Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Ocak 2019, Perşembe 09:16
banner

Güney Kıbrıs'ta 2018'in ilk on bir ayında ticaret açığı dengesi yüzde 13,5 azaldı

Güney Kıbrıs'ta 2018'in ilk on bir ayında ticaret açığı dengesi yüzde 13,5 azaldı2018 Ocak-Kasım döneminde Güney Kıbrıs’ta ticaret açığı dengesi yıllık bazda %13,5 oranında bir azalma gösterdi.
Paylaş  
14
13
14
0

Rum İstatistik Dairesi ön verilerine göre, özellikle ticaret açığı dengesi bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandırıldığında 4,75 milyar avrodan 4,19 milyar avroya geriledi.

Bir önceki yıla kıyasla, toplam ithalatlar gerek AB üyesi ülkelerden gerekse Birlik dışı ülkelerden %10 artış göstererek 8,26 milyar avroya ulaştı. Buna karşı toplam ihracatlar 2018’in ilk 11 ayında %4,07 artış kaydederek 4,07 milyara ulaştı.

Dış ticaretin, gemi yönetimi ve hava taşımacılığıyla bağlantılı olan, gemi ve uçak gibi mobil ekonomik mülkiyet transferinden etkilendiğini hatırlamakta yarar var.

Buna göre, gemi ve uçak dışında, Ocak – Kasım 2018 döneminde, toplam ithalatlar bir önceki yıla kıyasla 5,70 milyar avrodan 6,61 milyar avroya ulaştı.

Buna karşı, Ocak 2018 döneminde gemi ve uçak dışında ihracatlar 2,52 milyar avroya ulaştı. Gemi ve uçak ihracatları ise 1,55 milyar avro oldu. “Net” ihracatlar geçen yılın aynı döneminde 1,94 milyar avroydu. Gemi ve uçak ihracatları ise 0,8 milyara ulaşmıştı.

Toplam ithalatın %58’i AB üyesi ülkelerden geliyordu. İhracatın %72 olan en büyük bölümü ise üçüncü ülkelere gerçekleştirildi.

Bunun yanı sıra, Ocak – Ekim döneminde, ticaret eksiği dengesi bir önceki yıla kıyasla 3,95 milyardan 3,49 milyar avroya ulaştı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum çiftçiler: "Kıbrıs Türk arazilerinin yeniden kiralanmasına imkan sağlanma...
image Güney Kıbrıs'taki Kıbrıs Türk arazilerinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin, bu arazileri üçüncü şahıslara kiralamalarına imkan verilmesi yönünde Rum hükümetine talepte bulundular.
KKTC'ye yerleşecek çocuklu Rum ailelere 15, çocuksuzlara 10'ar bin euro
image Rum Bakanlar Kurulu, 45 yaşına kadar olan çiftlerin, KKTC’nin, bugün Rumların ve Maronitlerin yaşadığı köylerine yerleşmeye teşvik politikası çerçevesinde yeni bir plan onayladı.
'Maraş' konusu Rum basınında: "Yine Maraş'la oynuyorlar"
image KKTC hükümetinin kapalı bölge Maraş'ta bulunan taşınmaz malların envanterinin çıkartılması ve KKTC idaresi altında yerleşime açılması yönünde kararı Rum basınında geniş yer buldu.