Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 6 Mayıs 2019, Pazartesi 15:06
banner

Prodromu: "Türkiye, Münhasır Ekonomik Bölgemizi ihlal ettiği sürece müzakereler başlayamaz"

Prodromu: Türkiye, Münhasır Ekonomik Bölgemizi ihlal ettiği sürece müzakereler başlayamazRum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, "niyetlerinin Kıbrıs'ta çözüm için müzakereleri başlatmak olduğunu ancak Türk gemileri Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ihlal ettiği ve gerginlik yarattığı sürece bunun mümkün olmadığını" söyledi.
Paylaş  
3
2
2
0

Türkiye’nin sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın ‘münhasır ekonomik bölgesi’ndeyken, Anastasiadis’in Crans-Montana türü bir toplantıya katılmayı isteyip istemeyeceği soruları üzerine Rum Hükümet Sözcüsü Prodromu, bunun çok kuramsal bir soru olduğunu belirtti ve “Eğer BM, Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nı davet etme aşamasına geçerse, geçerli koşulları gözden geçireceğiz, tüm tarafların görüşlerini, önce ve en çok Türkiye’ninkilerini gözden geçireceğiz ve ona göre hareket edeceğiz” dedi.

“Kıbrıs Rum tarafı çözüm müzakerelerinin başlamasını isterken Türkiye’nin bundan kaçınmaya çalıştığını” iddia eden Prodromu, “Cenevre ve Crans-Montana formatında, Avrupa Birliği’nin de katıldığı bir görüşmenin Türkiye’yi Kıbrıs’taki varlığına son vermesi, garantilerle müdahale haklarıyla ilgili yükümlülüğüyle karşı karşıya getireceğine” işaret etti. 

“Anastasiadis’in diğer taraflarla Türkiye’nin kışkırtmalarını görüşüp görüşmediği” sorusuna ise Rum Sözcü, “konunun her vesileyle Anastasiadis’in görüşmelerinin gündeminde olduğunu” aktardı.

Konunun 9 Mayıs’ta Romanya’da yapılacak gayrı resmi Avrupa Konseyi’nin gündemine eklenip eklenmeyeceği sorusuna da Prodromu, “gelecek çarşamba günü duruma bakılarak konunun gündeme getirilebileceği” yanıtını verdi.

Prodromos Prodromu, “Lefkoşa’nın Ankara’dan Kıbrıs’ın MEB’indeki sondajla ilgili niyetini bir kez daha gözden geçirmesini beklediğini, konunun keyfi olarak ele alınmasının Türkiye’yi dışladığını; ayrıca hükümetin Avrupa Komisyonu, Mısır, Rusya ve Yunanistan’ın tepkilerinden memnun olduğunu” kaydetti.

Rum Hükümet Sözcüsü, “Lefkoşa’nın uygulamakta olduğu bir dizi önleyici tedbirden de” söz etti “bunlara ek tedbirlerin de bulunduğunu; ancak açıklamanın lehte olmayacağını, AB’yle birlikte bunların bölgede istikrarsızlığa yol açan konuyu çözeceğini” ifade etti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Seri katil RMMO subayı yargılanıyor: "2'si çocuk, 5'i kadın olmak üzere 7 kiş...
image Güney Kıbrıs'ta 2'si çocuk 7 kişiyi öldüren Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Subayı Nikos Metaksas'ın yargılanmasına bugün başlandı.
Güney'deki ırkçı saldırılarda son 5 yılda dört kat artış gözlendi
image Güney Kıbrıs'taki ırkçı saldırılar son 5 yılda dört kat arttı.
Rum Meteoroloji Dairesi sarı uyarı verdi!
image Rum Meteoroloji Dairesi'nden yapılan açıklamada hava sıcaklığının 40 dereceyi bulacağını ve bu sebeple sarı uyarı verildiği belirtildi.