Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Şubat 2019, Pazar 13:40
banner

Stefanu: "Anastasiadis bölünmeye göz yumuyor"

Stefanu: Anastasiadis bölünmeye göz yumuyorAKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in “bölünmeye” göz yumduğunu söyledi.
Paylaş  
1
2
1
0

Fileleftheros gazetesine röportaj veren Stefanu, Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki icraatlarını sert bir dille eleştirerek, Anastasiadis’in Türk yetkililere federasyon karşıtı açıklamalarla ilgili tepki göstereceği yerde, “bölünmeye göz açıp kapattığını” kaydetti.

Anastasiadis’in tavrının Türkiye’nin söylediklerine göre şekillenmediğini belirten Stefanu, AKEL’in, önemli karar ama merkezlerindeki unsurlardan, Anastasiadis’in niyetinin ve görüşlerinin ne olduğuyla ilgili bilgileri aldığına ve bu bilgilerin kesin olduğuna işaret etti.

Stefanu, Anastasiadis’e müzakerelerin bu hale gelmesinde sorumluluk yüklediklerini, çünkü Anastasiadis’in müzakereleri ele alış biçiminin, Türkiye’ye uluslararası toplumun gözünde verimli ve işbirlikçi taraf olma ve takdir kazanma fırsatı verdiğini savundu.

Stefanu, KKTC’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik yalnızlaştırma ve icraatlarının sorgulanması çabası bulunduğunu ve bunun olumsuz bir durum olduğunu ileri sürerek, KKTC’de yeniden birleşme çözümünü istemeyen tarafın baskın olması halinde, olayların zora gireceğini belirtti.

Bu durumun, çözüm perspektifinin başarıya ulaşması çerçevesinde göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çeken Stefanu, Akıncı’nın lider olduğu bu süreçte, müzakerelerin bir an önce yeniden başlaması için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Stefanu, Haravgi gazetesine de röportaj vererek, çözüm için acele ettiklerini, ancak bu çözümün “herhangi bir çözüm” olmaması gerektiğini söyledi.

Stefanu, Anastasiadis’in iç çekişmelerle uğraşmayı bırakarak, müzakerelerin Guterres Çerçevesi zemininde yeniden başlamasına odaklanması gerektiğini kaydetti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Asılsız bomba ihbarının arkasından 3 öğrenci çıktı
image Baf’a bağlı Emba’daki Apostolos Andreas Ortaokulu’na yönelik yapılan asılsız bomba ihbarının arkasında 13-15 yaşlarındaki 3 öğrencinin bulunduğu belirtildi.
Osadchiy: "UNFICYP ile müzakerelerin bağlanmasına karşıyız"
image Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, BM Barış Gücü’nün adadaki göreviyle Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki ilerlemenin bağlanmasına karşı olduklarını ve böyle bir bağlantının “yapay” olacağını söy...
Güney Kıbrıs'taki atış poligonu konusu tartışma yarattı...
image Güney Kıbrıs’ta, ateşli silahlar ve poligonlara ilişkin yasanın çağdaşlaştırılmasına ilişkin daha önce meclise sunulan yasa tasarısından vazgeçilmesinin ardından, bu konuda yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıları...