Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 25 Mayıs 2019, Cumartesi 10:14
banner

Rum Başkanlık Sarayı'nda gizli toplantı: "Cep telefonları Haziran sonunda iki tarafta da çalışacak"

Rum Başkanlık Sarayı'nda gizli toplantı: Cep telefonları Haziran sonunda iki tarafta da çalışacakCep telefonlarının Kıbrıs'ın tamamında kullanılabilmesi konusunda var olan engellerin, Rum Başkanlık Sarayı'nda yapılan gizli toplantı sonrasında aşıldığı ve roamingin Haziran sonu itibarıyla işleyebileceği haber verildi.
Paylaş  
3
5
2
0

banner

Politis “Kıbrıs’ın Tamamında Cep Telefonlarına Sinyal… Haziran Sonuna Kadar İki Tarafın Şebekeleri Arasında Roaming” başlığıyla manşete çektiği haberinde, KKTC’deki Telsim ve Turkcell ile Rum tarafındaki Cyta ve MTN şirketlerinin birkaç hafta içerisinde abonelerine bağlantı hizmeti vermeye hazır olacağını yazdı.

Roaming meselesindeki teknik ve diğer engellerin aşıldığı ve Haziran sonu itibarıyla cep telefonu bağlantılarının mümkün olabileceği bilgisini hem KKTC hem de Rum siyasi çevrelerine teyit ettirdiğini belirten gazete, 4 şirketin, roaming uygulanabilmesi için İsviçre’deki telekomünikasyon merkezi ile ayrı ayrı anlaşma yapacağını belirtti. 

BAŞKANLIK SARAYI’NDA GİZLİ TOPLANTI

Habere göre, Cyta ve MTN isimli Rum servis sağlayıcı şirketler, Rum Hukuk Dairesi’nin 2015 tarihli görüşüne atıf yaparak, KKTC’deki şirketlerle işbirliği yapmaları durumunda haklarında cezai işlem başlatılmayacağına dair Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten teyit istemişlerdi. Yaklaşık bir ay önce Rum Başkanlık Sarayı’nda çok gizli bir toplantı yapıldığı ve şirketlerin  son endişe ve korkularının da giderildiği kaydedildi. 

Fileleftheros BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile 7 Mayıs’ta gerçekleşen görüşmesinin ardından dün de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya geldiğini yazdı.

“BARIŞ GÜCܒÜN KALMASI ELZEM”

Habere göre Anastasiadis, BM Barış Gücü’nün görev süresinin ele alınacağı Haziran ayındaki Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde gerçekleşen görüşmede Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini şikayet etti ve Barış Gücü’nün Ada’da kalmasının “elzem olduğu” iddiasında bulundu.

Görüşme sonrasında basının karşısına çıkan Sözcü Prodromos Prodromu, Spehar’ın müzakerelerin yeniden başlamasına dair yeni bir şey getirip getirmediği sorusuna karşılık, bu yöndeki çabanın Genel Sekreter’in Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute aracılığıyla sürdürüldüğünü hatırlattı. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Güney'de düşen yıldırım yangına neden oldu
image Güney Kıbrıs'ta 2 ayrı yere düşen yıldırım yangına yol açtı.
Anastasiadis, Brüksel'de Avrupa Konseyine katılıyor
image Rum Lider Nikos Anastasiadis, 17 ve 18 Ekim tarihleri arasında Brüksel'de Avrupa Konseyine katılacak.
Lanzarote Komisyonunun 25. Oturumu Güney Kıbrıs'ta yapılacak
image Avrupa Konseyinin Lanzarote Komisyonun "Çocukların Cinsel Sömürüden ve Cinsel İstismardan Korunması" konulu 25. Oturumu Güney Kıbrıs'ta gerçekleşecek.