Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 13 Haziran 2019, Perşembe 11:31
banner

Rum Savunma Bakanı Angelidis: "Güney Kıbrıs istikrar kapısına dönüştü"

Rum Savunma Bakanı Angelidis: Güney Kıbrıs istikrar kapısına dönüştüRum Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Güney Kıbrıs'ın üçlü işbirlikleri ve MED7 gibi başka inisiyatifler içerisinde, istikrar kapısına dönüşmeyi başardığını ifade etti.
Paylaş  
2
3
2
0

Fileleftheros gazetesi Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in “Ulusal ve Müttefik Ortamda Savunma Politikası ve Diplomasi” konulu atölye çalışmasında yapmış olduğu konuşmaya yer verdi.

Habere göre Angelidis, üçlü işbirliklerinden söz ederken bunları düzenleyen ilkelerin, “kuşatma, ambargo veya tek temsiliyet” temelinde işlev görmediğini aynı zamanda herhangi bir  ülke aleyhine de yönelmediğini belirtti.

Angelidis bu işbirliklerinin karşılıklı kazanç ve yapıcı  işbirliğinin (win win) ileriye götürülmesi için bir aracı da teşkil ettiğini söyledi.

Rum Yönetimi’nin, dış politikasının artık tek konulu olmadığını; ülkeyi, Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenlik kapısı ile olumlu referans haline dönüştürdüğünü söyleyen Angelidis, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın deniz bölgelerindeki egemenlik haklarını ihlal ettiğini ileri sürerek; uluslararası hukukun sunduğu her yasal aracı tüketeceklerini ayrıca tüm uluslararası örgütlere yönelik girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Angelidis açıklamasında Güney Kıbrıs-İsrail-İtalya-Yunanistan arasındaki  Eastmed’e ilişkin  anlaşmadan da söz ederken; bunun büyük bir jeostratejik önemle önemli bir gelişme olduğunu belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs ve İtalya'dan arama kurtarma tatbikatı
image Güney Kıbrıs ve İtalya arasında, dün sabah, küçük ölçekli bir aram kurtarma tatbikatı icra edildi.
Güneye LNG tedarikine 25 şirket talip oldu
image Rum "Devlet Doğal Gaz İşletmesi"nin (DEFA) elektrik üretimi maksatlı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı için teklif kabul ettiğini açıkladığı, bu çağrısına, çoğunluğu LNG üretimi/ticareti ile ilgilenen büyük çok ul...
Rus gazeteciye göre KKTC Ruslar için altın madeni
image Fileleftheros, KKTC'de, Kuzey Kıbrıs Rus Ortodoks Kilisesi adıyla bir kilisenin faaliyet gösterdiğine ve bazı Rus ofislerinin de KKTC'nin reklamını yaptığına dair haberleri üzerine, bir Rus gazetecinin, Rus internet s...