Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 15 Mart 2019, Cuma 13:04
banner

Sözde 'Maraş Belediye Meclisi': "Maraş'ın iadesi sadece güven yaratıcı önlem olarak görülemez"

Sözde 'Maraş Belediye Meclisi': Maraş'ın iadesi sadece güven yaratıcı önlem olarak görülemezSözde "Maraş Belediye Meclisi" dün bir açıklama yaparak Maraş'ın iadesinin, sadece bir Güven Yaratıcı Önlem olarak görülmesinin mümkün olmadığını belirtti.
Paylaş  
5
5
4
0

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, sözde “Maraş Belediye Meclisi’nin” bu açıklamayı, sözde “Maraş Belediye Başkanı’nın”, “Maraş ve Göçmen Dünyası için 10 Yara” konulu basın toplantısının ardından yaptığını yazdılar.

Habere göre sözde “Maraş Belediye Meclisi” açıklamasında “Maraşlıların, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ikinci sınıf vatandaşı olarak kategorize edilmesi ve marjinalleştirilmesinin artık kabul edilemez olduğunu” dile getirdi.

Açıklamada, “üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm altında Maraş’ın iadesi konusunda sürekli alay etmenin (oyalamanın) artık kabul edilemez olduğu ayrıca siyasi kariyer yapmak için bazı kişiler tarafından Maraşlıların (ve tüm göçmenlere uzanan) dramının faydalanılmasının da artık katlanılabilir olmadığı” belirtildi.

Açıklamada, mülkiyet unsurlarının kullanım kaybından doğan zararın eşit paylaşılmasının adil yapılmasını talep ederken, bazı komşu yerel yönetimler tarafından yapılan etkinlikler çerçevesinde Maraş isminin kullanılmasının da kabul edilemez olduğundan söz etti.

Öte yandan Fileleftheros gazetesine göre, sözde“Maraş Belediye Meclisi” açıklamasında ayrıca Derinya barikatının açılması için “Ay.Memnona” bölgesindeki istimlakların ele alınması yöntemine ilişkin endişelerini de dile getirdi.

Politis gazetesi ise “Yerinden Olanlar İkinci Sınıf Vatandaş-Çözüm İstemeyen Kıbrıs Rum Derin Devlet” başlıklı haberinde, sözde “Maraş, Omorfo(Güzelyurt), Lisi (Akdoğan), Lefkoniko( Geçitkale), Akanthu (Tatlısu) ve Kithrea(Değirmenlik) Belediye Başkanları” ve kendilerini “işgal altındaki bölgelerin belediye birliği” olarak nitelendiren birliğin, yerinden olanların yıllara dayanan taleplerinin yerine getirilmesini isteyerek birlikte hareket etme kararlılıklarını dile getirdiğini yazdı.

Habere göre sözde “belediyeler” bu açıklamayı, sözde “Maraş Belediyesi”ne, göçmenleri “metropolit belediye” olarak temsil etme hakkının sağlandığı basın toplantısında yaptı.

Gazete haberinde sözde “Maraş Belediyesi”nin açıklamalarına da yer verirken, bu açıklamalar içerisinde Kıbrıs Türk mallarının kullanım hakkının elde edilmesinde şeffaflık talebinin de yer aldığını yazdı.

Habere göre sözde “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos ise yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nde çözüm istemeyen ve görüşmelerin yapıldığı her defasında kararları etkileme konumunda olan derin devletten söz etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"İki taraflı cep telefonu bağlantısı için yoğun çalışma halindeyiz"
image İki Toplumlu Girişimcilik ve Ticaret Komitesi Kıbrıslı Rum Başkanı Fidias Pilidis, Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde cep telefonu bağlantısı ile ilgili önlem üzerine “ciddi ve yoğun” çalışmalar yapıldığını söyledi.
Çavuşoğlu – Katrugalos görüşmesi Rum basınında: "Görüş ayrılığı yeniden tesci...
image Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos’un Antalya’da gerçekleştirdikleri görüşme ve sonrasında yaptıkları basın açıklaması, Rum basınında geniş yer buldu.
Rum İtfaiyesi 60 metrelik platform ve seyyar kriz yönetim merkezi alıyor
image Rum İtfaiye Teşkilatı, Güney Kıbrıs’ta artmakta olan yüksek binalarda çıkabilecek yangınlarla mücadele için özel platform ve seyyar kriz yönetim merkezi alımına gidiyor.