Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Temmuz 2019, Pazar 12:14
banner

Hristodulidis: "Rum tarafı müzakere masasına dönmeye hazır"

Hristodulidis: Rum tarafı müzakere masasına dönmeye hazırRum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Rum tarafının müzakere masasına, Crans Montana’da kalınan yerden başlamak kaydıyla, dönmeye hazır olduğunu söyledi.
Paylaş  
5
6
5
0

Fileleftheros gazetesi, 1974 Temmuz’undan bugüne kadar geçen 45 “trajik” yazın ardından, “Kıbrıs halkının vazgeçmediğini ve unutmadığını” kaydederek, samimi niyetlerinin, şu anki kabul edilemez istikrarsızlık koşullarının sona ermesi ve müzakere masasına geri dönmek olduğunu belirttiğini yazdı.

Gazete, Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulu’nun da katıldığı, dün düzenlenen bir anma töreninde konuşan Hristodulidis’in, hedefin zaman kaybetmeden, Kıbrıs sorununda tüm vatandaşlar için güvenlik ve barış şartlarını güvence altına alacak bütünlüklü bir çözüme ulaşılabilmesi olduğunu söylediğini kaydetti.

AB üyesi bir devlette garantörlere ve yabancı askere yer olmadığını vurgulayan Hristodulidis, Türkiye’nin “kesintisiz tahriklerine” rağmen, her yolu değerlendirerek ve kararlılıkla Kıbrıs sorununun çözümü için samimi ve yoğun bir çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi.

YUNAN DIŞİŞLERİ BAKANI DENDİAS: “YUNANİSTAN TÜRK İŞGALİNİN SONUÇLARINI REDDEDİYOR”

Bu arada, Alithia gazetesi de, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, 1974 Barış Harekatı’nın yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayarak, Yunanistan’ın “Türk işgalinin” sonuçlarını reddettiğini ifade ettiğini yazdı.

Habere göre Dendias, “Türk işgalinin” sona ermesi ve karşılıklı kabul edilebilecek adil, kalıcı, işlevsel, BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB Müktesebatı zeminindeki bir çözümün, Yunanistan dış politikasının zirvedeki önceliği olduğunu kaydetti.

Dendias, garanti sisteminin kaldırılması ve Türk askerinin adadan ayrılmasının, çözümün ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin halen sürdürdüğü “yasadışı eylemlerden” bahsetti.

Dendias ayrıca, Yunanistan’ın her zaman Güney Kıbrıs’ın yanında olacağının altını çizdi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Mavroyannis'in başkanlığında iki toplumlu teknik komitelerin faaliyetleri ele...
image İki toplumlu teknik komitelerin faaliyetlerindeki ilerleyiş, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in başkanlığında ve teknik komitelerin Kıbrıslı Rum üyelerinin katılımıyla yapılacak bir toplantıda ele alınacak.
'Yavuz'a yeni destek'
image Türkiye’nin, denizaşırı hidrokarbon faaliyetlerinin desteklenmesi için, beşinci gemisini de aldığı haber verildi.
Prodromu: 'Anastasiadis'in hedefi onurlu bir anlaşma'
image Rum hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu, Rum yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununa kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulunmasını sağlayacak onurlu bir anlaşmaya imza atmayı hedeflediğini öne sürdü.