Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Ocak 2019, Cumartesi 13:03
banner

AB Askeri Komite Başkanı General Graziano Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu

AB Askeri Komite Başkanı General Graziano Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulunduAvrupa Birliği Askeri Komite Başkanı General Claudio Graziano’nun Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunduğu belirtildi.
Paylaş  
14
14
14
0

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Birliği Askeri Komite Başkanı General Claudio Graziano’nun temasları çerçevesinde dün sabah, RMMO Komutanı Korgeneral İlias Leontaris ile bir araya geldiğini yazdılar.

Habere göre AB Askeri Komite Başkanı Graziano, Güney Kıbrıs’ın, bölgedeki istikrar unsuru olarak rolüne vurgu yaparken, bunun uluslararası çevreler tarafından da takdir edildiğini söyledi.

Güney Kıbrıs’ın AB’nin aktif bir üye ülkesi; Avrupa’nın güneydoğu bölgesinde istikrar unsuru ve bölgesel güvenlik konusunda önemli bir rol oynadığını ifade eden Graziano, mülteci akını konusunda Güney Kıbrıs’ın karşılaştığı sorunlardan söz ederken mülteci sorununun AB gündemindeki önemli sorunlardan biri olduğuna da dikkati çekti.

RMMO Komutanı Korgeneral İlias Leontaris ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Graziano’nun ziyaret zamanının oldukça önemli olduğunu, Orta Doğu’daki istikrarsızlık, Suriye ve Irak’taki kriz, Afrika ve Asya ülkelerinin karşılaştıkları ekonomik sorunların, 2’nci Dünya Savaşı’ndan itibaren mülteci akınını yarattığını belirtti.

Leontaris, Rum Yönetimi’nin, AB’nin güneydoğu sınırı olduğunu, güvenlik ve istikrarı güçlendiren bölgedeki güven iş birliklerini de kurduğunu ifade etti.

Gazete, AB Askeri Komite Başkanı General Graziano’nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile de görüştüğünü yazdı.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney'de Kıbrıslı Türkler için özel sağlık düzenlemeleri yapılacak
image Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’ta geçerli olan ve “GESİ” olarak bilinen Genel Sağlık Sistemi Yasası temelinde hak sahibi olmadığı, bu nedenle Kıbrıslı Türkler için özel bir düzenleme yapılmasına karar verildiği beli...
Güney Kıbrıs'a sığınma taleplerinde yüzde 148 artış gözlendi
image Güney Kıbrıs’a ulaşan mülteciler tarafından, 2019’un ilk aylarında yapılan “uluslararası koruma” başvurularında 2018’e oranla yüzde 148 artış olduğu bildirildi.
Güney'de gündem aynı: "Enerji konusu, Lute'un gelişi ve Çavuşoğlu-Katrougalos...
image Rum hükümetinin, enerji konuları ile Kıbrıs sorunu arasında bir bağlantı kurulmasını uygun görmediği ifade edildi.