Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 27 Ağustos 2019, Salı 12:40
banner

Sözde 'Maraş Belediyesi Başkanı' Yoannu: "Maraş'ın açılmasını durdurun, BM kararları ve barış yolunu tercih edin"

Sözde 'Maraş Belediyesi Başkanı' Yoannu: Maraş'ın açılmasını durdurun, BM kararları ve barış yolunu tercih edinSözde 'Maraş Belediyesi'nin yeni başkanı seçilen Yoannu'nun, Derinya'daki kültür merkezinde dün gerçekleştirilen törenle yeni belediye başkanı olarak ilan edildiği haber verildi. Açıklama yapan Yoannu, Başbakan Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay'a "Maraş'ın açılmasını durdurup, BM kararları ve barış yolunu tercih etmeleri çağrısında" bulundu.
Paylaş  
8
5
7
1

Politis gazetesinde yer alan habere göre Simos Yoannu, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Kıbrıslı Türklere işbirliği, ortak mücadele ve kardeşlik" mesajı gönderdi.

Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a “Maraş’ın açılmasını durdurup, BM kararları ve barış yolunu tercih etmeleri çağrısında” bulunan Yoannu, “Kıbrıslı Türklerin büyük bir bölümünün, Tatar ve Özersay’ın faaliyetleriyle hem fikir olmadığı” iddiasında bulundu.

Tatar ile Özersay’a “faaliyetlere devam etmemeleri, Maraş’la ilgili BM kararları ve barış yolunu tercih etmeleri” çağrısı yapan Yoannu, “hukukun, aynı zamanda bütün Kıbrıslıların menfaatinin orada bulunduğunu” öne sürdü.

Sözde “Maraş Belediyesi’nin” faaliyete geçmesi gerektiğini de savunan Yoannu, bu gidişata yönelik somut adımlar atılacağını ifade etti.

Yoannu bu adımlar arasında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten en kısa zamanda Maraş konusu, tehlikeler, önlemler ve izlenmesi gereken politikayla ilgili olarak özel bir Ulusal Konsey toplantısı düzenlemesini istemelerinin bulunduğunu belirtti.

Yoannu “kentin meselesini vurgulamak aynı zamanda kararların hayata geçirilmesine ilişkin destek talep etmek için, belediye olarak önümüzdeki dönem içerisinde uluslararası ve Avrupa düzeyinde kararlı bir şekilde hareket edeceklerini” de öne sürdü.

Yoannu “dönüş zamanı için hazırlığı yoğunlaştıracaklarını, aynı zamanda şehrin yeniden inşası ve dönüşle ilgili bütünlüklü planlamayı ve acil eylem planını güncelleyeceklerini” sözlerine ekledi.

Haravgi gazetesi ise “Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler Maraş’ın Kurtuluşu Mücadelesinde - Özersay ve Tatar Yerleşim Planlarını Durdursun” başlıklı haberinde, Yoannu’nun etkinlikte yaptığı konuşmada “Maraş’ın olası kolonizasyonu karşısında Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin ortak mücadelede bulunması çağrısı yaptığını” yazdı.

Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise açıklamasında, Yoannu’yu kutlayarak, ilk önce ve esas olarak, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından Maraş’ın yasadışı kolonizasyonu için yapıldığı iddia edilen planlamanın ele alınması gerektiğini savundu.

Kiprianu “BM’nin ilgili kararlarının (550 ve 789) uygulanmasının, bir diğer ifadeyle kentin yasal sakinlerine iadesinin sağlanması için çalışmaları gerektiğini” sözlerine ekledi.

Fileleftheros ise, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun, konuşmasında, Maraş konusunun müzakere masasında ele alınması gerektiğine işaret ettiğini aktardı.

Habere göre, Yoannu’nun Maraş konusuyla ilgili olarak özel bir Ulusal Konsey toplantısı yapılması konusundaki önerisi hakkında ise Kiprianu “böyle bir görüşmenin gerekli olduğunu” belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Ağustos 2019, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Kime ve neye karşı, nasıl bir ortak mücadele yapalım diye çağırın Yoannu? Çıkart dilinin altındaki baklayı! Sana bir ip ucuda vereyim o bakla dilinin altında değildir. En son çıkarttığınızda bizimkiler onu müsait bir yere goydu. Biraz rahatsızlık verir size ama yeri eyidir bırak kalsın yerinde. 40 sene geçdi alıştınız artık....😡

banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiadis "Hedef, Türk eylemlerini cevapsız bırakmamak"
image "Kıbrıs Cumhuriyeti" Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis "45 yıldır yeni yerleşikleri değil, sakinlerini, mal sahiplerini, onu tanımlayanları bekleyen kenti korumak için mümkün olan hiçbir şeyi atlamadan yapacağız" dedi.
Larnaka'da aşırı yağışlar hayatı felç etti
image Larnaka'da şiddetli yağışlar nedeniyle bazı yollar su altında kalırken bazı bölgelerde ise elektrik kesintileri meydana geldi.
Papadopulos: "Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerden dolayı hiç kimse iyimser d...
image DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Fileleftheros gazetesinde yer alan söyleşisinde Kıbrıs sorunundan da bahsetti.