Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 19 Temmuz 2019, Cuma 14:27
banner

Loizidu davası konusunda yeni iddialar

Loizidu davası konusunda yeni iddialarRum Yönetimi'nin, Loizidu davasına ilişkin olarak Ankara için yeni iddialarda bulunduğu belirtildi.
Paylaş  
8
6
7
1

Fileleftheros gazetesi Güney Kıbrıs’ın Avrupa Konseyi'ndeki Daimi Temsilcisi Spiros Attas’ın, konuyla ilgili açıklamalarına yer verdi.

Habere göre Güney Kıbrıs’ın Avrupa Konseyi’ndeki Daimi Temsilcisi Spiros Attas, “Ankara’nın, Loizidu davasının gözetimini kapatmak amacıyla siyasi sermaye yatırımı yaptığını”  iddia etti.

Attas, Avrupa Konseyi Bakanları Komitesi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği son toplantıda, Türkiye’nin istediği gibi konunun kapatılmadığını söyleyen Attas “Ancak sürekliliğin zor olması bekleniyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, Kıbrıs’ı ilgilendiren konulara ilişkin Bakanlar Komitesi toplantılardan hemen hemen bir yıl uzak kalmak için Loizidu davasını bahane olarak kullandığını savunan Attas, Türkiye’nin, Loizidu davasının gözetimini kapatmak istediğini ileri sürdü.

Attas, Türkiye’nin 1996 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını uygulamadığını bunun aksine Loizidu’nun taşınmaz malını, bir Kıbrıslı Türk göçmene vererek, “gasp etmek için de acele ettiğini” iddia etti.

Türkiye’nin, bu konu hakkında elinden geleni yaptığı konusunda Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ni ikna edemediğini söyleyen Attas, Haziran ayındaki son toplantıda, Bakanlar Komitesi’nin, Türkiye’nin talebi olan kararın gözetiminin sonlandırılmasına karar vermediğini ifade etti.

Rum göçmenlerin, kayıpların ve mahsurların mülkiyet haklarıyla ilgili davaların gözetiminin devam etmesinin, Türkiye için yoğun bir baskı yarattığını savunan Attas, Türkiye’nin mülkiyet konusundaki amacının ise konunun yegane çözüm şeklinin, Kıbrıs sorununun çözümünden önce veya sonra, KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu aracılığıyla olduğu konusunda ikna etmek olduğunu belirtti.

Kapalı Maraş bölgesi içerisindeki Kıbrıs Rum taşınmazlarıyla ilgili AİHM’deki davalar konusunda ise Attas, konunun gelişim halinde olduğunu ve şu anda ilgili birimler tarafından ele alındığını, bu nedenden dolayı herhangi bir şey söylemesinin doğru olmadığını söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Temmuz 2019, Cumartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
1974’de zarar gören tek Gıbrızlı işte bu Loizidu’dur. Başka da kimsecikler yoktur. Hele hele 1974 öncesi hiç kimseye bir şey olmadı bu suni cumhuriyette. İnsanlar ve diğer tüm varlıklar için tüm evrendeki en büyük adalet ve hukuk temsilcisi AB şimdi bu işi da halledecek! Adalet dağıtıcısı AB’ye göre Gıbrız Türkleri değil insan diğer varlıklar sınıfında bile yer almıyor ki adımız bile ansınlar😡 Sevsinler senin adaletini yavruum....

banner
banner
banner
banner
banner

Yatırım karşılığı verilen vatandaşlıklar konusunda yeni kriterler
image Rum Bakanlar Kurulu'nun, 25 Temmuz'daki toplantısında, İçişleri Bakanlığı'nın, üçüncü ülke vatandaşlarına "Kıbrıs pasaportu" verilmesiyle ilgili olarak Rum kesiminin yurt dışında bu konuda "karalanmasına" bir son veri...
Occrp, Anastasiadis ve Avukatlık bürosuyla ilgili iddialarında ısrarlı
image OCCRP isimli örgüt, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ve eski hukuk bürosunun Rus kara paralarının aklanmasına karıştığı yönündeki yayınına, Rum Sözcü Prodromos Prodromu'nun "karalama" demesi üzerine dün, 14 ...
Rum tarafında rekor yolcu trafiği
image Güney Kıbrıs'taki Larnaka ve Baf havalimanlarında, geçtiğimiz çarşamba günü rekor yolcu trafiği kayda geçirildiği haber verildi.