Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Temmuz 2019, Pazar 10:45
banner

AKEL Akıncı'nın doğal gaz önerisine ilişkin mektubunu kamuoyuyla paylaştı

AKEL Akıncı'nın doğal gaz önerisine ilişkin mektubunu kamuoyuyla paylaştıCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın doğal gaz kaynaklarının idaresi konusunda "Kıbrıs Cumhuriyeti" Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in nasıl yanıt vermesine ilişkin AKEL tarafından yapılan öneriler ve sunulan mektup dün kamuoyuyla paylaşıldı.
Paylaş  
5
6
5
0

Alithia ve diğer gazeteler, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Rum Başkanlar Konseyi toplantısında dile getirdiği ve sonrasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e gönderdiği mektubu dün kamuoyuyla paylaştığını yazdılar.

Haber göre mektupta, Akıncı’nın önerisinin “kabul edilemez olduğu” yinelenirken Anastasiadis’in bu öneriye vereceği yanıtın karşı öneriler de içermesi gerektiği vurgulandı.

Akıncı’ya verilen yanıtta, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine Guterres çerçevesi temelinde, Crans Montana’da kaldığı yerden, iki farklı masada çapraz müzakerelerle başlamaya hazır olunduğunun da dile getirilmesinin gerektiğini ifade eden Kiprianu, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’nin bazı endişelerinin de giderilebileceğini öne sürdü.

Kiprianu mektubunda, deniz alanları, doğal kaynaklar ve federal gelirlerin paylaşımı konusunda Hristofyas-Talat arasında varılan ve Anastasiadis ile Akıncı tarafından da yeniden kabul edilen uzlaşıların yeniden vurgulanabileceğini, Türkiye’nin endişelerini gidermek adına ise, Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında, federal Kıbrıs ile Türkiye arasında, MEB sınırlarının deniz hukuku çerçevesinde belirlenmesi müzakerelerini başlatmaya ve bu müzakerelerin gidişatından bağımsız olarak ise, doğal gazın Türkiye’ye aktarılması konusunda karşılıklı anlaşma imzalanması müzakerelerinin başlamasına hazır olduklarının ilan edilebileceğini ifade etti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Mavroyannis'in başkanlığında iki toplumlu teknik komitelerin faaliyetleri ele...
image İki toplumlu teknik komitelerin faaliyetlerindeki ilerleyiş, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in başkanlığında ve teknik komitelerin Kıbrıslı Rum üyelerinin katılımıyla yapılacak bir toplantıda ele alınacak.
'Yavuz'a yeni destek'
image Türkiye’nin, denizaşırı hidrokarbon faaliyetlerinin desteklenmesi için, beşinci gemisini de aldığı haber verildi.
Prodromu: 'Anastasiadis'in hedefi onurlu bir anlaşma'
image Rum hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu, Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununa kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulunmasını sağlayacak onurlu bir anlaşmaya imza atmayı hedeflediğini öne sürdü.