Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 13 Ağustos 2019, Salı 16:28
banner

Güney Kıbrıs, en büyük İsrail deniz tatbikatına katılan on ülke arasında yer aldı

Güney Kıbrıs, en büyük İsrail deniz tatbikatına katılan on ülke arasında yer aldıGüney Kıbrıs, geçen hafta İsrail’in bugüne kadar ev sahipliği yaptığı en büyük uluslararası deniz tatbikatı olan ‘Might Waves 2019’a (Güçlü Dalgalar) katılan on ülke arasında yer aldı.
Paylaş  
7
5
6
0

banner

Times of Israil’e göre, ‘Mighty Waves’ tatbikatında, ülkeyi vuran, binlerce kişiyi öldüren yüz bin kişiyi yaralayan, hastanelerin yıkılmasına ve ulusal altyapının çökmesine neden olan büyük bir depremle mücadele edildi.

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Yunanistan tatbikata tam katılım gösterdi, Kıbrıs Şili, İtalya, Almanya, Kanada, Birleşik Krallık ve NATO’dan temsilcilerin gözlemci olarak katıldığı tatbikat için Hayfa’ya gemi ve personel gönderdi.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA) edindiği bilgiye göre, Güney Kıbrıs, tatbikata 4-8 Ağustos tarihleri arasında gözlemci olarak katıldı.

Tatbikatın ilk bölümünde arama ve kurtarmayla ilgili deniz yüzeyinde ve altında eğitim faaliyetleri, aynı zamanda uçaksavar eğitimi gerçekleştirildi. İkinci aşamada ise Hayfa limanına insani yardım gönderilmesinde gemilerden destek alındı.

The Times of İsrail haberinde, deniz tatbikatının iki ana hedefi olduğunu, birincisinin güçlü bir depremden sonra İsrail’e gönderilecek insani yardımın çoğunluğunun geçeceği bir ‘deniz kapısı’ oluşturma uygulaması yapmak, ikincisinin felaketten kurtulma çalışmalarına katılacak çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşların daha etkin çalışmayı öğrenmeleri olduğunu belirtti.

İsrail Savunma Kuvvetleri de Twitter hesaplarından yayımladıkları bir mesajda, “İsrail’in ilk kez yan yana 10 donanmanın bir araya geldiği böyle büyük bir uluslararası tatbikata ev sahipliği yaptığı” kaydedildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Kiprianu: "Akıncı gibi konuşabilmek için yürek ve cesaret gerekir"
image AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu "Barış Kararı" inisiyatifiyle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Sn. Akıncı gibi konuşabilmek için yürek ve cesaret gerekir" dedi.
Anastasiadis: Mücadelemize devam ediyoruz
image Rum Lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için mücadeleye devam ettiğini ve bir diyaloğun sağlanmasını desteklediğini ifade etti.
Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Conis, Rusya'nın desteğini aldı
image Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Tasos Conis'in temasları çerçevesinde, Rusya'nın Güney Kıbrıs'a yönelik tam desteğini aldığı belirtildi.