Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 20 Ekim 2019, Pazar 12:22
banner

Rum Eski Dışişleri Bakanı Kasulidis: "Çözüm için çiftetelli değil tango gerek"

Rum Eski Dışişleri Bakanı Kasulidis: Çözüm için çiftetelli değil tango gerekRum eski Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kıbrıs sorununun çözümü için tango oynamanın vaktinin geldiğini söyledi.
Paylaş  
6
5
6
1

Kathimerini gazetesine söyleşi veren Kasulidis, tango oynadığınız zaman iki kişiye ihtiyaç olduğunu, tangoyu bıraktığınız zaman, her bir tarafın kendi çiftetellisini oynamaya başladığını belirterek, Kıbrıs sorununun çözümü için çiftetelliye değil tangoya gereksinim olduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorununa ilişkin görüşlerinin sorulduğu söyleşide Kasulidis, Crans Montana’da Kıbrıs sorununun daha önce hiç varmadığı noktaya geldiğini, büyük bir müzakerenin yapıldığını ancak Crans Montana’nın sonuyla birlikte araya BM Genel Sekreteri’nin talebiyle toparlanma döneminin girdiğini, bunu Güney Kıbrıs’taki seçim sürecinin takip ettiğini, ilk yılın kısır geçtiğini, Kıbrıs Türk lideri ve Türkiye’nin müzakerelerin nasıl başlaması gerektiğine ilişkin taleplerinin çıtasını da yükselttiğini ileri sürdü.

Kasulidis, müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafın uzlaşmasına gerek olduğunu ifade etti.

Barış Kararı Hareketi’ne katılmasının sorulması üzerine Kasulidis, bu harekete, aktif siyasetten emekli olan çeşitli siyasi çevrelerden olan siyasilerin katıldığını anımsattı ve bu hareketin siyasi bir hedefinin bulunmadığını söyledi.

Kasulidis bir başka soru üzerine, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, resmi veya kamuoyu önünde, iki kesimli iki toplumlu federasyon dışında başka çözüm modellerinden bahsetmediğini ifade etti.

Kasulidis ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, gambot tehdidi altında müzakerelere dönmeyeceğini söylediğini, bunun kendi başına, beşli veya üçlü süreç ile ilgili değil müzakereyle ilgili olduğunu belirtti.

Kasulidis sözlerinin devamında, kendisinin şahsen, denizdeki tehdidin karada bulunan Türk tankları ile 2 tümen tehdidinden ne farkı bulunduğunu anlamasının mümkün olmadığını söyledi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Ekim 2019, Pazartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Mevcut statüko devam etsin diye bikini giyip direk dansı bile yaparsınız re Yuanni 🤣 ..... Nasıl olsa rüzgar sizin arkanızda....🤬

banner
banner
banner
banner

Anastasiadis: TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun son açıklamalarından dolayı ü...
image Rum Lider Nikos Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın son açıklamalarından üzüntü duyduğunu belirtti.
BAE ile ilk üçlü görüşme Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleşti
image BAE Dışişleri Bakanları arasındaki ilk üçlü görüşmenin cumartesi günü Abu Dabi'de gerçekleştiği bildirildi.
Rum Meclis Başkanı Şilluris, Cenevre'ye gitti
image Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris dün Cenevre'ye gitti.