Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 7 Ekim 2019, Pazartesi 09:30
banner

KKTC'yle Doğrudan Ticaret destek buluyor

KKTC'yle Doğrudan Ticaret destek buluyorDoğrudan Ticaret tüzüğünün yeniden gündeme gelmesi, Kıbrıs Rum tarafının KKTC'yi engelleme çabalarını yeniden harekete geçirdi.
Paylaş  
3
2
3
0

banner

AB ülkeleri ile Kıbrıslı Türkler arasında doğrudan ticaret yapılmasını mümkün kılan ancak hazırlandığı 2004 yılından beridir çeşitli gerekçelerle Avrupa Parlamentosu’nun ilgili komitesinde bekletilen Doğrudan Ticaret tüzüğünün yeniden gündeme gelmesi, Kıbrıs Rum tarafının engelleme çabalarını yeniden harekete geçirdi.

Alithia gazetesi, “AB ülkeleri ile Kıbrıslı Türkler arasında doğrudan ticareti öngören ancak 2004 yılından beridir AP Ticaret Komitesi’nde beklemede bulunan dosyanın yeniden gündeme gelmesi sonrasında Rum AP milletvekillerinin, tüzüğü engellemek adına her türlü girişimi başlattıklarını yazdı.

Gazete, doğrudan ticaret konusunun 10 Ekim Perşembe günü Avrupa Parlamentosu’nun gündemine geleceğini, Yeşiller ve Sosyalistlerin Kıbrıs Türk tarafını desteklediklerini, bunun değişmemesi durumunda yaşanabilecek gelişmelerin Kıbrıs Rum tarafı adına “dramatik bir hal alabileceğini” belirtti.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, doğrudan ticaret tüzüğünün 2004 yılındaki şekliyle kalmaya devam etmesi veya tamamen kapanması yönünde temaslarda bulunmak için Brüksel’e gideceğini vurgulayan gazete, konu hakkında DİSİ AP milletvekili Lefteris Hristoforu’nun yaptığı açıklamaya da geniş yer verdi.

Hristoforu, gazeteye yaptığı açıklamada, Avrupa Halk Partisi’yle birlikte, tüzüğün yeniden gündeme gelmemesi konusunda her türlü diplomatik girişim ve görüşmeyi gerçekleştirmekte olduklarını belirtirken Sosyalistlerin ise tüzüğün yeniden gündeme gelmesi yönünde her türlü girişimi yaptıklarını ve bu yönde bir mektubu diğer tüm AP partilerine gönderdiklerini vurguladı.

Gazete, tüzüğün yeniden gündeme gelmemesi konusunda AKEL, DİKO ve EDEK AP milletvekillerinin de yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Syllouris: "Yunanistan ve Güney Kıbrıs faşizmin yeni biçimlerine karşı mücade...
image Türkiye'nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan'a karşı sergilediği duruşu "faşizmin yeni türleri" olarak adlandıran Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Dimitris Syllouris, mücadele etmeye hazır olduklarını söyledi.
Rus savaş gemileri Limasol Limanı'nda
image Rusya, "Yaroslav Mudry" fırkateyni önderliğindeki savaş gemilerini ikmal için Limasol Limanı'na demirledi.
Hristodulidis'ten Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili açıklama
image Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Yeşil Hat Tüzüğü'nün daha etkin olabilmesi ve tüzükten kaynaklanan problemler ile zorlukların üstesinden gelinebilmesi için, tüzükteki tüm olguların yeniden değerlendirilmesi ...