Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 17 Eylül 2019, Salı 17:22
banner

"BM'e Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları rehberlik edecek"

BM'e Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları rehberlik edecekBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Sözcüsü Stéphane Dujarric, Kapalı Maraş'ı açma planlarıyla ilgili olarak, BM'e Kapalı Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları rehberlik edeceğini söyledi.
Paylaş  
9
6
8
0

banner

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Sözcüsü Stéphane Dujarric, Kapalı Maraş’ı açma planlarıyla ilgili olarak BM’in resmi bir bilgi almadığını, BM’e Kapalı Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları rehberlik ettiğini ve edeceğini söyledi.

Dujarric, pazartesi günü BM Merkezi’nde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun yaptığı ‘Türk tarafı tellerle çevrili Kapalı Maraş’ı açmaya hazırdır’ şeklindeki son açıklamalarıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Dujarric’e özellikle İsrail Başbakanı’nın Batı Şeria’yla ilgili demecinden endişe duyduğuyla ilgili açıklaması soruldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Sözcüsü Stéphane Dujarric şöyle yanıt verdi:

“Farklı iki dosyayı karşılaştırmanızı ve kıyaslamanızı size bırakacağım. Her konuyu ayrı ayrı ele alacağız. Kıbrıs’la ilgili olarak belirttiğiniz konu şüphesiz önemlidir ve Kıbrıs bağlamında hassastır. Durumu yakından, sürekli izliyoruz. BM’e Kapalı Maraş ile ilgili Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları rehberlik ediyor ve etmeye devam edecektir. BM Kapalı Maraş’ın açılması ile planlar üzerinde resmi bir bilgi almış değildir.”

BM’nin 550 sayılı kararıyla ilgili olarak da Sözcü, bu kararda, ‘Kapalı Maraş’ın herhangi bir bölgesine yasal sahiplerinden başka yerleşim yapılması kabul edilemez’ dendiğini hatırlattı.

BM’nin Kapalı Maraş’ta potansiyel tedbirlerle ilgili herhangi bir planlı uygulamanın Güvenlik Konseyi kararlarıyla yönlendirildiğini belirten Sözcü, Türk hükümetinin konu ile ilgili BM’ye bilgi verip vermediğine ilişkin soruya yanıtında, “Bu konuda hiçbir resmi bilgi almadık” şeklinde konuştu.

Bir başka soruyu yanıtlayan Stéphane Dujarric, Türk hükümetinden mi bilgi almadınız? Sorusuna, “Kim olursa olsun, kimseden resmi bilgi almadık” yanıtını verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

İsrailli istihbaratçılar, BAE'li şirket için işlerinden ayrılıp Güney Kıbrıs'...
image İsrail ordusunun teknoloji birimlerinde çalışmış personeller, BAE'li bir şirketi için, Tel Aviv'deki işlerinden vazgeçiyor. Rapora göre 8 bin 200'den fazla eski İsrail ordusu personeli, siber istihbarat odaklı bir İsr...
Yeni banklar sosyal medyada mizah konusu oldu
image Güney Lefkoşa'daki "Eleftheria" Meydanı’na konulan yeni banklar, şekillerinden dolayı çeşitli yorumlara ve sosyal medyada mizahlı paylaşımlara neden oldu.
Rum Başsavcılığı Kızılyürek raporunu tamamladı
image Rum Başsavcısı Kostas Kliridis'in, AP seçimlerini kazanarak milletvekili seçilen Niyazi Kızılyürek'in, Rum "Kıbrıs Üniversitesi" tarafından mevcut görevinden ücretsiz izinli sayılmasını uygun bulmadığı belirtildi.