Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Ekim 2019, Pazartesi 16:54
banner

Kıbrıslı Rum Nikolas Skuridis, Kozan'daki evine yeniden kavuştu...

Kıbrıslı Rum Nikolas Skuridis, Kozan'daki evine yeniden kavuştu...Taşınmaz Mal Komisyonu'nun Kozan'daki arsasını iade etme kararı verdiği Nikolas Skuridis isimli Rum'un, proje ve inşaatını Kıbrıslı Türk mimar ve müteahhitlere yaptırdığı evine yerleştiği belirtildi. Yaptırdığı 492 metrekarelik eve yerleşen Skuridis, kendisini eleştiren Rumlara "cesaret edip gelsinler ve rüyalarını gerçekleştirsinler" dedi.
Paylaş  
8
5
4
0

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) Kozan’daki arsasını iade etme kararı verdiği Nikolas Skuridis (79) isimli Rum’un, proje ve inşaatını Kıbrıslı Türk mimar ve müteahhitlere yaptırdığı evini bitirdiği, bir buçuk aydır da evinde yaşadığı haber verildi.

Alihtia “Nikols Skuridis Dediğini Yaptı… İşgal Altındaki Evine Yerleşti”  başlığıyla aktardığı haberinde, Skuridis’in “Reporter” isimli Rum internet gazetesine verdiği röportajda “şimdilik  sürekli tak başıma kalıyorum. Karım (Güney’e) gidip geliyor. Hafta sonları üç çocuğumuz ve torunlarımız da geliyor. Kıbrıslı Türkler ile hiçbir sorunumuz yok. Bizi çok iyi karşıladılar. Doğduğum yerde ölmek istiyorum” dediğini aktardı.

Gazete Skuridis’in Kozan’da inşa ettiği 492 metrekarelik evinde geçen hafta “geri dönüş partisi” düzenlediğini ve partiye, komşularının ve ev inşaatında kendisine yardımcı Kıbrıslı Türklerin de katıldığını yazdı.

Habere göre “Kıbrıslı Türk dostlarım, dili bildikleri için  bana yardım etti. İlk başta işgal bölgelerinde tepkiler vardı ama sonra özür dilediler” diyen Skuridis, Kozan’a dönme kararına Rum tarafında gösterilen “KKTC’ye dönmemesi gerektiği, eyleminin KKTC’yi tanıması anlamına geleceği” tepkilerini de şu sözlerle cevapladı:

“Hepsine cevabım, cesaret edip gelsinler ve onlar da rüyalarını gerçekleştirsinler. Herkes benim yaptığım gibi yaparsa  işgal bölgelerinde daha çok Kıbrıslı Rum olacak. Geri dönmemden dolayı çok memnunum. Burası doğduğum yer. Penceremi açıyor ve  çocukken oynadığım tepeleri, dağları görüyorum. 34 yıl köyümde yaşadım, şimdi de yaşıyorum.  Uyandığımda kuşların ve tavukların sesini duyuyorum. Çok iyi hissediyorum.”

KARAAĞAÇLILAR BULUŞTU

Aynı gazete “Pelatuşa… Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin Beraberlik Bayramı” başlıklı haberinde ise “Pelatuşa” (Karaağaç) Muhtarlığı’nın Sinema Kulübü-Panikos Hrisanthu Kıbrıs Film Kütüphanesi’nin işbirliği ve Karaağaç kökenli Kıbrıslı Türkler ile orada yaşayan Rumların katılımıyla dün akşam “Beraberlik Bayramı” düzenlendiğini yazdı.

Habere göre iki toplumlu koro tarafından şarkı söylenen ve şiirlerin okunduğu etkinlikte konuşan köy muhtarı Andreas Savvas, eskiden Türk köyü olan Karaağaç’ta yaşayan 100 Kıbrıslı Türk ailenin Kuzey’e 1974’te değil 75’te göç ettiğini, dün akşamki buluşmalarının Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında iletişim koridoru oluşturmak ve birliktelik, dostluk ve dayanışma mesajı vermek olduğunu söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
14
 
0
 
2
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

El koyduğu rubleler Rum polisinin başını ağrıtıyor
image El koyarak geçici tasarrufuna aldığı Rus rublelerinin Rum polisine baş ağrısı olduğu haber verildi.
Kiprianu: "Memleketi kurtarabilecek tek yol onurlu uzlaşma"
image AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, AKEL'in Girne etkinliğinde yaptığı konuşmada "memleketi kurtarabilecek ve vatanın geleceğe sahip olması için perspektif meydana getirebilecek olan tek yolun, üzerinde hem fikir olunan çe...
Rumların yüzde 72,4'ü iki devletli çözüme karşı
image Güney Kıbrıs'ta yapılan bir araştırmaya göre Rumların yüzde 72,4'ü iki devletli çözüme karşı çıkıyor...