Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İSKELE 3 Mayıs 2015, Pazar 17:21
banner

Akıncı: "Kıbrıs'ın ortak geleceğini birlikte inşa edeceğiz"

Akıncı: Kıbrıs'ın ortak geleceğini birlikte inşa edeceğizCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’taki statükonun sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak, vizyonunun, vatandaşları gelecek endişesinden ve belirsizliğinden kurtaracak, iki kesimli iki toplumlu federatif bir çözüm olduğunu yineledi.
Paylaş  
58
67
50
1

16. Büyükkonuk Eko Gün etkinliğinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün siyaseten eşit haklara sahip olduğu bir çözüme ulaşmak için halktan aldığı gücü kullanarak, var gücüyle çalışacağını kaydeden Akıncı, “Kıbrıs’ın ortak geleceğini birlikte inşa edeceğiz. Barış içerisinde bir geleceğe ulaşmak için çalışacağız” dedi.

Büyükkonuk Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen 16. Büyükkonuk Eko Gün etkinliği köy meydanında gerçekleştirildi. Telsim Ana sponsorluğunda bu yıl 16’ıncısı düzenlenen etkinlik Kemal Deveci’nin kaval dinletisinin ve Aytaç Çağın’ın sunduğu keman dinletisiyle başladı. Etkinlikte daha sonra Karpaz Kızları Halk Dansları Grubu gösteri yaptı.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bazı bakan ve milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileri, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ile vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte, sırasıyla Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu,  TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından etkinlik Büyükkonuk Belediyesi Halk Dansları ekibinin gösterisi ile sürdü. Daha sonra Büyükkonuk Kültür Sanat Evinin açılışı gerçekleştirildi. Gün boyu devam eden etkinlikte, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içecek satışının yanı sıra kimi unutulmaya yüz tutmuş el sanatları canlandırıldı. Kerpiç, sabun, kil, ekmek, köfün, donolu sandalye, el makarnası ve kalbur yapımı gibi aktivitelerin yer aldığı etkinlikte, gün boyunca halk dansları gösterileri ile müzik dinletisi de yer aldı.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, törende yaptığı konuşmada, yılda iki kez düzenlenen eko gün etkinliğini başarılı bir şekilde gerçekleştiren belediye başkanı ve ekibine teşekkür ederek, geçmiş yıllarda Büyükkonuk beldesine çok geldiğini ve buraları çok sevdiğini söyledi.

Akıncı, şu veya bu şekilde çok dağılan, parçalan ve ülkenin çeşitli yerlerinde yaşayan vatandaşların bir araya gelmesi bakımından böylesi etkinliklerin önem taşıdığını kaydetti.

Karpaz’da özel ilgi turizminin geliştirilmesinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmiş dönemlerde bakanlığı sırasında bu yönde ciddi çalışmalar yaptığını anlattı.

Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda yaşayan, bu topraklarda var olan özgün bir toplum olduğunu ifade eden Akıncı, bir ülkenin yaşamında kültür ve sanatın çok önemli olduğunu belirterek, “Bizi biz yapan bu değerlerdir” dedi.

“YENİ MÜZAKERECİYLE DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gelecek hafta başında görüşme sürecinde ilk adımların atılacağını belirterek, müzakere sürecinin yeni müzakereciyle devam edeceğini vurguladı.

Akıncı, Kıbrıs’taki statükonun sürdürülebilir olmadığını belirterek, vatandaşları gelecek endişesinden ve belirsizliğinden kurtaracak, iki kesimli iki toplumlu federatif bir çözüm vizyonunu yineledi. Akıncı, “Siyaseten eşit haklara sahip olduğumuz bir çözüme ulaşmak için sizden aldığım gücü kullanarak, var gücümle çalışacağım. Vizyonum sizin onayladığınız vizyon olacaktır” dedi.

Akıncı: “Kıbrıs’ın ortak geleceğinin birlikte inşa edeceğiz, Barış çerisinde bir geleceğe ulaşmak için çalışacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

SİBER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de, ülkenin geleceğinin eko turizmde olduğunu, bunun da öncülüğünü Büyükkonuk Belediyesi’nin başarılı bir şekilde yaptığını vurguladı.

“Bizim geleceğimiz ekodadır, çevreyle duyarlı turizmdedir” diyen Siber, el birliği ve gönül birliğiyle çok güzel işler yapılabileceğini belirtti.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, çok uzun yıllardır eko gün etkinliğin gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, etkinliği düzenleyerek, katkı koyanlara teşekkür etti.

Bir halkı halk yapanın, gelenek ve görenekleriyle yaşam biçiminin olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, böylesi etkinliklerin, kültürlerin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması bakımından önemli olduğunu belirtti.

SENNAROĞLU

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, konuşmasında, etkinlikte satılan ürünlerin gıda güvenliğine büyük önem verdiklerini kaydederek, Gıda Mühendisleri Odası işbirliğinde uygulamalı olarak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ürün kalitesini daha da arttıracaklarını ifade eden Sennaroğlu, sürdürülebilir turizm şeklinde eko turizmin büyük önem taşıdığını belirtti.

TANPINAR

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da, böylesi bir sosyal sorumluluk projesine imza atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğin çevreye karşı duyarlı, Kıbrıs Türk kültürünü yaşatan ve gelecek nesillere aktaran önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

ÖZYİĞİT

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, ülkenin çok önemli bir demokrasi sınavından geçtiğini anımsatarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bu önemli görevinde başarılar diledi.

Üretimin önemine değinen Özyiğit, bu toprakların vatan yapılması için üretimin şart olduğunu söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Mayıs 2015, Pazar
Engin         - Lefkoşa
Sn Akıncı siz temiz sayfa açmadınız, var olanı devam ettirdiniz.
Rumlara saldırmakla, suçlamakla, giderek rahmetli Denktaşa benzemeye başladın.
Ama Özdil Nami'yi yanına almakla ve Ankara'yı dinlemekle benim için bardağı taşıran son damla oldu. Bunu 7 günde başardın.
Dört boyutlu siyaset mi?
Nami bu dört boyut siyasetin tam olarak neresindeydi??
Ve açıklık şeffaflıktan bahsederken Namiyi düşündüğünü neden hiç açıklamamıştın bunca hafta?
Keşke oyumu size vermeseydim. Ama too late.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İskele sele teslim: Yollar kapandı!
image İskele Belediyesi'nin paylaşımında, yoğun yağışlar nedeni ile bazı yolların kapandığı ifade edildi.
İskele'de asayiş ve trafik denetimi yapıldı
image İskele Polis Müdürlüğü tarafından dün bölgede faaliyet gösteren bet ofisleri, kumarhaneler ve alkollü içki satışı yapılan yerler kontrol edildi.
İskele'nin bazı bölgelerine yarın elektrik verilemeyecek
image İskele'de yarın elektrik kesintisi olacak.