Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Ocak 2019, Perşembe 09:16
banner

Güney Kıbrıs'ta 2018'in ilk on bir ayında ticaret açığı dengesi yüzde 13,5 azaldı

Güney Kıbrıs'ta 2018'in ilk on bir ayında ticaret açığı dengesi yüzde 13,5 azaldı2018 Ocak-Kasım döneminde Güney Kıbrıs’ta ticaret açığı dengesi yıllık bazda %13,5 oranında bir azalma gösterdi.
Paylaş  
14
13
14
0

Rum İstatistik Dairesi ön verilerine göre, özellikle ticaret açığı dengesi bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandırıldığında 4,75 milyar avrodan 4,19 milyar avroya geriledi.

Bir önceki yıla kıyasla, toplam ithalatlar gerek AB üyesi ülkelerden gerekse Birlik dışı ülkelerden %10 artış göstererek 8,26 milyar avroya ulaştı. Buna karşı toplam ihracatlar 2018’in ilk 11 ayında %4,07 artış kaydederek 4,07 milyara ulaştı.

Dış ticaretin, gemi yönetimi ve hava taşımacılığıyla bağlantılı olan, gemi ve uçak gibi mobil ekonomik mülkiyet transferinden etkilendiğini hatırlamakta yarar var.

Buna göre, gemi ve uçak dışında, Ocak – Kasım 2018 döneminde, toplam ithalatlar bir önceki yıla kıyasla 5,70 milyar avrodan 6,61 milyar avroya ulaştı.

Buna karşı, Ocak 2018 döneminde gemi ve uçak dışında ihracatlar 2,52 milyar avroya ulaştı. Gemi ve uçak ihracatları ise 1,55 milyar avro oldu. “Net” ihracatlar geçen yılın aynı döneminde 1,94 milyar avroydu. Gemi ve uçak ihracatları ise 0,8 milyara ulaşmıştı.

Toplam ithalatın %58’i AB üyesi ülkelerden geliyordu. İhracatın %72 olan en büyük bölümü ise üçüncü ülkelere gerçekleştirildi.

Bunun yanı sıra, Ocak – Ekim döneminde, ticaret eksiği dengesi bir önceki yıla kıyasla 3,95 milyardan 3,49 milyar avroya ulaştı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cep telefonlarının her iki tarafta da kullanılması... "Zor ama imkansız değil...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında, cep telefonlarının adanın her iki yanında da kullanılabilmesi yönünde mutabakata varılmış olsa da, sonuçların muğlak olduğu iddia edil...
"EastMed konusunda İtalya tereddütlü, gözler Pompeo ile yapılacak görüşmede"
image Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile 20 Mart’ta Kudüs’te yapacağı görüşmeden, “bölgedeki gelişmelerin bu çok kritik döneminde Türkiye’yi muhatap alacak güçlü bir mesaj” elde...
Yunan Dışişleri Bakanı Katrugalos Güney Kıbrıs'a geliyor
image Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos, ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmek amacıyla bu akşam Güney Kıbrıs’a geliyor.