Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Mayıs 2019, Pazar 13:43
banner

Neofitu: "DİSİ yeniden birleşmeden sonra Kıbrıslı Türk aday çıkaracak"

Neofitu: DİSİ yeniden birleşmeden sonra Kıbrıslı Türk aday çıkaracakDİSİ Başkanı Averof Neofitu, DİSİ partisinin yalnızca Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinden sonra, oy pusulasında Kıbrıslı Türk bir adaya sahip olacağını söyledi.
Paylaş  
6
5
4
0

Kathimerini gazetesine demeç veren Neofitu, özetle, DİSİ partisinin muhafazakârlaştığı konusundaki eleştirilere yanıtında “köklerime ve dinime bağlıyım, aynı zamanda iyi bir Yunan ve iyi bir Hristiyan da olarak, Kıbrıslı Türklere ve Müslümanlık dinine de saygı duyuyorum. Birileri bana muhafazakârım diyecek diye, ne vatansız ne de dinsiz olacağım” ifadelerini kullandı.

Ulusun iyiliği için altı yıl boyunca AKEL’e dayandığını ve AKEL’in Crans Montana’ya kadar olan tavrını övdüğünden ötürü pişman olmadığını da dile getiren Neofitu, fakat sabrın da bir sınırı olduğunu vurguladı.

Neofitu sözlerinin devamında “Liberal olmam için, AKEL’in sabahtan akşama kadar hükümete ve DİSİ’ye saldırdığını dinleyip kendilerine teşekkür etmem mi gerekiyor” sorusunu da sordu.

Kendisinin, partinin oy pusulasında yalnızca yeniden birleşmeden sonra Kıbrıslı Türk aday çıkaracağını da ifade eden Neofitu, AKEL’in AP seçimleri adayı Niyazi Kızılyürek’in seçilmesi durumunda, Kızılyürek’le sorunu olacak olanın, AKEL olduğunu öne sürdü.

Gazeteye demecinde enerji konusundaki gelişmelere de değinen Neofitu, “Türkiye’nin sondaj gemisi hayati egemenlik haklarını ihlal ederken, diyaloğun yeniden başlamasının mümkün olmadığını” da savundu.

Kendisinin ve partisinin, Kıbrıslı Türklerle bütünüyle samimi bir tutuma sahip olduklarını da ileri süren Neofitu, kendilerinin Kıbrıs Türk toplumundan yalnızca iki partiyle ilişkileri olmadığını da söyledi.

Altı Kıbrıslı Türk’le bağlantılı olarak Kıbrıs Türk adaya saldıran bir parti var ise, bunun Şener Levent’e saldıran AKEL’den başkası olmadığını belirten Neofitu, Kıbrıslı Türklere karşı dürüst olmak istediklerini ve kendilerine, Kıbrıslı Türk bir AP milletvekili çıksa bile, ne yemin törenindeki, ne de görüşmeler sırasındaki konuşmasının, Türkçe olamayacağını izah etmek istediklerini belirtti.

Bunun sebebinin kendilerinin bunu istememesi olmadığını ifade eden Neofitu, 2016 yılında Türkçe’nin resmi dil olmasını isteyenin Hristofyas ve AKEL değil Anastasiadis olduğunu, fakat kendisine hayır denildiğini öne sürdü.

Neofitu, dolayısıyla, Kıbrıslı Türk bir AP milletvekili çıkarsa, Türkçenin resmi dil olacağı konusunda Kıbrıslı Türklere söylenen şeyin yalan olduğunu sözlerine ekledi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney'de sıcaklar nedeniyle sarı alarm!
image Rum Meteoroloji Dairesi, hava sıcaklıkları nedeniyle sarı alarm verdi.
Güney Kıbrıs ile Mısır arasında "elektrik bağlantısı" imzaları atıldı
image Mısır ile Güney Kıbrıs arasında, , Mısır'ı Güney Kıbrıs'la ve Güney Kıbrıs'tan da Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaşacak deniz altı kablo bağlantısı EuroAfrican Interconnector için siyasi ve hukuki çerçeveyi oluştura...
Rum Milletvekili Hacıyannis'ten AGİT'e çağrı: "Türk faaliyetlerini kınayın"
image Rum Milletvekili Kiriakos Hacıyannis'in, Avrupa Birliği ile sesini birleştirmesi ve Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın egemenlik hakları aleyhinde "kışkırtıcı faaliyetlerini" kınaması için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkil...