümüyle de ilgili olmadığını söyledi.

Rum lider, “Çözümün işleyebilir ve sürdürülebilir olması amacıyla bazı yetkilerin yerel hükümetlere devredilmesiyle alakalıdır” diye ekledi.
“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, garantilerden ve müdahale haklarından kurtulmuş, iki bölgeli, iki toplumlu federasyona evrilmesini sağlayacak bir çözüm için var gücümle çalışacağım. Omorfo’nun (Güzelyurt) çözümün parçası olarak yasal sakinlerine iadesi için çalışmaya devam edeceğim” ifadelerini kullanan Anastasiadis, Türk tarafını, Rum tarafının istediği çözümü değil konfederasyon ve iki devlet çözümü istemekle suçladı.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Asırlık rahibe hayatını kaybetti
image Apostolos Andreas Manastırı’nın Rahibesi hayatını kaybetti.
Rus Elçi: "AB'nin yaptırımları ve KMB'nin kararlarından ötürü Rus yatırımcı ç...
image Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osachi, AB’nin Rusya`ya karşı yaptırımları ve Güney Kıbrıs Merkez Bankası’nın (KMB) kararlarından dolayı çok sayıda Rus şirketin ayrıldığını ve Rus vatandaşlarının Güney Kı...
Güney'de gerçekleşen soygunda 'G3 tüfek' çalındı
image Limasol’da sakin 38 yaşındaki bir kişinin evinde geçtiğimiz Çarşamba akşamı gerçekleşen bir soygunda, şahsa ait askeri G3 tüfeğinin yanı sıra evden silahın mekanizması, 200 adet mermi, bin 400 Euro nakit para ve bin 6...