Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 15 Nisan 2019, Pazartesi 12:14
banner

Fotiu: "Türkiye, adanın tümünün kontrolünü ele geçirmek istiyor"

Fotiu: Türkiye, adanın tümünün kontrolünü ele geçirmek istiyorRum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu, "Türkiye'nin adanın tümünün kontrolünü ele geçirmek istediğini" iddia etti.
Paylaş  
1
2
1
0

Fileleftheros gazetesinin haberine göre cumartesi günü New York’ta düzenlenen Dış Rumlar toplantısında konuşan Fotiu, her gün, “giderek daha uzlaşmaz hale gelen Türkiye’nin tutumuna şahit olduklarını” öne sürdü.

Habere göre Fotiu, Türk tarafının, merkezi devletin alacağı her kararda, siyasi eşitlik olabilmesi için Kıbrıslı Türklerin de olumlu oyunun bulunması konusundaki talebin, kafalarda ciddi soru işaretleri oluşturduğunu söyledi.

Türk tarafının, çıkmazın aşılması ve müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili gereken karşılığın gelmediğini iddia eden Fotiu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçici danışman Jane Holle Lute ile son görüşmesinde, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya kararlı olduğunu dile getirerek, Guterres parametreleri çerçevesinde yeni fikirler ortaya koyduğunu kaydetti.

Habere göre Fotiu, bu fikirlerin yetkilerin desantralizasyonuna ilişkin olduğunu ve bu fikirlerin, geçmişte de üzerinde çalışıldığını kaydederek, Türk tarafının siyasi eşitlikle ilgili taleplerinin de görüşmede ele alındığını ifade etti.

Fotiu, üçlü işbirliği mekanizmalarına da değinerek, bu mekanizmalar sayesinde yeni bir gelecek şekillenmeye başladığını ve ana hedefin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin hayati çıkarlarını korumak olduğunu söyledi.

Fotiu ayrıca, Rum Hükümeti’nin dış Rumlar konusundaki politikasında da önceliğin, dış ülkelerde yaşayan Rum gençlerin cesaretlendirilerek, Kıbrıs ile ilgili daha aktif olmalarının sağlanması olduğunu belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum Meclis Heyeti Mısır'da temaslarda bulundu
image Mısır'da bulunan Rum Meclis heyetinin, dün, Mısır devlet yetkililerle Güney Kıbrıs ile Mısır arasında yatırım konularını görüştüğü haber verildi.
Anastasiadis, KŞK Rum üyeliğine Leonidas Pandelidis'i atadı
image Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslı Rum üye görevine eski büyükelçi Leonidas Pandelidis’i atadı.
Filipinli iki kadını öldüren Rum Subay: "Bağırdıkları için öldürmek zorunda k...
image Filipinli iki kadını öldürdüğünü itiraf eden RMMO teğmeni seri katil Nikos Metaksas sorgusu sırasında Mary Rose isimli kadının 6 yaşındaki kızı Sierra'yı "bağırdığı için öldürmek zorunda kaldığını ve Ksiliato'daki Mem...