Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Ekim 2019, Pazartesi 18:26
banner

Spehar: Kıbrıs müzakerelerini sürdürmedeki belirsizlik nedeniyle endişeliyim

Spehar: Kıbrıs müzakerelerini sürdürmedeki belirsizlik nedeniyle endişeliyimAdadaki BM Barış Gücü Başkanı olan Elizabeth Spehar, Kıbrıs'la ilgili müzakerelerin başlaması beklentilerindeki belirsizlik nedeniyle endişeli olmaya devam ettiğini belirtti.
Paylaş  
7
5
6
0

Kıbrıs’ta hizmet veren Birleşmiş Milletler polislerinin madalya töreninde konuşan BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi ve adadaki BM Barış Gücü (UNFİCYP) Başkanı Elizabeth Spehar, Kıbrıs’la ilgili müzakerelerin başlaması beklentilerindeki belirsizlik nedeniyle endişeli olmaya devam ettiğini açıkladı.

Spehar, gerek Kıbrıs gerekse bölge için “bu kritik zamanlarda” Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’ta barış hedefine ve liderlere ama aynı zamanda herkes için ortak parlak bir gelecek yolunu açmaları konusunda erkek ve kadınlara yardım etmeye sıkı sıkıya bağlı olmaya devam ettiklerini vurguladı.

Son zamanda yapılan kamu araştırmalarının barış arzusunun her iki toplumda da ve çoğu Kıbrıslılar arasında bir öncelik olmaya devam ettiğini hatta bu arzunun daha da güçlendiğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

BM Yetkilisi UNFİCYP’in Kıbrıs’la ilgili müzakereleri desteklemede hayati bir rol oynadığını ve aynı zamanda müzakerelerin başarılı olması ve yaşayabilir ve kalıcı bir sonuca varılması için gerekli koşulların oluşturulmasına yardım etmeye devam ettiğine vurgu yaptı.

Bu arada, bir hükümet kaynağının bugün KHA’ya yaptığı açıklamaya göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rum Lider Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmemesinin “bir sürpriz olacağını” belirtti.

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides’in de geçen hafta açıkladığı gibi, söz konusu görüşmenin kasım ayı sonlarında bir Avrupa kentinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Aynı kaynak, belirlenmesi gereken tek şeyin görüşmenin ne zaman ve nerede yapılacağı olduğunu, bu amaçla Birleşmiş Milletlerle görüşme hattının açık olduğunu vurguladı.

 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

El koyduğu rubleler Rum polisinin başını ağrıtıyor
image El koyarak geçici tasarrufuna aldığı Rus rublelerinin Rum polisine baş ağrısı olduğu haber verildi.
Kiprianu: "Memleketi kurtarabilecek tek yol onurlu uzlaşma"
image AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, AKEL'in Girne etkinliğinde yaptığı konuşmada "memleketi kurtarabilecek ve vatanın geleceğe sahip olması için perspektif meydana getirebilecek olan tek yolun, üzerinde hem fikir olunan çe...
Rumların yüzde 72,4'ü iki devletli çözüme karşı
image Güney Kıbrıs'ta yapılan bir araştırmaya göre Rumların yüzde 72,4'ü iki devletli çözüme karşı çıkıyor...