Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 2 Temmuz 2017, Pazar 15:01
banner

Dürüst: "Güzelyurt KKTC ile birlikte sonsuza dek var olacaktır"

Dürüst: Güzelyurt KKTC ile birlikte sonsuza dek var olacaktırGüzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği ile Güzelyurt Sivil Toplum İnisiyatifi ortaklığında Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi konferans salonunda “Güzelyurt’un Sosyal ve Ekonomik Geleceği” konferansı düzenlendi.
Paylaş  
55
50
53
1

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği ile Güzelyurt Sivil Toplum İnisiyatifi  ortaklığında Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi  konferans salonunda  “Güzelyurt’un Sosyal ve Ekonomik Geleceği” konferansı  düzenlendi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre,  konferansa, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile  Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun  ve her iki bakanın  bürokratları da katıldı.

DÜRÜST

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst yaptığı konuşmada, Güzelyurt’un artık eski Güzelyurt olmadığını, özellikle üniversite kurulmasından sonra, hem nüfus olarak hem de ekonomik olarak büyük bir gelişim sürecine girildiğini belirtti.

Güzelyurt bölgesindeki icraatları hakkında bilgi veren Dürüst,  “Bu yatırımlar, KKTC’ye olan inancımızdandır. Güzelyurt’a sahip çıkışımızdandır. Güzelyurt’un KKTC sınırları içerisinde olan ve ilelebet de öyle kalacak olmasına olan inancımızdandır” dedi.

Dürüst, yoğun  bir şekilde kullanılan ve bölge açısından büyük öneme sahip, yaklaşık  27 Km uzunluğundaki Cengiz Topel Anıtı ile başlayacak olan Gemikonağı yolunun yenilenmesi projesinin ihaleye çıkıldığını, ihalenin 26 Temmuz tarihinde tamamlanacağını kaydetti.

Crans - Montana’da devam eden Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili olarak da değerlendirme yapan Dürüst “GSM alanında bizimle anlaşmaya yaklaşmayan bir zihniyetle neyin çözümünden bahsediyoruz. Gerçekçi olalım, gerçek anlamda çözüm istemeyen bir zihniyetle çözüme ulaşmak çok zordur” diye konuştu.

Bakan Dürüst, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Crans Montana’da yaptığı  açıklamaya   atıfta bulunarak  “İlanihaye Rumlarla müzakere edecek durumumuz yoktur. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantörlüğü olmadan, böyle bir antlaşmaya evet dememiz mümkün değildir” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, KKTC’nin her bölgesinde olduğu gibi  Güzelyurt’a da yatırımların devam edeceğini belirterek, “Antlaşma olmasını bekleyecek değiliz. KKTC her geçen gün daha da gelişmeye büyümeye devam edecektir, bu anlamda yatırımlarımız ve mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.

“Antlaşma olmasını beklemeden, Rum tarafının rüyadan uyanmasını beklemeden, hastanemizi de yapacağız, üniversitelerimiz de kuracağız, yollarımızı da yapacağız” diyen Bakan Dürüst, hükümet olarak, Lefke öncelikli olmak kaydıyla, Güzelyurt ve Lefke esnafının önünü açmak adına, yeni açılımlar ve krediler vereceklerini ifade etti.

Dürüst, Güzelyurt’a her alanda olduğu gibi özellikle spor alanında büyük yatırımların yapıldığına işaret ederek, “Spora yatırım yapmamızın en temel sebebi,  gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak, kaliteli ve sağlıklı yetişmelerine imkan verebilmektir. Çünkü KKTC’nin gelişmesi ve güçlenmesi kaliteli ve sağlıklı gençlerin yetişmesiyle mümkün olacaktır.

Çünkü biz gençlerimize, KKTC’ye inanıyoruz. Üniversitelerimiz, fabrikalarımız olabilir ancak yitirilen bir gençliğimiz olur ise, işte o zaman yok olmaya mahkum oluruz” dedi.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Güzelyurt’un hükümet açısından büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaparak, “Hükümete geldiğimiz ilk dönemlerde yapmış olduğumuz tespitler neticesinde, Lefkoşa ve Girne bölgelerine oranla daha az avantaja sahip olan Güzelyurt, Mesarya ve İskele Karpaz bölgeleri madem ki KKTC sınırları içerisindedir, bu bölgelere de KKTC’nin temellerini atma kararı aldık” diye konuştu.

“Amaçlarının bölgelerin kalkınmasını sağlamakla birlikte, esnafın kalkınmasını sağlamak olduğunu” kaydeden Atun, “İlk göreve gelir gelmez yapmış olduğumuz araştırmada gördük ki esnafa yönelik bir program yoktu. Var olan program dönemin iktidarına yakın olanlara hizmet veren programlardı. Elimizde öyle belgeler vardır ki, ilgili şahıs örgütümüze üyedir, kredi verilmesi uygundur içerikli belgelerle kredi verilirdi” diye devam etti.

7 binden fazla esnafın, ideolojisine bakılmaksızın, 1 milyar 200 milyon TL tutarındaki faizsiz kredilerden faydalandırıldığını anlatan Atun,  son açılımlarla Ssyal Sigorta  prim borcu  veya vergi borcuna bakılmaksızın  esnafın kredilerden  yararlandırılmasına olanak sağlandığını vurguladı.

Atun, hükümette oldukları dönemlerde her zaman  KKTC’ye yatırım yapılmasına, KKTC’nin daha da büyümesi için programların geliştirilmesi yönündeki çalışmalarına karşın, bazı çevrelerin, KKTC’nin büyümesini engellemek için, özellikle, su, enerji ve yatırımlar konusunda engelleyici bir rol oynadıklarını söyledi.

Bakan Atun, “Bütün bu engellemeleri, gelip Kıbrıs sorununa bağlıyorlar. Yani biz 7’den 70’e Kıbrıs Türkü olarak oturup, çözümün olmasını mı bekleyeceğiz! Çözümün olabilmesi de Rum’un insafına bırakılacak. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Güzelyurt’un verilmeyeceğini  vurgulayan  Atun, “Bu toprakların ziraata uygun olanların haricindeki kıraç arazilerde de güneş panelleri ile elektrik üretilecek. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile işbirliği içerisinde bölgeye yatçılığı da getirecek projeleri çalışmaya başlayacağımızın müjdesini de veriyorum” dedi.

Kıbrıs müzakerelerinde sona gelindiğini belirten Atun, her alanda olduğu gibi ekonomik anlamda da KKTC’nin Güney Kıbrıs’tan hiçbir farkının olmadığını ifade etti.

Atun, KKTC’nin  Güney Kıbrıs’tan en büyük ve en önemli avantajının  her alanda yanında bulunan bir anavatana sahip olması olduğunu söyledi.

ÖZDEŞ

Güzelyurt Sivil Toplum İnisiyatifi Başkanı Şinasi Özdeş konuşmasında,  Güzelyurt’un sosyal ve ekonomik anlamda, hızlı bir gelişim içerisinde olduğunu belirterek, bu hızlı gelişim karşısında bilinçli ve hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Özdeş, Kemal Dürüst’ün  Milli Eğitim  Bakanlığı ile   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevlerinde bulunduğu dönemlerdeki  yatırımlar ve hizmetlerin , Güzelyurt’a büyük bir ivme ve gelişim kazandırdığını belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
1
 
4
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
1
2 Temmuz 2017, Pazar
Cetin         - Omorfo
Bu beyin de isi gucu kemane calmak.Ode mangirlari da satin al Omorfo'yu hocam.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Aydınköy'ün bazı bölgelerine elektrik verilemeyecek
image Aydınköy'ün bazı bölgelerine 4 saat boyunca elektrik verilemeyecek.
Aydınköy'de yarın elektrik kesintisi olacak
image Aydınköy, Kemal İmam Sokak, Çanakkale Sokak, Trenyolu Sokak ve Ara Sokak'a yarın 4 saat elektrik enerjisi verilemeyecek.
Bisiklet ve motodrag yarışı nedeniyle Güzelyurt-Lefke çift şerit yolunun bir ...
image Polis Basın Subaylığı, bisiklet ve motodrag yarışı nedeniyle Güzelyurt-Lefke çift şerit yolunun bir kısmının bugün kapalı olacağı konusunda uyarı yaptı.