Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 9 Ağustos 2019, Cuma 01:10
banner

Yurt dışında yaşayan Güney Kıbrıslılar, yıllık konferansları için toplanıyor

Yurt dışında yaşayan Güney Kıbrıslılar, yıllık konferansları için toplanıyorYıllık konferansları için 27 - 30 Ağustos tarihleri arasında Güney Lefkoşa'da toplanacak olan yurt dışında yaşayan Güney Kıbrıslılar, diğer konuların yanı sıra Türk işgali altındaki bölgelerin İslamlaştırılmasının engellenmesi yollarını tartışacaklar.
Paylaş  
4
4
4
0

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotis Fotiou, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA), yaptığı açıklamada, bu konunun konferansta özel bir oturum sırasında ilk kez ele alınacağını, 1974’ten beri Türk işgali altındaki bölgelerin İslamlaştırılmasının engellenmesi amacıyla diasporanın, karar alma merkezlerini nasıl etkileyebileceği yollarının tartışılacağını vurguladı.

Fotiou, İşgal Altındaki Belediyeler Birliği ve Kıbrıs’ın İşgal Altındaki Toplumlar Birliği’nin de konferansın bu özel oturumuna davet edildiklerini, oturumda konunun Güney Kıbrıs’ın tasarrufunda olan bilgiler ışığında bugünkü durumun tanıtılacağını ve bilgilendirme yapılacağını açıkladı.

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Komiseri, Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Türk kışkırtmalarıyla ilgili son gelişmelerin de tartışılacağını ve katılımcıların Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programı konusunda bilgilendirileceklerini belirtti.

Fotiou, bunun yanı sıra, ABD ve özellikle de Britanya’da yaşayan Kıbrıslıların nasıl yardımcı olabileceklerini ele almak amacıyla Kıbrıs’ta kayıp kişiler konusuna da değinileceğini belirtti ve yurt dışında yaşayan Kıbrıslılar örgütlerine dayanışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Konferans sırasında yer alacak olan ve ABD, Fransa, Britanya, Mısır ve İsrail büyükelçilerinin de davet edildikleri yuvarlak masa tartışmasını önemli olarak niteleyen Komiser, bu tartışma sırasında bölgedeki gelişmeler ve Kıbrıs’ın bu ülkelerle ilişkilerinin de ele alınacağını dile getirdi.

Güney Kıbrıs Diasporası Dünya Konferansı’nın  (POMAK-PSEKA-NEPOMAK) açılışı, 27 Ağustos akşamı Rum Lider Nikos Anastasiades tarafından yapılacak.

Fotiou, Başpiskopos Chrysostomos,, Güney Kıbrıs Meclis Başkanı Dimitris Syllouris,  Yunanistan Diaspora İşlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Vekili Antonis Diamataris ve yurt dışında yaşayan Kıbrıslılar örgütleri: POMAK, PSEKA ve NEPOMAK başkanları birer hoş geldiniz konuşması yapacaklar.

Fotiou, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın 28 Ağustos’ta delegeleri Cumhurbaşkanlığı Sarayında kabul edeceğini ve onları Kıbrıs sorunu konusunda bilgilendireceğini kaydetti. Bunu izleyecek resepsiyon sırasında Kıbrıslı diaspora üyeleri onurlandırılacak.

Delegeler ayrıca 28 Ağustos’ta Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides tarafından Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında ve 29 Ağustos’ta da Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrypis tarafından enerji konularında bilgilendirilecekler. Bunun yanı sıra Rum Temsilciler Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti liderleri ve temsilcileri delegelere hitaben birer konuşma yapacaklar.

Konferansa ayrıca İsrail Yahudi Ajansı Başkanı Isaac Herzog, Yurt Dışında Yaşayan Romanyalılar Bakanı Natalia-Elena Intotero ve İtalyan Diasporasından sorumlu Dışişleri Bakanı Müsteşarı Ricardo Antonio Merlo da katılacak.

Fotiou, yurt dışında yaşayan diaspora gençlerinin de konferansa katılımlarının önemini vurgulayarak onları ilgilendiren bazı konuların da konferansta tartışılacağını açıkladı.

15 Ağustos sonunda Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail diasporası genç üyelerinin bu üç ülkeyi ziyaret edeceklerini ve konferans sırasında Kıbrıs’ta bulunacakları için konferansa da katılacaklarını dile getirdi.

Konferansın oturum aralarında Fotiou, Yunanistan Diaspora İşlerinden sorumlu  Dışişleri Bakanı Vekili Antonis Diamataris ile ikili görüşmeler gerçekleştirme fırsatına sahip olacak.

Fotiou, görüşmede ikili konuların, iki ülkenin imzaladığı güven artırıcı önlemelerin ve iki ülkenin diaspora konularında oluşturduğu veya oluşturmayı hedefledikleri üçlü işbirliklerinin ele alınacağını söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kiprianu: "Anastasiadis, müzakere masasında bütün konuları görüşmeye hazır ol...
image AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs konusunda konuştu... Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakere görüşmelerine işaret eden Kiprianu, "Bütün konular konuşulmalı ve Anastasiadis de buna hazır olmalı” dedi.
Güney Kıbrıs, İran tankeri için tedbir alıyor
image Güney Kıbrıs'ın, İran tankeri Adrian Darya 1'in aniden bölgeye gelmesi ihtimaline karşı tedbir alarmına geçtiği belirtildi.
Anastasiadis'in eski hukuk bürosu hakkındaki belgeleri yayınlandı
image Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in eskiden ortağı olduğu hukuk bürosunun 2006-2013 yılları arasında Rus kara parasının aklanması olaylarında yer aldığını iddia eden Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi ...