Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 17 Temmuz 2019, Çarşamba 12:59
banner

KHA: "Rum tarafı, hidrokarbonla ilgili daha fazla görüşme yapmayacak"

KHA: Rum tarafı, hidrokarbonla ilgili daha fazla görüşme yapmayacakRum haber kaynakları, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın hidrokarbon konusundaki ortak komite önerisine ilişkin Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis'in yanıt nitelikli bir yazı yazdığını ve yanıtta, Rum tarafının hidrokarbonla ilgili daha fazla görüşme yapmayacağının belirtileceğini iddia etti.
Paylaş  
4
4
3
0

Güney Kıbrıs’ın resmi haber ajansı KHA, Rum hükümetindeki bir kaynağına dayandırdığı haberinde, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın doğalgaz konusundaki ortak komite önerisine ilişkin cevabını hazırlamakta olduğunu yazdı.

Anastasiadis tarafından yazılan yanıtın, Akıncı’ya, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Akıncı’nın önerisini ilettiği AB yetkililerine göndeirleceği iddia edildi.  

KHA, aynı kaynağın, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in yanıtıyla birlikte hidrokarbon üzerinde tartışma yapmaya gerek kalmayacağını, Akıncı’nın önerisinin eski Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas ve İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında kabul edilen; daha sonra Anastasiadis’in seçilmesiyle, yeniden teyit ettiği anlaşmayı baltaladığı mesajı vermek olduğunu yazdı.

Haber ajansı, Anastasiadis’in yanıtında, Akıncı’nın önerisinin reddedilme nedenlerinin tek tek anlatılacağını ifade ettiği belirtilen aynı kaynak, Anastasiadis’in enerji kaynaklarıyla ilgili Talat – Hristofyas  anlaşmasına değineceğini ve parlamentodan geçen hidrokarbonlardan elde edilecek gelirin yönetimi için kurulmasıyla ilgili fonu, 1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin anlatacağını ifade ettiğini yazdı.

Haberde, Rum Yönetimi’nin BM Genel Sekreteri’ne kıta sahanlığı/MEB kuzey ve kuzey batı limitlerini coğrafik koordinatlarını sunduğunu, Türkiye’ye uluslararası hukuka uygun şekilde deniz sınırlarının belirlenmesi için müzakerelere girmesi için sürekli çağrı yaptığını, Ankara’dan hiç yanıt alamadığını hatırlatacağı da kaydedildi.

Rum Yönetimi’nin BM Genel Sekreteri’ne kıta sahanlığı/MEB kuzey ve kuzey batı limitlerini coğrafik koordinatlarını sunduğunu, Türkiye’ye uluslararası hukuka uygun şekilde deniz sınırlarının belirlenmesi için müzakerelere girmesi için sürekli çağrı yaptığını, Ankara’dan hiç yanıt alamadığını hatırlatacağını vurguladı.

Haberde ayrıca, aynı hükümet kaynağının, Anastasiadis’in yanıtının, Akıncı’nın önerisi ilettiği şekilde, Kıbrıs’taki BM misyonu üzerinden olabileceğini ifade etti.

Söz konusu kaynak KHA’ya, Anastasiadis’in dün toplanan siyasi parti liderlerinden görüşleriyle ilgili yazılı metin istediğini, Rum liderin de onlara Haziran’da BM Genel Sekreteri’ne, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın ‘sözde’ MEB’indeki yasadışı faaliyetleri ve tellerle çevrili Kapalı Maraş şehriyle ilgili mektupların kopyalarını verdiğini söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Mavroyannis'in başkanlığında iki toplumlu teknik komitelerin faaliyetleri ele...
image İki toplumlu teknik komitelerin faaliyetlerindeki ilerleyiş, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in başkanlığında ve teknik komitelerin Kıbrıslı Rum üyelerinin katılımıyla yapılacak bir toplantıda ele alınacak.
'Yavuz'a yeni destek'
image Türkiye’nin, denizaşırı hidrokarbon faaliyetlerinin desteklenmesi için, beşinci gemisini de aldığı haber verildi.
Prodromu: 'Anastasiadis'in hedefi onurlu bir anlaşma'
image Rum hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu, Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununa kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulunmasını sağlayacak onurlu bir anlaşmaya imza atmayı hedeflediğini öne sürdü.