Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 5 Ekim 2019, Cumartesi 12:31
banner

Ulusal Konsey dün toplandı

Ulusal Konsey dün toplandı"Kıbrıs Cumhuriyeti" Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında dün sabah gerçekleştirilen Ulusal Konsey toplantısında, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’indeki ileri sürülen Türk faaliyetlerinin oy birliğiyle kınandığı, fakat toplantıdan bu konuda sert mesajlar içerecek ortak bir açıklama çıkmadığı belirtildi.
Paylaş  
5
5
5
0

banner

Alithia gazetesi “İki Kesimli İki Toplumlu Federasyon Rahatsız Etti, Ortak Açıklama Tepetaklak Oldu”- Ulusal Konsey Türkiye’nin Meydan Okumaları Karşısında Birleşti, Kıbrıs Sorunuyla İlgili Olarak İkiye Bölündü” başlıklarıyla geniş yer ayırdığı haberinde, tüm Rum siyasi partilerin dünkü toplantıda, Türkiye’nin tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’indeki “yeni yasadışı ve kışkırtıcı” faaliyetlerini oy birliğiyle ve şiddetli bir şekilde kınadıklarını yazdı.

Gazete, ancak görüşme, bu meydan okumaların nasıl ele alınacağı ve bunların BM Genel Sekreteri’nin referans şartlarında anlaşmaya varılması ve Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin gelişme halindeki çabasıyla ilgili olarak nasıl yönetilecekleri safhasına geldiğinde, ortaya ciddi anlaşmazlıklar çıktığına ve bunun sonucunda hem “Türk meydan okumaları” , hem de Kıbrıs sorununda atılacak sonraki adımlar konusunda bir açıklama yayımlanmasının mümkün olmadığına işaret etti.

Öncelikle DİKO, EDEK ve ELAM’ın, ikinci olarak da DİPA haricindeki diğer küçük partilerin DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun önerisine şiddetli tepki gösterdiklerini yazan gazete, Neofitu’nun önerisinin yayımlanacak bir ortak açıklamada iki kesimli iki toplumlu federasyon çözümü ve müzakerelerin hemen yeniden başlaması gerektiğine açık bir şekilde atıfta bulunmasıyla ilgili olduğunu, fakat bahse konu partilerin böyle bir ifadeyi kabul etmeyi reddettiklerine dikkati çekti.

Bunu hararetli bir tartışmanın izlediğini ve herkesin kabul edebileceği bir çözüm bulunması için çaba gösterildiğini belirten gazete, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun arzu edilen çözümün temeli ve “Türkiye’nin meydan okumalarıyla” ilgili durumun nasıl ele alınacağına dair ortak bir anlayış bulunmadığı andan itibaren, ortak bir açıklama yayımlanamayacağına işaret ettiğini ve ardından da bu çabanın terk edildiğini ifade etti.

Gazete böylece bir kez daha, arzu edilen çözümün şekli olan en önemli konuda, siyasi liderlik arasında şiddetli anlaşmazlıklar ve aşılamaz görüş ayrılıkları olduğunun ortaya çıktığını vurguladı.

PRODROMU

Gazeteye göre Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu ise Ulusal Konsey toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Konsey’de ortak bir açıklama yayımlanması konusunda başarısız olunmasını yorumlamaktan kaçındı.

Rum Yönetiminin, Türkiye’nin sözde Rum MEB’indeki “yeni meydan okumalarının” ele alınması için, elindeki tüm hukuki, politik ve diplomatik araçları değerlendirdiğini dile getiren Prodromu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey’de “referans şartlarında anlaşmaya varılması ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasına ulaşılması için, BM Genel Sekreteri’nin inisiyatifinin ilerlemesine ilişkin kararlılığını yinelediğini” belirtti.

Prodromu “özlü müzakerelerin başlaması için gerekli ortamın oluşacağını, yani Türkiye’nin tüm yasadışı eylemlerinin ve Kıbrıs aleyhindeki tehditlerin sona ereceğini söylemeye gerek olmadığına” da işaret eden Prodromu, “Türk sondaj gemisi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin lisanslı bir parselindeyken, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin çağıracağı bir üçlü toplantıya gitmeye istekli olup olmayacağı” sorusunu da yanıtladı.

Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin inisiyatifini ne şekilde karşıladığını söylediklerini ve BM Genel Sekreteri’ni beklediklerini dile getiren Prodromu, şu an varsayımsal sorular sormanın ve bunlara yanıt vermenin yararlı olmadığını söyledi.

Gazete, Rum siyasi partilerinin yaptıkları açıklamaların ortak bileşeninin “Türk meydan okumalarının” şiddetle kınanması olduğunu yinelerken, partilerin açıklamalarına geniş yer verdi.

PARTİLER

Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu açıklamasında, Kıbrıs sorununun çözümü için diyalogdan başka bir yol olmadığını vurgularken, bunun Rum kesiminin siyasi partilerinin bütününden çıkması gerektiğini, aksi takdirde, yurt dışında ve uluslararası faktördeki güvenirliklerinin tamir edilemez bir şekilde yaralanacağını savundu.

Neofitu, DİSİ’nin Türkiye’nin kışkırtıcı faaliyetlerini en sert şekilde kınadıklarını da belirtti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise açıklamasında, ileri sürülen “Türk saldırganlığının” yalnızca müzakerelerin yeniden başlamasıyla engelleneceğini savunarak, dikkatlerinin özlü müzakerelerin nasıl başlayacağına odaklanması gerektiğini anlamalarının, büyük önem taşıdığnı söyledi.

Müzakerelerin yeniden başlamasını arzu ettikleri çerçevenin ne olduğu konusunda net olmaları gerektiğini de belirten Kiprianu, “bunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek egemenlik, tek uluslararası temsiliyet ve tek vatandaşlıkla devam etmesini öngören BM kararları tarafından yorumlandığı üzere, siyasi eşitliğe sahip iki kesimli toplumlu federasyon olduğunu” belirtti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadoulos açıklamasında, “müzakerelerin şiddet tehdidi altında başlamamasını” istedi.

Papadopulos, çünkü böyle bir şeyin Kıbrıs sorununun çözüm koşullarını çok daha zor hale getireceğini savundu.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da yaptığı açıklamada, “Rum kesiminin sürekli tek yanlı tavizleriyle diyaloğun yeniden başlayabileceğine dair bir izlenim yaratılmasının, bir hata ve yanılsama olduğunu” iddia etti.

Ekologlar Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis dünkü Ulusal Konsey toplantısını “kolektif olamama örneği olarak” tanımlarken, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise açıklamasında “Türkiye’nin hedefleriyle ilgili değerlendirmelere yönelik bir birlik olmamasını üzücü olarak” niteledi.

Dayanışma Hareketi Başkan Yardımcısı Polis Pallikaros, “Türkiye’nin yeni istilasını en sert şekilde kınadıklarını” öne sürerken, ELAM Başkanı Hristos Hristu da “Türkiye’nin Kıbrıs denizlerindeki faaliyetlerinin bir kez daha kışkırtıcı olduğunu bundan ötürü bunları şiddetle kınadıklarını” dile getirdi.

DİPA Başkanı Marios Karoyan da açıklamasında konjonktürün zor, içinde bulunulan anların da kritik olduğunu belirtirken, geçmişin talihsizliklerinin ise ders olması gerektiğine işaret etti.

AKEL-HÜKÜMET KAVGASI

Bu arada gazete, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dünkü toplantı sırasında, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Ulusal Konseyi “referans şartlarına, ek olarak, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın her yerde olumlu oya ilişkin talebine yanıt olarak, garantilerin kaldırılması meselesinin dahil edilmesini isteyeceği konusunda bilgilendirdiğine” dair ifadesinin, hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu’nun tepkisine yol açtığını kaydetti.

Gazeteye göre bunu yalanlayan Prodromu, “aksine Anastasiadis’in Lute’la gerçekleştirilen istişarelerdeki tutumunun, karışıklık ve engeller olmaması için, referans şartlarının, liderlerin 9 Ağustos’ta yaptıkları görüşmede üzerinde fikir birliği olan üç eksen temelinde kalması şeklinde olduğunu” belirtti.

Prodromu AKEL’i ayrıca “yalnızca kafa karışıklığı yaratmakla kalmayıp, Kıbrıs Türk tarafının her yerde olumlu oya ilişkin talebini de haklı gösteriyor göründüğü” gerekçesiyle de suçladı.

AKEL ise buna tepki gösterip, Anastasiadis’in böyle bir ifadede bulunduğunda ısrar ederek, parti olarak etkin katılıma ilişkin görüş birliğini geçmişte de şimdi de desteklediklerini anımsattı.

AKEL hükümettekileri, ülkenin içinden geçtiği anların kritikliği karşısında AKEL’in tezlerini çarpıtmaya çalışmamaya da çağırarak, bunun hiçbir şeye hizmet etmediğini de sözlerine ekledi.

GAZETE BAŞLIKLARI

Fileleftheros: “Oy Birliğiyle Kınama Fakat… İki Kesimli İki Toplumlu Federasyon Yüzünden Ortak Açıklamada Anlaşamadılar- AKEL ile Hükümet Arasında Referans Şartlarında Anlaşmazlık- Uygun Ortamda Müzakere- Partiler Anlaşmazlıklarını Gizlemediler- Parti Başkanlarından Farklı Değerlendirmeler”

Politis: “Ulusal Konseyde Sıfıra Sıfır Elde Var Sıfır- Ulusal Konsey Babil Kulesi- Siyasi Parti Başkanları Bariz Olan Şeylerde Bile Anlaşamadılar… AKEL-Hükümet Anlaşmazlığı”

Haravgi: “Türkiye’nin Kınanmasında Hemfikir, İki Kesimli İki Toplumlu Federasyonda ise Aynı Fikirde Değiller- İki Kesimli İki Toplumlu Federasyona Atıfta Bulunacak Ortak Açıklamada Aynı Fikirde Değiller- Garantiler ve Ortak Açıklama Konusunda Anlaşmazlık- Olumlu Oya Karşı Garantiler”

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs'a Kasım ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek
image Güney Kıbrıs'a Kasım ayının ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek.
Rum basını: "Yaptırımlar için ok yaydan çıktı"
image Tek yanlı olarak ilan edilen Rum "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki ileri sürülen "yasa dışı Türk faaliyetlerine" karışan şirketler ve tüzel kişiler aleyhinde yaptırımlar uygulanmasına ilişkin ilk büyük adımın, ...
Limasol'daki bisiklet yolu tartışmalara neden oldu
image Limasol'daki "Franklin Roosevelt" caddesinin güneyindeki bisiklet yolunun inşası konusunda son günlerde yaşanan tartışmalar basında da yer aldı.