Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 3 Nisan 2017, Pazartesi 06:50
banner

Yangın: "Güzelyurt'a hayvan barınağı değil, rehabilitasyon merkezi yaptırılmalı..."

Yangın: Güzelyurt'a hayvan barınağı değil, rehabilitasyon merkezi yaptırılmalı...Güzelyurt halkının sokakta başıboş gezen hayvanlardan rahatsız olduğunu dile getiren GÜKAD Yönetim Kurulu Üyesi Bilge Yangın, Güzelyurt Belediyesi’ne konu hakkında şikayet ve taleplerini bildirmelerine rağmen belediyenin üstüne düşeni yapmadığını ve kendileriyle görüşmeyi kabul etmediklerini iddia etti.
Paylaş  
72
102
74
1

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Güzelyurt halkının sokakta başıboş gezen hayvanlardan rahatsız olduğunu dile getiren GÜKAD Yönetim Kurulu Üyesi Bilge Yangın, Güzelyurt Belediyesi’ne konu hakkında şikayet ve taleplerini bildirmelerine rağmen belediyenin üstüne düşeni yapmadığını ve kendileriyle görüşmeyi kabul etmediklerini iddia etti.

Daha önce Güzelyurt’a yapılan hayvan barınağında sokak hayvanlarına bakılmadığını ve ölüme terk edildiğini ifade eden Yangın, yapılması gerekenin barınak değil, sokak hayvanları için rehabilitasyon merkezi olduğunu belirtti.

Sokak hayvanlarının bakımının ve sağlığının korunması görevinin yasaya göre belediyelere ait olduğuna dikkat çeken Yangın, Güzelyurt bölgesinde sokak hayvanları ile ilgili bir sorun yaşandığı zaman bölge halkının dernek üyelerini aradığını belirtti. Yangın, sorun belediyeye bildirildiği zaman ise belediyenin ‘Bu bizim görevimiz değil, polisin görevi’ dediğini savundu.Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Güzelyurt Kalkınma Derneği (GÜKAD) Yönetim Kurulu Üyesi Bilge Yangın, Güzelyurt halkının sokakta başıboş gezen hayvanlardan şikayetçi olduğunu belirterek, yasaya göre belediyeye ait olan sokak hayvanlarının bakımı ve sorumluluğu konusunda Güzelyurt Belediyesi'nin üzerine düşeni yerine getirmediğini iddia etti.

Hayvanların yaşama hakkına saygı duyulması gerektiğini ifade eden Yangın, belediye yetkililerinin derneğin konu hakkında görüşme taleplerini kabul etmediğini de savunarak, bölgede sokak hayvanlarının sağlığını ve bakımını üstlenecek rehabilitasyon merkezi yapılması gerektiğini kaydetti.

“SOKAK HAYVANLARININ KORUNMASI BELEDİYENİN GÖREVİ”

GÜKAD Yönetim Kurulu Üyesi Bilge Yangın, sokak hayvanlarının bakımının ve sağlığının korunması görevinin yasaya göre belediyelere ait olduğunu belirterek, Güzelyurt Belediyesi’nin üzerine düşen görevi yapmadığını kaydetti. Birçok kez belediyeye bu yöndeki şikayetlerini ve taleplerini bildirdiklerini açıklayan Yangın, “Biz bu konuda acilen önlem alınması gerektiğini düşünüyoruz ve bu talebimizi Güzelyurt Belediyesi’ndeki yetkililere defalarca bildirdik, ancak hiçbir girişimde bulunulmadı. Hatta insanlar, sokakta yardıma muhtaç, bakımsız, yaralı, hasta bir hayvan olduğu zaman bize bildiriyor, biz de GÜKAD üyeleri olarak hemen hayvanın bulunduğu yere gidip müdahale ediyoruz. Belediyeye bildirdiğimiz zaman ise “Bu polisin görevi, bizim görevimiz değil” denilerek hiçbir yardım girişiminde bulunmuyorlar” dedi.
“HALK, BAŞIBOŞ GEZEN HAYVANLARDAN RAHATSIZ…”

Sahipsiz sokak hayvanlarının refah ve sağlığının korunmasının yasaya göre belediyenin görevi olduğuna vurgu yapan Yangın, “Biz GÜKAD olarak Güzelyurt’taki sokak hayvanlarının sağlık ve refahının korunmasını sağlamak için belediye ile görüşmek istedik ancak bize geri dönüş yapmadılar. Güzelyurt halkı sokakta başıboş, bakımsız şekilde gezen hayvanlardan, özellikle köpeklerden şikayetçi… Çünkü bu hayvanlar bakımsızlıktan dolayı çeşitli hastalıklar taşıyabiliyor veya pire, kene, uyuz gibi toplum sağlığını olumsuz etkileyen sorunları olabiliyor. Özellikle köpekler sosyalleştirilmediği ve topluma kazandırılmadığı için insanlara da saldırıyor. Belediye ise önlem almak için hiçbir çaba sarf etmiyor” şeklinde konuştu.

“BARINAK DEĞİL, REHABİLİTASYON MERKEZİ LAZIM”

Öncelikle Belediye’nin üstüne düşeni yapması gerektiğini belirten Yangın, Güzelyurt’ta sokak hayvanları için rehabilitasyon merkezi yapılması gerektiğini söyledi. Daha önce Güzelyurt’a yapılan hayvan barınağında sokak hayvanlarına bakılmadığını ve ölüme terk edildiğini ifade eden Yangın, “Biz, barınak yapılıp hayvanların içine konulup yine aynı şekilde bakım yapılmadan ölüme terk edilmesini istemiyoruz. Bizim talebimiz barınak değil, sokak hayvanları için rehabilitasyon merkezidir. Bu merkezde yapılması gereken; hayvanların bakımı ve sağlık kontrollerinin yapılması, çiplendirilmesi, kısırlaştırılması ve sosyalleştirilerek doğaya bırakılmasıdır. Belediye bu yönde adım atarsa biz GÜKAD olarak gereken bütün desteği vereceğiz” dedi.“HAYVANLAR OYUNCAK DEĞİL…”

Hayvanları da bir canlı olduğuna ve tüm canlıların yaşama haklarının bulunduğuna dikkat çeken Yangın, buna saygı duyulması gerektiğini ve insanlarımızın da bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Birçok kişi bir, hayvan alıyor, sahipleniyor daha sonra sıkılıyor ya da bakımını üstlenemediği için sokağa bırakıyor. Bu konularda ailelere de görev düşüyor, çocuklarımızı bu konuda küçük yaşta hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini öğretmeliyiz. Evcil hayvanlar, bir oyuncak değil sahiplenilmeden önce iyi düşünülmeli” diyerek sözlerine devam etti.

“HAYVANLAR DOĞAL SÜREÇLERİN YAŞAMAK İSTİYOR, BİZLER İSE BU SÜRECE ENGELLER KOYMAK İSTİYORUZ”

Belediyelerin sokak hayvanlarını önemsemediği için sokak hayvanlarının ve toplumun bu durumda olduğunu bildiren Yangın, “Bizler doğayı, yaşam alanlarını bilinçsizce kirleterek tüketiyoruz. Her şeyi sahiplenerek hayvanları dışarıda bırakmaya çalışıyoruz. Hayvanlar doğal süreçlerin yaşamak istiyor, bizler ise bu sürece engeller koymak istiyoruz. Belediyeler sokak hayvanlarının sorunlarının çözümünü önemsemeli. Hayvansever kuruluşlar da ellerinden geldiğince destek vermeye çalışıyor ama yeterli değil. Sokak hayvanlarının sorunları ancak kısırlaştırma, pet shoplarda hayvan satışının yasaklanması, sahipli köpeklerin çiplenmesi, çalışmaların yerel yönetim ve sivil toplum işbirliği ile yapılması gibi yöntemlerle çözümlenebilir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
5 Nisan 2017, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bu GÜKAD bir STÖ olarak insanlar için Güzelyurt'a hastahane yapılmasında sesi soluğu çıkmadı. Şimdi sokak hayvanlarına rehabitilasyon merkezi için beyanat veriyorlar... Amaç Güzelyurt'u kalkındırmak değil Güzelyurt'u KALDIRMAK....

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güzelyurt Kaymakamı, "Barınağı yıktırırım" dedi!
image Güzelyurt’ta hayvan barınağı ve hayvanların tedavi ettirilmesi için herhangi bir rehabilitasyon merkezi olmadığı için, gazeteci Rana Sarro, ailesiyle birlikte kendi imkanlarıyla birkaç yıl önce bir barınak kurdu. Güze...
İyilik Gönüllüleri, Güzelyurt pazarında yaşlılara yardım etti
image Güzelyurt bölgesi İyilik Gönüllüleri, Güzelyurt açık pazarında yaşlılara yardım etti.
Yeşilırmak bölgesine elektrik verilemeyecek
image Yeşilırmak bölgesinde bugün elektrik kesintisi yapılacak.