Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 25 Eylül 2019, Çarşamba 13:30
banner

Prodromu: "İki lider anlaştıktan sonra garantör güçlere rıza göstermek düşer"

Prodromu: İki lider anlaştıktan sonra garantör güçlere rıza göstermek düşerBM Genel Kurulu için New York'ta bulunan Rum Yönetimi Başkanı'na eşlik etmekte olan Sözcü Prodromos Prodromu, "Anastasiadis'in Rum tarafının, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da Türk tarafının temsilcisi olarak referans şartlarında anlaşması halinde, garantör güçlere müzakerelerin yeniden başlamasına rıza göstermek düştüğü” görüşünü ortaya koydu.
Paylaş  
5
6
5
1

banner

BM Genel Sekreteri’nin müzakerelerin  ön hazırlığı iyi yapılmış şekilde başlamasını istediğini, bunu da referans şartlarında mutabakatla ifade ettiğini söyleyen Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromu, bunun için başka bir gayrı resmi konferans şart olmadığını, bunların, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önerisi olduğunu söyledi. “Her halükarda durumun ne olduğunu BM Genel Sekreteri’yle görüşmede göreceğiz” dedi.

Prodromu, Fileleftherosa New York’ta yaptığı özel açıklamada,  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun sözlerini yorumlarken “son iki yıl içerisinde  başka modellerle, müzakerelerden önce peşin kararlarla ilgili tartışmayı yükselten biri varsa bu Başkan Anastasiadis veya Kıbrıs Rum tarafı değildir” dedi, şunları ekledi:

“Önümüzdeki günlerde gerçeğin zamanı gelecek çünkü Başkan Anastasiadis Genel Sekreter’le görüşecek, Türk söyleminin yarattığı her türlü kuşku dağılacak ve o zaman her bir tarafın pozisyonunu açıkça göreceğiz ” 

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in gerek BM Genel Kurulu’nda Perşembe günü (yarın) yapacağı konuşmada, gerekse Genel Sekreter Antonio Guterres ile Cuma günü yapacağı görüşmede “Lute’un adaya geldiği ilk günden mümkün görünen anlaşma zemininde referans şartları ile ilerlenebileceği” tezini ortaya koyacağını söyleyen Prodromu “yani, Kıbrıslı Türk liderle yapılan mutabakat zemininde. Müzakerelerin BM zemininde yeniden  başlaması hedefiyle referans şartlarında mutabakata gitmeye hazırdır” ifadesini kullandı. 

Prodromu BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un , iki taraftan, 9 Ağustos’ta bir uzlaşı, memnuniyet verici bir uzlaşı, bir prensip anlaşması olduğunu duyunca, bunları kağıda dökmek istediğini ve  Ada’ya geldiğinde fazla bir metin sunmadığını söyledi, şunları ekledi:

“İKİ LİDER ANLAŞTIKTAN SONRA GARANTÖR GÜÇLERE RIZA GÖSTERMEK DÜŞER”

“Daha sonra Türk tarafının ithal etmek istediği başka unsurlar yüzünden bir sıkışma yaşandı. Ancak şimdi Sayın Lute’un görüşmelerinde ne olduğunu tartışmamızın yararı yoktur. Öz, Başkan Anastasiadis’in Sayın Guterres’e, Sayın Lute’un varlığında da olduğu ortaya çıkan prensip anlaşması zemininde ilerleyebileceğimizi, buna niyetli olduğunu tekrarlayacak olmasıdır. Yeter ki, Türk tarafınca gerek Başkan Anastasiadis’e olmayan şeyler atfederek gerek başka şekil ve gerekçeler   bularak yapılan oyalama hareketleri son bulsun.

Kıbrıs Rum tarafının temsilcisi olarak Başkan Anastasiadis, Kıbrıs Türk tarafının temsilcisi olarak Kıbrıslı  Türk liderle  referans şartlarında anlaşmaya varabilirse, o zaman garantör  güçlere  müzakerelerin yeniden başlamasına rıza göstermek düşer. Biz Yunanistan’ın da İngiltere’nin de tutumunun ne olduğunu biliyoruz.  Dolayısıyla  Genel Sekreter’in yeniden harekete geçmesine rıza göstermek garantör güçlere kalıyor. Görüntü budur.”   


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
0
 
5
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
25 Eylül 2019, Çarşamba
Kemal         - Girne
Kimse gocunmasin ama bu sozde 3 garantorumuz hicbir zaman garantorluk yapmadilar veya yapmak istemediler.Herkes Kibrisli Turk , Rum veya Maronit kendi kendilerini birbirlerinin yerlerine koysunlar ve iyice analize etsinler bu garantorler onlar icin ne yaptilar gecmiste.Garantor Yunanistan askeri darbe yapti isbirlikci azinlik rumlarla ve adayi Yunanista'na baglamya calisti,Buyuk Britan'ya mudahale etmek istemedi,Turkiye Kibris Cumhuriyeti'nin Anayasasini ve Toprak butunlugunu koruma adina adaya cikti ve karpuz gibi adayi ortadan boldu,on binlerce Kibrisli Turk ve Rumu yuzlerce yil yasadiklari atatopraklarindan soktu,goce zorladi,bu yetmezmis gibi on binlerce kendi nufusunu adanin kuzeyine transfer etti ve etmektedir.E hade soyleyin bana bu garantorlerin hangisine guvensin bu ada halki?Ne solcuyum ne de sagci. Gercekler acidir ama aynayada bakmak lazim.

banner
banner
banner
banner

İrlanda Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu
image İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu.
Güney Kıbrıs'a Kasım ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek
image Güney Kıbrıs'a Kasım ayının ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek.
Rum basını: "Yaptırımlar için ok yaydan çıktı"
image Tek yanlı olarak ilan edilen Rum "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki ileri sürülen "yasa dışı Türk faaliyetlerine" karışan şirketler ve tüzel kişiler aleyhinde yaptırımlar uygulanmasına ilişkin ilk büyük adımın, ...