Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 2 Ekim 2019, Çarşamba 16:21
banner

Anastasiadis: Akıncı ile "iyi ve dostane ilişkiler iklimini" muhafaza etmeye çalıştık

Anastasiadis: Akıncı ile iyi ve dostane ilişkiler iklimini muhafaza etmeye çalıştıkRum Toplum Lideri Nikos Anastasiadis, 9 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapılan gayri resmi görüşme sırasında referans şartları üzerinde bir anlaşma sağlandığını aktardı.
Paylaş  
7
5
6
0

banner

Rum Toplum Lideri Nikos Anastasiadis, 9 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapılan gayri resmi görüşme sırasında referans şartları üzerinde bir anlaşma sağlandığını; Mustafa Akıncı ile “iyi ve dostane ilişkiler iklimini” muhafaza etmeye çalıştığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşme hakkında ise Rum Toplum Lideri Anastasiadis, Genel Sekretere “garantörler ve vasiler olmadan” Kıbrıs sorununa adil, çalışabilir ve yaşayabilir bir çözüm bulunması konusunda kararlı olduğunu yinelediğini söyledi.

Bugün gerçekleşen Rum Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ve Rum Başkanlık Sarayından ayrılmadan önce basın mensuplarına açıklamada bulunan Rum Toplum Lideri Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, “Anastasiadis, suçlama oyunu yapıyor” yönündeki açıklamasını yorumladı.

Rum Toplum Lideri Anastasiadis, bugüne kadar Sayın Akıncı’ya “bir dizi yaşanan başarısızlıkla ilgili olarak suçlamada bulunmadığını belirterek “iyi ve dostane ilişkiler iklimini” muhafaza etmeye çalıştığını söyledi.

Rum Toplum Lideri Anastasiadis, “Kıbrıs sorununa her iki toplum tarafından kabul edilecek bir çözüm: çalışabilir ve yaşayabilir bir çözüm, garantörler ve vasiler olmadan bir devletin kurulması amacıyla Crans-Montana’da da çalıştığım gibi; iyi niyetle, kararlılıkla ve değişmez olan siyasi iradem ile yeniden çalışmak konusunda hazırlığımı BM Genel Sekreteri’ne yeniledim” dedi.

Referans şartlar ve BM Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Jane Holl Lute’nin adayı ne zaman ziyaret edeceğiyle ilgili bir soruya Rum Toplum Lideri Anastasiadis,  referans şartları konusunda 9 Ağustos tarihinde Sayın Akıncı ile yaptığı görüşme sırasında bir anlaşma sağlandığı yanıtını verdi.

Rum Toplum Lideri Anastasiadis, “Bayan Lute’nin adaya yaptığı son ziyareti sırasında onu sağlanan uzlaşmalar hakkında bilgilendirdik; Bayan Lute ise bizim talebimizden sonra yazılı kısa bir açıklamada bulundu” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
5
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs'a Kasım ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek
image Güney Kıbrıs'a Kasım ayının ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek.
Rum basını: "Yaptırımlar için ok yaydan çıktı"
image Tek yanlı olarak ilan edilen Rum "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki ileri sürülen "yasa dışı Türk faaliyetlerine" karışan şirketler ve tüzel kişiler aleyhinde yaptırımlar uygulanmasına ilişkin ilk büyük adımın, ...
Limasol'daki bisiklet yolu tartışmalara neden oldu
image Limasol'daki "Franklin Roosevelt" caddesinin güneyindeki bisiklet yolunun inşası konusunda son günlerde yaşanan tartışmalar basında da yer aldı.