Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 17 Mart 2018, Cumartesi 09:57
banner

Narenciye üreticisi isyanda: "Fiyatlar düştü, azı satıldı çoğu da ağaçlarda asılı kaldı…"

Narenciye üreticisi isyanda: Fiyatlar düştü, azı satıldı çoğu da ağaçlarda asılı kaldı…Narenciye satışının bu sezon büyük beklentilerle başladığını ancak sezon içerisinde fiyatların düşürülmeye çalışılmasına anlam veremediğini kaydeden Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, 4 Mart’a kadar olan sürede 2 bin ton limon, 2 bin 890 ton greyfurt, bin 154 ton yafa, 26 bin ton mandora (kingmandalin) ve 3 bin ton valencianın Türkiye, Avrupa, Rusya ve Arap ülkelerine ihraç edildiğini kaydetti.
Paylaş  
12
6
11
0

  • Narenciye satışının bu sezon büyük beklentilerle başladığını ancak sezon içerisinde fiyatların düşürülmeye çalışılmasına anlam veremediğini kaydeden Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, 4 Mart’a kadar olan sürede 2 bin ton limon, 2 bin 890 ton greyfurt, bin 154 ton yafa, 26 bin ton mandora (kingmandalin) ve 3 bin ton valencianın Türkiye, Avrupa, Rusya ve Arap ülkelerine ihraç edildiğini kaydetti.
  • Geçen yıl tonu 650 TL’ye satılan valencia portakalın bu sezonda da satış fiyatının 650 TL olarak başladığını daha sonra 800 TL’ye kadar çıktığını ancak şu anda yeniden 650 TL’ye düşürüldüğünü belirten Akçın, üreticinin maliyet girdisinin artmasına rağmen ürün fiyatlarının geçen yılla aynı kalmasının üreticiyi mağdur ettiğini söyledi.
  • Akçın, valencia portakal alımlarının yavaş gitmesi ve fiyatların düşürülmesi nedeniyle Mart ayı itibariyle 3 bin ton valencia portakalın satıldığını, 50 bin ton Valencia portakalın ise ağaçlarda kaldığını belirtti.

KIBRIS POSTASI - Cansu YARIŞAN

Kıbrıs Postası’na konuşan Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, narenciye satış fiyatlarının geçen seneye göre bu yılki sezona yükselerek başladığını ancak daha sonra tüccarların düşük fiyat teklifleri nedeni ile üreticilerin mağdur edildiğini, ürünlerin ise ağaçta kaldığını kaydetti.

“50 BİN TON VALENCİA PORTAKAL AĞAÇLARDA KALDI”

En büyük sıkıntının valencia türü portakalda yaşandığını ifade eden Akçın, tüccarların ürünleri geçen yılki fiyatlar üzerinden almak istediğini iddia ederek, üreticinin mağdur edildiğini ifade etti. Geçen yıl tonu 650 TL’ye satılan valencia portakalın bu sezonda da satış fiyatının 650 TL olarak başladığını daha sonra 800 TL’ye kadar çıktığını ancak şu anda yeniden 650 TL’ye düşürüldüğünü kaydetti. valencia portakal alımlarının yavaş gitmesi ve fiyatların düşürülmesi nedeniyle Mart ayı itibariyle 3 bin ton valenciaportokalın satıldığını, 50 bin ton valencia portakalın ise ağaçlarlarda kaldığını belirterek, “Üreticinin halini kimse düşünmüyor. Valencia portakal geçen sene satıldığı fiyattan işlem görüyor ancak üreticinin girdi maliyetleri geçen yıla göre artmış durumda. Aynı fiyat üzerinden satılması mümkün değil, o zaman üretici zarar eder” şeklinde konuştu.

“SEZON BÜYÜK BEKLENTİLERLE BAŞLAMIŞTI”

Narenciye satışının bu sezon büyük beklentilerle başladığını ancak sezon içerisinde fiyatların düşürülmeye çalışılmasına anlam veremediğini kaydeden Akçın, 4 Mart’a kadar olan sürede 2 bin ton limon, 2 bin 890 ton greyfurt, bin 154 ton yafa, 26 bin ton mandora (kingmandalin) ve 3 bin ton valencia portakalın Türkiye, Avrupa, Rusya ve Arap ülkelerine ihraç edildiğini kaydetti.

“BAKAN İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Narenciye üreticilerinin yaşadığı sıkıntılara çözüm bulunması amacıyla ilgili bakan ile görüşme talebinde bulunduklarını ve 23 Mart’ta Ekonomi Bakanı’nın kendilerini Güzelyurt bölgesinde ziyaret edeceğini açıklayan Akçın, devletin yapacağı katkılarla ve Cypfruvex’inkonsantre ürün fiyatlarını yükseltmesiyle üreticilerin ürün ve emeklerinin karşılığını almasının mümkün olabileceğini belirtti. Türkiye’den getirilen suyun ise en kısa zamanda üreticilere verilmesi gerektiğini dile getiren Akçın, “Eğer suyun üreticiye verilmesi 2020 yılına sarkarsa Güzelyurt bölgesindeki narenciye bahçelerinin yarısı kuruyacak” şeklinde konuştu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güzelyurt Belediyesi ile BEL-SEN arasında TİS görüşmeleri başladı...
image Güzelyurt Belediyesi ile Hür İşçi Sendikaları Federasyonu’na (HÜR-İŞ) bağlı Kıbrıs Türk Belediye Çalışanları Sendikası (BEL-SEN) arasında toplu iş sözleşmesi konusunda görüşmeler başladı.
"Başka Ardalar Ölmesin" Kite Surf etkinliği dün Yedidalga'da yapıldı
image Arda Erkan anısına “Başka Ardalar Ölmesin” sloganıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Kite Surf Etkinliği dün Yedidalga’da yapıldı.
Marketin damından düşen 2 işçi yaralandı
image Güzelyurt Çevre Yolu üzerinde yapımı devam eden Çavuş Market isimli binanın damından beton zemine düşerek yaralanan Eyüp Genç ve Doğan Sözer, hastanelik oldu…