Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 20 Ekim 2019, Pazar 08:49
banner

Mavroyannis BM Genel Kurulu'nun İnsan Haklarının Korunmasına İlişkin 3'üncü Komitesi'nde konuştu

Mavroyannis BM Genel Kurulu'nun İnsan Haklarının Korunmasına İlişkin 3'üncü Komitesi'nde konuştuGüney Kıbrıs'ın BM’deki Daimi Temsilci ve müzakereci Andreas Mavroyannis, BM Genel Kurulu'nun insan haklarının korunmasına ilişkin 3'üncü komitesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'ye yönelik çeşitli suçlamalarda bulundu.
Paylaş  
6
4
5
0

Fileleftheros gazetesine göre Mavroyannis, Rum Yönetimi’nin, Kıbrıs hükümranlığının bir bölümünü ekili şekilde kontrol etmemesine karşın, tüm Kıbrıslıların insan haklarını ve temel özgürlüklerinin korunması ve ileriye götürülmesi için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Mavroyannis, Türkiye’nin sürmekte olan “işgal ve istilası” sebebiyle Kıbrıslıların insan haklarının ve temel özgürlüklerinin çiğnendiğini savundu.

Çok sayıda Kıbrıslı Rum göçmenin, geri dönüş hakkından mahrum kalmaya , mülklerinden kovulmaları ve bu mülklerinin başkaları tarafından kullanılması durumunun devam ettiğini savunan Mavroyannis, Türkiye’nin, çok sayıda “yerleşik” diye nitelendirdiği TC kökenli vatandaşı getirmesiyle, adanın demografik yapısını değiştirdiğini ayrıca bunun uluslararası insani hukuka da aykırı olduğunu iddia etti.

Mavroyannis, Kuzey’de yaşayan Rum ve Maronit sayısının, “insan haklarının çiğnenmesi ve ihlal edilmesi” nedeniyle etkin bir şekilde azaldığını savundu.

Kayıplar konusundan da söz eden Mavroyannis, kayıplar konusunda Türkiye’nin askeri arşivlerde olan bilgileri vermeyi reddettiğini savunarak, bunun “büyük bir insani sorun” olduğunu iddia etti.

Mavroyannis konuşmasında ayrıca Kuzey’deki tarihi mirasın yağmaladığını ve tahrip edildiğini de ileri sürdü.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Rum internet korsanı, ABD'ye iade ediliyor
image 20 yaşındaki Kıbrıslı Rum internet korsanı Epiphaniou, işlediği siber suçlar için Amerika'ya iade ediliyor...
Yolcu Baf'a, bagajı ise Ercan'a indi
image Transit uçuşla ABD'den Güney Kıbrıs'a giden yolcunun Baf Havaalanı'na, bagajının ise Ercan Havaalanı'na indiği haber verildi.
Güney'de çocukların uğradığı cinsel istismar olayları: 22 ayda 368 ihbar
image Güney Kıbrıs'ta çocukların uğradığı cinsel istismar olayları araştırıldı... Ocak 2018 ile Ekim 2019 tarihleri arasında polise, 368 çocuk cinsel istismar olayının gönderildiği belirtildi.