Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 15 Haziran 2019, Cumartesi 09:18
banner

Anastasiadis, MED7'yi "MEB'deki Gelişmeler" konusunda bilgilendirdi

Anastasiadis, MED7'yi MEB'deki Gelişmeler konusunda bilgilendirdiRum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Malta'da dün gerçekleştirilen toplantıda, Güney Avrupa ülkelerinin liderlerini, tek yanlı olarak ilan edilen Rum Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki (MEB) gelişmeler konusunda bilgilendirdiği haber verildi.
Paylaş  
3
2
2
0

banner

Haravgi gazetesine göre Anastasiadis, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununda kalıcı ve işlevsel bir çözüm bulunması için şartların oluşturulmasına katkıda bulunma konusundaki kararlılığını yineleyerek, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne” verdikleri destekten ötürü diğer liderlere de teşekkür etti.

Gazete, Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı KİPE’nin atıfta bulunduğu bilgilere göre, MED7’nin, kabul edilmesi beklenen ortak açıklamasının nihai taslağında “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne, Avrupa ve Uluslararası hukuk uyarınca, MEB’i içerisindeki doğal kaynaklarıyla ilgili araştırma yapma, bunları geliştirme ve bunlardan istifade etme konusundaki egemenlik haklarını kullanmasına ilişkin tam desteğini ve dayanışmasını yinelediğini” aktardı.

Açıklamada, önceki kararlara atıfta bulunularak “Türkiye’nin uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı duyması gerektiğine işaret edildiği” de belirtildi.

Politis gazetesi de konuya ilişkin haberinde, AB’nin Akdeniz’deki 7 üye ülkesinin dün Malta’da gerçekleştirilen toplantısının, Türkiye aleyhinde “saldırgan” bir ortak açıklamayla tamamlandığını iddia etti.

Gazete, Rum Yönetimi’nin ortak açıklamada “gerek Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin çabalar, gerek de enerji meseleleri ve Kıbrıs MEB’indeki Türk ihlalleri konusunda tam ve net bir destek sağladığını” öne sürdü.

Gazete, AB’nin Akdeniz’deki 7 ülkesinin, “Kıbrıs sorununda, BM’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde, garantiler, müdahale hakları ve yabancı askeri birlikler olmadan, Kıbrıs sorununun kalıcı ve kapsamlı çözümünü sağlayacak esaslı müzakerelerin yeniden başlamasını istediğini” iletti.

MED7’nin “Türkiye’yi Doğu Akdeniz ve Ege’de devam etmekte olan yasadışı faaliyetlerine son vermeye çağırdığını” da yazan gazete, MED7’nin “AB’yi ise gelişmeleri yakından takip etmeye ve Türkiye’nin uymaması halinde, Türkiye karşısında uygun önlemler alınmasını düşünmeye çağırdığını” ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Rum Dışişleri Bakanı Hristodoulidis: "Üçlü görüşme kasım ayının sonunda yapıl...
image Rum Dışişleri Bakanı Hristodoulidis, BM Genel Sekreteri Guterres ile iki lider arasında üçlü bir görüşmenin gerçekleşmesi konusunda istişarelerin ileri bir aşamada bulunduğunu söyledi
Güney Kıbrıs açıklarında deprem
image Güney Kıbrıs açıklarında 3,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Rum basını: "Kızılyürek istifa mı edecek, emekli mi olacak?"
image Rum Başsavcısı Kostas Kliridis'in, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini kazanarak milletvekili seçilen Niyazi Kızılyürek'in, Rum “Kıbrıs Üniversitesi” tarafından mevcut görevinden ödeneksiz izinli sayılmasını uygun bu...