Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Haziran 2019, Çarşamba 11:02
banner

Neofitu: "Türkiye'nin tutumu daha da sertleşecek"

Neofitu: Türkiye'nin tutumu daha da sertleşecekRum basınında yer alan bir haberde Fatih sondaj gemisinde görev yapan personel hakkında çıkarılan tutuklama kararının henüz uygulamaya geçilmediği belirtilerek, DİSİ Başkanı Neofitu'nun "Türkiye'nin tutumu daha da sertleşecek" ifadelerine yer verildi.
Paylaş  
5
4
5
0

Türkiye’nin Fatih sondaj gemisinde görev yapan veya sondajla ilişkili olan personele yönelik Rum mahkemeleri tarafından onun üzerinde tutuklama emri çıkarıldığı, bunlardan bazılarının AB tutuklama emrine dönüştürüldüğü ancak henüz hiçbirinin icraata dökülmediği iddia edildi.

Politis gazetesi, “Erdoğan Daha Da Sertleşecek – Averof’a Göre İstanbul İçin Yanıp Tutuşuyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin Fatih sondaj gemisinde görev yapan personel hakkında Rum mahkemelerince çıkartıldığı iddia edilen tutuklama emirleri ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun Türkiye’nin tutumuna ilişkin iddialarına yer verdi.

Gazete, Rum hükümetinden bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Rum mahkemeleri tarafından şu ana kadar onun üzerinde tutuklama emri çıkarıldığını, bunlardan bazılarının ise Avrupa tutuklama emrine çevrildiğini yazdı.

Söz konusu tutuklama kararlarının hiçbirinin, Fatih gemisiyle ilişkili bazı personelin gemide olmamasına ve organizasyonla alakalı olmalarına karşın, henüz uygulamaya konmadığını iddia eden gazete, Rum hükümetinin Fatih gemisinin sondaja başlayıp başlamadığını ise doğrulayamadığını belirtti.

Rum hükümetine, sondajın başladığı ve başlamadığı yönünde farklı bilgiler gelmekte olduğunu savunan söz konusu kaynak, biri ABD diğeri ise Avrupa şirketi olan iki şirketin yakın zamanda personelini Fatih gemisinden çektikleri iddiasında da bulundu.

Öte yandan DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) sondajlara ilişkin tutumunu gittikçe daha da sertleştireceğini iddia etti.

Neofitu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Belediye Başkanlığı seçimini kazanmak adına bu konudaki tutumunu daha da sertleştireceği iddiasında bulunarak İstanbul seçiminin kazanılmasının sadece siyasi değil ekonomik açıdan da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Neofitu, İstanbul Belediyesi’nin memurlarının emekliliği için milyarlar yatırmakta olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul seçimini kazanması durumunda ise ekonomik açıdan bir nebze rahatlayarak Uluslararası Para Fonu’nun  (IMF) ülkenin ekonomisine müdahil olmasını birkaç ay daha geciktireceğini iddia etti.

Öte yandan diğer gazeteler, Türkiye’de emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in “Yeni Şafak” gazetesine konuya ilişkin yaptığı açıklamalara geniş yer verdiler.

Alithia gazetesi “Barikatların Kapanması ve Kıbrıslı Rum Balıkçıların Tutuklanması – Türk Emekli Tümamirali Tutuklama Emirlerine Karşı Ceza Olarak Öneriyor” başlıkları altında verdiği haberinde, “Yeni Şafak” gazetesine atıfta bulundu ve emekli Tümamiral Gürdeniz’in gazeteye yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs aleyhine alınabilecek önlemler olarak sınır kapılarının kapatılması ve Rum balıkçıların tutuklanmasını gibi karşıt önlemleri gündeme getirdiğini yazdı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Fileleftheros: “Doğal Gaz Ya Da Gerginlik – Türk Tarafı Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Karşı Önlem Konusunda Tehdit Ediyor”

Haravgi: “Tutuklama Kararlarını ‘Net Kışkırtma’ Olarak Görüyor ve ‘Karşı Önlemlerle’ Tehdit Ediyorlar”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
1
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Prodromu: "TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı son açıklamalar atmosferi bozu...
image Rum Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı son açıklamaları "atmosferi bozan" açıklamalar olarak değerlendirdi.
Güney'de Batı Nil Virüsü ile ilgili dört vaka
image Rum Sağlık Bakanlığı Kamu Sağlığı Hizmetleri Müdürü Elisavet Konstandinou, Güney Kıbrıs'ta Batı Nil Virüsüyle ilgili dört vakanın teşhis edildiğini ve tedavi gördüklerini söyledi.
33 yaşındaki Suriyeli göçmen, ulusal güvenlik sebebiyle tutuklandı
image Güney Kıbrıs’ta, 33 yaşındaki Suriye uyruklu bir göçmenin, ulusal güvenlikle alakalı bir mahkeme kararı temelinde tutuklu olduğu haber bildirildi.