Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 9 Eylül 2019, Pazartesi 18:19
banner

Anastasiadou: "Uzay teknolojisi Kıbrıs'ta mavi büyümeyi teşvik için eşsiz bir yol"

Anastasiadou: Uzay teknolojisi Kıbrıs'ta mavi büyümeyi teşvik için eşsiz bir yolRum Ulaştırma, Bayındırlık ve İletişim Bakanı Vasiliki Anastasiadou, uzay teknolojisinin Güney Kıbrıs'ta mavi büyümeyi teşvik için eşsiz bir yol olduğunu belirtti.
Paylaş  
7
6
7
0

Rum Basın ve Enformasyon Dairesi’nden bugün yapılan açıklamaya göre Anastasiadou, İtalya’da düzenlenen Uluslararası Uzay Forumu’nda bir konuşma yaptı.

Rum Bakan Anastasiadou, Güney Kıbrıs’taki mavi ekonomi sektörlerinin 20.000’in üzerinde kişi, yaklaşık 623 milyon avro üretimle ulusal ekonominin %3,2’sini, %5,4 istihdamı temsil ettiğini, kıyı turizminin de mavi ekonomi istihdamının %7,4’ünü temsil ettiğini kaydetti.

Deniz ve kıyı turizmi sektörlerinin önemli bir artış kaydettiklerini, çeşitli mavi ekonomi sektörlerinin toplam istihdamın %85’ine eşit olduğun anlatan Vasiliki Anastasiadou, deniz ulaşımının ikinci büyük mavi ekonomi sektörü olduğunu, mavi ekonomi toplam istihdam oranı olarak %13’le çarpıcı bir yukarı eğim gösterdiğini ifade etti.

Bu eğilimlerin Güney Kıbrıs’ın daha fazla deniz ticaretini teşvik etme ve Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde hidrokarbon kaynaklarının kullanılması stratejik hedefiyle ilgili olduğunu kaydeden Bakan, Kıbrıs’ın uzay teknolojileri hizmetlerinde de çok aktif olduğunu, ITU imtiyazlarını kullanarak telekomünikasyon uyduları yerleştirmek için kuruluşlara bugüne kadar 10 izin verildiğini duyurdu.

Anastasiadou, uzay teknolojisinin Güney Kıbrıs’ta ve Akdeniz’de mavi büyümeyi teşvik etmek için eşsiz bir yol olduğunu; bu teknolojinin doğal afet, su kalitesi ölçümü, tarım izleme, çevre ve doğal kaynaklar yönetimi, ayrıca kara, kentsel büyüme ve göç gibi aplikasyonlar için uydu fotoğrafları, veriler ve iletişimler kullanıldığını söyledi.

Vasiliki Anastasiadou, Güney Kıbrıs’ın son olarak Avrupa Komisyonu ve Güney Kıbrıs tarafından birlikte finanse edilecek mavi büyümeyle ilgili faaliyetlerin araştırma ve gelişimine katkıda bulunacak iki Mükemmellik Merkezi (EXCELSIOR) açmak için adımlar attığını, bu merkeze 200 yeni istihdam yapılacağını, ikinci adımın da Araştırma, Yenilik ve Deniz ve Gemicilik Teknoloji Merkezi olduğunu belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiadis bugün Londra'dan New York'a hareket edecek
image "Kıbrıs Cumhuriyeti" Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün sabah Londra'ya gittiği ve dün akşam Londra'da "Birleşik Krallık Milli Kıbrıs Federasyonu" ileri gelenleri ve üyeleriyle bir araya gelerek, kendilerini Kıbr...
Ankara'nın dikkatini 7'inci parsele çevirdiği iddiası
image Türkiye'nin tüm dikkatini, Güney Kıbrıs'ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 7'inci parsele çevirdiği iddia edildi.
Türk yetkililerin açıklamaları Rum gazetelerinde...
image Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptıkları son açıklamalar, bugünkü Rum gazetelerine de haber oldu.