Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Şubat 2019, Salı 12:55

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromu: "Crans-Montana'da sunduğumuz önerilerimiz hala masadadır"

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromu: Crans-Montana'da sunduğumuz önerilerimiz hala masadadırRum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorunuyla ilgili Crans-Montana’da yaptığı önerilerin hala masada olduğunu, hiçbir şekilde geri çekilmediğini, bu önerilerin kapsamlı, Guterres çerçevesinin açıklık getirdiği nihai bir anlaşmanın şartı olduğunu vurguladı.
Paylaş  
2
3
2
0

Pazartesi günü basına açıklamalarda bulunan Prodromu, “Anastasiadis’in, Akıncı ile 26 Şubat’ta yapacağı görüşmede müzakereler bırakıldığı yerden başlanırsa biz görev tanımı üzerinde istişare etmeyi bekliyoruz” dedi.

Rum Sözcü, Kıbrıs sorunu çözülecekse, konular seçilerek değil, tüm konuların görüşülmesi gerektiğine işaret etti ve ilk kez Anastasiadis’in Akıncı ile bir yıl önce görüşmek istediğini belirttiğini, Kıbrıs Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçildiğinde ise Kıbrıs Türk liderinin kendisiyle görüşme yapmakta isteksiz olduğunu kaydetti.

26 Şubat için belirlenen görüşmenin gayrı resmi olduğunu, iki liderin diyaloğun başlaması için görev tanımı üzerinde görüş alışverişi yapma fırsatı bulacaklarını ifade eden Prodromu, 5 Temmuz 2017’de, Crans- Montana görüşmelerinde Rum liderinin, Guterres Çerçevesine yardımcı olacak ve nihai bir anlaşmanın koşulu üzerinde kapsamlı öneriler sunduğunu söyledi.

Prodromu, Kıbrıs sorununun bir istila ve işgal sorunu olduğunu, çözüm çerçevesini tarif eden ve Türk askerlerinin geri çekilmesi çağrısı yapan BM kararları bulunduğunu anlattı.

Hükümet Sözcüsü, Guterres çerçevesinin tüm altı parametresinin eşit şekilde önemli olduğunu, bu parametrelerin sadece bazılarını seçerek müzakerelere başlanamayacağını belirtti. 

Prodromu, Anastasiadis’in Crans-Montana’da 5 Temmuz’da masaya koyduğu önerilerini geri çektiğine ilişkin bir yorumu yanıtladı.

“Anastasiadis, bu önerileri hiçbir şekilde geri çekmemiştir” diyen Prodromos Prodromou, bir kez daha bu öneriler nihai bir anlaşma koşuluyla sunulduğunu, bunun her zaman böyle olacağını bildirdi.

Sözcü, Türkiye Dışişleri bakanının garantilerin kalkmasının ve işgal güçlerinin geri çekilmesinin ‘bir rüya olduğunu, bu rüyadan uyanmak gerektiğini’ söylemesiyle Crans- Montana’da bir anlaşma elde edilemediğini hatırlattı.

Bir başka soruyu yanıtlayan Prodromu, Kıbrıs Türk tarafının da Crans-Montana’da öneriler sunduğunu, çerçevenin tüm altı parametresi için önerilere ihtiyaçları olduğunu, Türk tarafının garantiler ve Türk askerlerinin adadan geri çekilmesinin görüşülmesine isteksizlik göstermesi durumunda, müzakerelerde bir sorun olacağını ifade etti.

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromu, “eğer bazıları seçilerek değil tüm konular görüşülürse bir çözüm olabilir” şeklinde konuştu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

AP'nin Türkiye raporunda Rum yönetimi açısından olumsuz unsurlar bulundu
image Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Dışişleri Komitesi’nde dün onaylanan Türkiye ile ilgili raporda, Rum Yönetimi açısından birtakım olumsuz unsurlar bulunduğu bildirildi.
Güney Kıbrıs, İsrail ve Rusya'yla mobil iletişim anlaşmasına gidiyor
image Güney Kıbrıs, İsrail ve Rusya’yla mobil iletişimin ucuzlaması yönünde girişimlerini sürdürüyor.
AB Komisyonu'ndan "Hellim Dosyası" için açıklama
image Hellimin İngiltere’deki ticari patentinin kaybedilmesinin araştırılması için yetkili atanırken, AB Komisyonu tarafından ise Hellim Dosyası konusunda açıklama geldi.