Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 8 Mart 2019, Cuma 17:59
banner

Güzelyurt'ta atık su arıtma tesisi hayat buluyor

Güzelyurt'ta atık su arıtma tesisi hayat buluyorGüzelyurt Belediyesi'nin yeni dönemde gerçekleştireceği en önemli projelerden biri olan "arıtılan suyun tarımsal amaçlı kullanılmasına" yönelik proje kapsamında inşa edilecek 100 bin tonluk lagün sayesinde saatte 136 m³ su tarımsal alanda kullanılabilecek.
Paylaş  
6
4
5
0

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve 4 milyon Euro değerindeki dev projede ihaleyi yürüten Uluslararası Gökşin Firması Nisan ayında inşaata başlayacak.

“Güzelyurt Atık Su Arıtma Tesisi’nde Arıtılan Atık Suyun yeniden kullanımı” için yapılacak olan Sulama Sistemi Projesi’ kapsamında 3 km boyunca basınçlı sulama hatları döşenecek ve bu sayede saatte 136 m³ su tarımsal alanda kullanılabilecektir.

Proje ayrıca 100 bin tonluk lagun inşaatını da içermektedir. Böylece, yerel mahsulleri sulamak için her yıl 500 milyon litre yüksek kalite suyun güvenli bir biçimde yeniden kullanılması sağlanacaktır. Lagun inşaatının bitmesi ve su tutması ile bölgede kuş gözlem noktaları da oluşturulacak.

Narenciye sektörüne hayat verecek bu projenin ürün kalitesini artırmada ve üreticilerin suyu daha ucuza kullanmasında büyük katkısı olacak

ÖZÇINAR: “ÖRNEK BELEDİYE OLACAĞIZ”

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, konuyla ilgili yaptığı konuşmada Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Destek Ofisine teşekkür ederek uzun soluklu bir süreç sonrasında projenin hayata geçtiğine dikkat çekti. 100 bin tonluk lagun oluşturularak 120 günlük sulama kapasiteli verime dayalı bir çalışmanın ortaya çıkacağını söyleyen Özçınar, proje kapsamında 3 km’lik ishale hattı döşenerek suyun tarımsal alanlara aktarılacağını belirtti.

Geri dönüşüm alanında örnek bir belediye olma hedefinde olduklarını belirten Özçınar, toplumda geri kazanım düşüncesini yaygınlaştırmak istediklerini, bu yıl yağışlar verimli olsa da bunun her yıl mümkün olmayacağını dolayısıyla her bir damlanın korunması için gerekli adımların atılacağına dikkat çekti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Güzelyurt'ta tören ...
image 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. nedeniyle Güzelyurt Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
Güzelyurt Atatürk Anıtı önünde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayram...
image Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar bugün saat 17.00’da Güzelyurt Atatürk Anıtı önünde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. Yıl kutlama törenine katıldı.
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Gençlik Kolu, Erenköy'ü ziyaret etti
image Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Gençlik Kolu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı eşliğinde Erenköy'ü ziyaret etti.