Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 15 Mart 2019, Cuma 13:04
banner

Sözde 'Maraş Belediye Meclisi': "Maraş'ın iadesi sadece güven yaratıcı önlem olarak görülemez"

Sözde 'Maraş Belediye Meclisi': Maraş'ın iadesi sadece güven yaratıcı önlem olarak görülemezSözde "Maraş Belediye Meclisi" dün bir açıklama yaparak Maraş'ın iadesinin, sadece bir Güven Yaratıcı Önlem olarak görülmesinin mümkün olmadığını belirtti.
Paylaş  
5
5
4
0

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, sözde “Maraş Belediye Meclisi’nin” bu açıklamayı, sözde “Maraş Belediye Başkanı’nın”, “Maraş ve Göçmen Dünyası için 10 Yara” konulu basın toplantısının ardından yaptığını yazdılar.

Habere göre sözde “Maraş Belediye Meclisi” açıklamasında “Maraşlıların, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ikinci sınıf vatandaşı olarak kategorize edilmesi ve marjinalleştirilmesinin artık kabul edilemez olduğunu” dile getirdi.

Açıklamada, “üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm altında Maraş’ın iadesi konusunda sürekli alay etmenin (oyalamanın) artık kabul edilemez olduğu ayrıca siyasi kariyer yapmak için bazı kişiler tarafından Maraşlıların (ve tüm göçmenlere uzanan) dramının faydalanılmasının da artık katlanılabilir olmadığı” belirtildi.

Açıklamada, mülkiyet unsurlarının kullanım kaybından doğan zararın eşit paylaşılmasının adil yapılmasını talep ederken, bazı komşu yerel yönetimler tarafından yapılan etkinlikler çerçevesinde Maraş isminin kullanılmasının da kabul edilemez olduğundan söz etti.

Öte yandan Fileleftheros gazetesine göre, sözde“Maraş Belediye Meclisi” açıklamasında ayrıca Derinya barikatının açılması için “Ay.Memnona” bölgesindeki istimlakların ele alınması yöntemine ilişkin endişelerini de dile getirdi.

Politis gazetesi ise “Yerinden Olanlar İkinci Sınıf Vatandaş-Çözüm İstemeyen Kıbrıs Rum Derin Devlet” başlıklı haberinde, sözde “Maraş, Omorfo(Güzelyurt), Lisi (Akdoğan), Lefkoniko( Geçitkale), Akanthu (Tatlısu) ve Kithrea(Değirmenlik) Belediye Başkanları” ve kendilerini “işgal altındaki bölgelerin belediye birliği” olarak nitelendiren birliğin, yerinden olanların yıllara dayanan taleplerinin yerine getirilmesini isteyerek birlikte hareket etme kararlılıklarını dile getirdiğini yazdı.

Habere göre sözde “belediyeler” bu açıklamayı, sözde “Maraş Belediyesi”ne, göçmenleri “metropolit belediye” olarak temsil etme hakkının sağlandığı basın toplantısında yaptı.

Gazete haberinde sözde “Maraş Belediyesi”nin açıklamalarına da yer verirken, bu açıklamalar içerisinde Kıbrıs Türk mallarının kullanım hakkının elde edilmesinde şeffaflık talebinin de yer aldığını yazdı.

Habere göre sözde “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos ise yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nde çözüm istemeyen ve görüşmelerin yapıldığı her defasında kararları etkileme konumunda olan derin devletten söz etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dimitris Hristofyas yoğun bakımda, durumu kritik
image Rum Yönetimi eski başkanlarından Dimitris Hristofyas'ın hafta sonundan beri bulunduğu Güney Lefkoşa'daki Genel Hastane'de, organ nakli bölümünden yoğun bakıma alındığı ve durumunun kritik olduğu belirtildi.
AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, Çavuşoğlu'nun mektubunu kınadı
image AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun BM Daimi üyeleri ile AB’ye gönderdiği ve “Kıbrıs MEB’ini Türk kıta sahanlığı olarak nitelediği” mektubunun, kabul edilemez olduğunu v...
Güney Lefkoşa'da 28 yaşındaki Kamerunlu cinayete kurban gitti
image Güney Lefkoşa'da dün sabaha karşı, 28 yaşındaki bir Kamerunlu'nun, 3 Nijeryalı tarafından öldürüldüğü bildirildi.