Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 6 Ekim 2019, Pazar 09:40
banner

Rumların çoğunluğu Kıbrıs sorununda çöküşün çözümden daha yakın olduğunu düşünüyor

Rumların çoğunluğu Kıbrıs sorununda çöküşün çözümden daha yakın olduğunu düşünüyorRumların çoğunluğunun, Kıbrıs sorununda çöküşün çözümden daha yakın olduğunu düşündüğü bildirildi.
Paylaş  
7
4
5
0

banner

IMR şirketinin Simerini gazetesi hesabına, Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 500 kişiyle rastgele telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirdiği ankete göre, Rumların yüzde 79’u, Kıbrıs sorununda çözüm yerine çöküş olacağını düşünüyor.

Ankete göre katılımcıların yüzde 51’i, iki toplumlu ve iki kesimli federasyon çözümünün Kıbrıs sorunu için yaşayabilir olduğunu, yüzde 48’i ise yaşayabilir olmadığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 77’si, iki devletli çözümün her iki tarafın da menfaatine olacağı konusunda olumsuz görüş belirtirken, yüzde 66’sı da, konfederal çözüme karşı çıktı.

Ankete katılanların yüzde 67’si, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Maraş konusunda yapacağını söylediği şeyleri gerçekleştireceğine inandığını beyan ederken, yüzde 68’i de Kıbrıs Türk makamlarıyla işbirliği yapanlara Rum Yönetimi tarafından tedbir uygulanması gerektiğini ifade etti.

Ankette sorulan “Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri takip ediyor musunuz” şeklindeki bir soruya ise, katılımcıların yüzde 17’si “çok yakından”, yüzde 44’ü “yeterince”, yüzde 27’si “az”, yüzde 12’si ise “hiç” yanıtını verdi.

Ankete göre katılımcıların yüzde 26’sı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki icraatlarıyla tamamen hemfikir olduğunu belirtirken, yüzde 14’ü kesinlikle hemfikir olmadığını beyan etti. Yüzde 31’lik kesim hemfikir olduğunu, yüzde 26’lık kesim hemfikir olmadığını ifade etti, yüzde 3’lük kesim bu soruyu yanıtsız bıraktı.

Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasıyla ilgili memnuniyet düzeyi sorgulanan katılımcılar, yüzde 61 oranında memnun olduklarını, yüzde 35 oranında da memnun olmadıklarını ifade ettiler. Yüzde 4’lük kesim ise bu soruyu yanıtsız bıraktı.

Ankete katılanlara, Maraş’ın açılması halinde, Kıbrıs sorunundaki gidişatın değişip değişmeyeceği de soruldu. Katılımcıların yüzde 26’sı, bu soruya “tamamen değişecek”, yüzde 28’i “yeterince değişecek”, yüzde 17’si “biraz değişecek”, yüzde 29’u da “hiç değişmeyecek” yanıtını verdi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

İrlanda Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu
image İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu.
Güney Kıbrıs Belediye Heyeti, Berlin'e gidiyor
image Güney Kıbrıs'taki sözde "Lefkoniko Belediyesi"nden bir heyetin, "anti - işgal" etkinliği için, bu hafta Berlin'de olacağı haber verildi.
Güney Kıbrıs'a Kasım ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek
image Güney Kıbrıs'a Kasım ayının ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek.