Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 22 Ağustos 2019, Perşembe 11:01
banner

Prodromu: "Müzakereleri yeniden başlatma çabaları ışığında Türkiye gerekli adımı atmalı"

Prodromu: Müzakereleri yeniden başlatma çabaları ışığında Türkiye gerekli adımı atmalıRum Yönetimi Sözcüsü Prodromos Prodromu, Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çabaları ışığı altında Türkiye'nin "gerekli adımı atması gerektiğini" öne sürdü.
Paylaş  
2
1
2
0

Trodos’taki yazlık sarayda dün gerçekleştirilen Rum Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Rum Yönetimi Sözcüsü Prodromos Prodromu, Jane Holl Lute’un yaklaşık 15 gün sonra yeni istişarelere başlayacak olmasına atıf yaparak “(Lute’un) burada  bulunacak olması ve yapılacak görüşmeler ile Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için Genel Sekreter’in de beklemekte olduğu gerekli adımın atılacağını umuyoruz” dedi.

Türkiye’yi “istikrarsızlaştırma faaliyetinde bulunmakla” suçlayan Prodromu “Kıbrıs sorununa uluslararası hukuka, BM kararlarına ve Avrupa ülkesi için geçerli olanlara dayalı çözüm  (bu faaliyetleri) kökten çözecektir” dedi, şunları ekledi:

“Bu şekilde ilişkilerimizde yeni bir zemine gireceğiz. Müzakerelerin yeniden başlaması, o zamana kadar farklı bir ortam oluşturulmasıyla uyumludur. Başkan Anastasiadis’in ilk andan itibaren ve Kıbrıslı Türk lider ile görüşmesinden sonra söylediği gibi, müzakerelerin yeniden başlaması yolunda Türkiye’nin de bu beklentiye, müzakerelerin yeniden başlaması iradesi ortaya koyarak ve müzakereler için uygun ortam yaratarak cevap vermesini bekliyoruz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiadis "Hedef, Türk eylemlerini cevapsız bırakmamak"
image "Kıbrıs Cumhuriyeti" Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis "45 yıldır yeni yerleşikleri değil, sakinlerini, mal sahiplerini, onu tanımlayanları bekleyen kenti korumak için mümkün olan hiçbir şeyi atlamadan yapacağız" dedi.
Papadopulos: "Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerden dolayı hiç kimse iyimser d...
image DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Fileleftheros gazetesinde yer alan söyleşisinde Kıbrıs sorunundan da bahsetti.
AKEL: "Lute'un mektubu, BM'nin çabaların sürmesini istediğinin teyidi"
image AKEL, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute'un liderlere gönderdiği mektubun, BM'nin müzakereleri yeniden başlatma çabalarının sürmesi istediğinin teyidi olduğuna işaret etti. Bunun çok ön...