Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 11 Ağustos 2019, Pazar 09:23
banner

HALC İcra Direktörü Zemenidis, East Med projesinin, Güney Kıbrıs'ı, ABD'nin ortağı yaptığını belirtti

HALC İcra Direktörü Zemenidis, East Med projesinin, Güney Kıbrıs'ı, ABD'nin ortağı yaptığını belirttiHelen Amerikan Liderlik Konseyi (HALC) İcra Direktörü Endy Zemenidis, East Med projesinin, Güney Kıbrıs’ı, ABD’nin ortağı yaptığını belirtti.
Paylaş  
4
2
3
0

Kathimerini gazetesinde yer alan söyleşisinde Helen Amerikan Liderlik Konseyi (HALC) İcra Direktörü Endy Zemenidis, Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya ulaştırmayı hedefleyen Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ve İtalya’nın da dahil olduğu doğalgaz boru hattı “East-Med” projesi konusundaki görüşlerini aktardı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde East Med yasasının kabul edilmesine bağlı olarak Zeminidis, 2014 yılında o dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Ada’ya ziyareti sırasında yapmış olduğu ABD’nin, Güney Kıbrıs’ın stratejik ortağı olduğu şeklindeki açıklamasının, East Med yasasıyla öze dönüştürüldüğünü ifade etti.

Zeminidis, 52 yılın ardından ilk kez bir ABD Başkan Yardımcısı’nın Ada’yı ziyaret ettiğine dikkati çekerken Biden’in ziyareti sırasında, enerji boyutuna ve hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesine vurgu yaparak, “Kıbrıs”ı, İsrail ve Mısır arasında “köprüye” dönüştürme konusunda cesaretlendirdiğini belirtti.

Zeminidis, “Doğu Akdeniz’de enerji ve güvenliğinde ortaklık ilişkisine” ilişkin yasanınbölgedeki Türk “saldırganlığının” göğüslenmesi ve güvenlik konusunda ,ABD’nin yardımını güçlendirdiğini savundu.

Zeminidis, “East Med” yasasının, ayrıca bölgedeki Amerikan politikasında bir değişime de işaret ettiğini söyledi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Yatırım karşılığı verilen vatandaşlıklar konusunda yeni kriterler
image Rum Bakanlar Kurulu'nun, 25 Temmuz'daki toplantısında, İçişleri Bakanlığı'nın, üçüncü ülke vatandaşlarına "Kıbrıs pasaportu" verilmesiyle ilgili olarak Rum kesiminin yurt dışında bu konuda "karalanmasına" bir son veri...
Occrp, Anastasiadis ve Avukatlık bürosuyla ilgili iddialarında ısrarlı
image OCCRP isimli örgüt, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ve eski hukuk bürosunun Rus kara paralarının aklanmasına karıştığı yönündeki yayınına, Rum Sözcü Prodromos Prodromu'nun "karalama" demesi üzerine dün, 14 ...
Rum tarafında rekor yolcu trafiği
image Güney Kıbrıs'taki Larnaka ve Baf havalimanlarında, geçtiğimiz çarşamba günü rekor yolcu trafiği kayda geçirildiği haber verildi.