Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Eylül 2019, Salı 16:25
banner

Mitsotakis: "Yunanistan, Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyor"

Mitsotakis: Yunanistan, Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyorYunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulma amacıyla yapılan çalışmaları destekleme ve Güney Kıbrıs'ın haklarını koruma kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.
Paylaş  
6
4
6
0

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Atina’da resmi temaslarda bulunmakta olan Rum lider Nikos Anastasiades ile görüşmeden önce açıklamada bulunarak ülkesinin Güney Kıbrıs’a yönelik desteğini teyit etti.

Mitsotakis, Başbakanlık görevini üstlenmesinden bu yana Atina'daki Başbakanlık Sarayı'nı ziyaret eden ilk devlet başkanının Rum Lider Anastasiadis olduğunu ifade ederek “bu sembolik büyük önem taşıyor” dedi ve Kıbrıs sorununda “hassas bir dönüm noktasında” bulunulduğunu söyledi.

Mitsotakis, Rum Lider Anastasiadis’in görüşme sırasında kendisini BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Jane Holl Lute’un adadaki iki liderle yaptığı istişareler hakkında bilgilendireceğini belirtti.

“En önemli hedefimiz işgale ve kabul edilmez garantilere son verilmesidir” diyen Yunanistan Başbakanı, açıklamasının devamında Rum lider Nikos Anastasiades’in "çabalarına rağmen diğer tarafın ortaya koyduğu engellerden dolayı ilerleme sağlanamadığını" iddia etti.

Türkiye’den yapılan açıklamaların ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin çözüme katkısı olmadığını savunan Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çabaları desteklediğini ve Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu; adanın haklarını korunmaya devam ettiğini vurguladı.

Başbakan Mitsotakis, Türkiye’nin davranışının ayrıca, Avrupa Birliği’nin çıkarlarına da karşı olduğunu iddia ederek, bunun herkes tarafından idrak edilmesi gerektiğini savundu.

Rum Lider Anastasiadis ise Yunanistan’ın Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için istikrarlı bir politika izlediğini belirterek Mitsotakis’e teşekkürlerini ifade etti.

Rum Lider Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı ile yapacağı görüşme sırasında Mitsotakis’i Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendireceğini ve özellikle Türk ordusunun faaliyetleri konusunda endişelerini ifade edeceğini söyledi.

Türkiye’nin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının ardından da Kıbrıs Türk toplumunu kontrol etme arzusunda olduğunu ifade eden Nikos Anastasiadis, “adımlar atıldı; referans şartları konusunda koşullar yarattık” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kuzey Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaretine değinen Rum Lider Anastasiadis, Çavuşoğlu’nun dünkü açıklamalarını Ankara’nın niyetleri hakkında "endişe yaratıcı açıklamalar" olarak niteledi.

Rum Lider Anastasiadis, Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulunması Yunanistan ve Türkiye arasında daha iyi ilişkiler sağlanmasına olumlu katkıda bulunacağını da söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs'tan Türkiye'ye BM nezdinde protesto
image Güney Kıbrıs, ülkenin egemenlik haklarının Türkiye tarafından ihlal edildiğini iddia ederek konuyu BM nezdinde protesto etti.
"BM'e Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları rehberlik edecek...
image Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Sözcüsü Stéphane Dujarric, Kapalı Maraş'ı açma planlarıyla ilgili olarak, BM'e Kapalı Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları rehberlik edeceğini söyledi.
Rum Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı 'Maraş' raporu Anastasiadis'in elinde
image Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Türkiye'nin kapalı bölge Maraş'taki faaliyetleri konusunda Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne olası bir başvuruda bulunulması konusunda Rum Dışişleri Bakanlığı tarafın...