Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 15 Haziran 2019, Cumartesi 18:37
banner

Güzelyurt Kaymakamı, "Barınağı yıktırırım" dedi!

Güzelyurt Kaymakamı, Barınağı yıktırırım dedi!Güzelyurt’ta hayvan barınağı ve hayvanların tedavi ettirilmesi için herhangi bir rehabilitasyon merkezi olmadığı için, gazeteci Rana Sarro, ailesiyle birlikte kendi imkanlarıyla birkaç yıl önce bir barınak kurdu. Güzelyurt Kaymakamı ise, "o bölge ileride yerleşim yeri olursa, o barınağı yıktırırım" diyor.
Paylaş  
4
6
4
0

Güzelyurt ve civar köylerde rastladığı yardıma muhtaç hayvanların tedavilerini yaptırdıktan sonra sahiplenmek zorunda kalan Rana Sarro ve ailesi, köpeklerin sayısı her geçen yıl çoğalınca, Kalkanlı Köyü’nde köy dışına bir barınak yaptırma durumunda kaldı. Yıllar süren uğraşlarla hayata geçirilen barınak, bugün 60 tane köpeğe ev sahipliği yaparken, Güzelyurt Kaymakamı’nın bu despot tutumu büyük üzüntü ve çaresizlik yarattı.

Hali araziye inşa edilen ve en az 50 bin TL’ye mal olan bahse konu köpek çiftliği, köy dışında olduğu için şuanda herhangi bir rahatsızlık yaratmazken, bölgedeki hali araziye yapılan tüm işgallerin İçişleri Bakanlığı’na bildirildiği ve oradan çıkacak kararın beklendiği öğrenildi.

Bunun üzerine, 1 yıl önce bölgede 3 dönümlük bir alanın işgal edildiği ve sokak hayvanlarına barınak yapıldığını Güzelyurt Kaymakamlığı’na resmi olarak bildiren Rana Sarro, bu duyum üzerine tekrardan Kaymakam Savaş Orakçıoğlu ile görüşme ihtiyacı duydu.

Kaymakam Orakçıoğlu’nun, gazeteci Rana Sarro’ya söyledikleri ise büyük üzüntü yarattı. Rana Sarro, şunları söyledi:

"Ailemle birlikte canla başla çalışarak inşa ettiğimiz barınak, Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu tarafından yıktırılacakmış. Kendisi ile arazi konusunda yaptığım telefon konuşmasında, ‘İçişleri Bakanlığı’ndan bölgedeki işgaller için karar bekliyoruz. Kaldırılma kararı çıkarsa kaldıracaksınız’ dedi. Bunun üzerine, o yerin hayır amaçlı olduğunu, bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söylemem üzerine ise, ‘Benim için oradaki tüm işgaller birdir’ diye ekledi. ‘Köpeciklerimin evidir, kimse dokunamaz. Bu bir skandal olur’ demem üzerine ise, ‘O gün gelsin ben yıktırırım. O skandalı ben göğüslerim merak etme sen’ şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi, sahipsiz hayvanların barındırılması ve bakımı, Hayvan Refahı Yasası’na göre devletin ve belediyelerin görevidir. Buna rağmen, yıllardan beridir Güzelyurt bölgesinde herhangi bir barınak olmaması, gazeteci Rana Sarro’yu barınak kurma yoluna itti. 60 tane köpeğin bakımını üstlenen ve herhangi bir kurum ve kuruluştan yardım almadan bu işi yürüten Rana Sarro, bugün Kaymakam’ın, “o gün gelsin ben yıktırırım” sözü üzerine büyük bir üzüntü ve çaresizlik yaşadığını ifade etti. Öte yandan, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sosyal Konut Dairesi Müdürü Ercan Beşerler, “sizin yaptığınız bir sosyal sorumluluk projesidir. Yıktırmak olur mu hiç. Başka ülkede olsa size ödül verirler” diyerek, konuyla ilgileneceğini belirtti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
6
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Yedidalga Limanı'ndaki çalışmalarda sona geliniyor
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Yedidalga'daki Şehit Salih Hüseyin askeri limanında sürdürülen  iyileştirme çalışmaları ile ilgili incelemelerde bulundu.
Güneşköy'de elektrik kesintisi!
image Güneşköy Ağıllar bölgesi ile bölgedeki tesis ve su motorlarının elektrik enerjisi yarın kesik olacak
Elektrik kesintisi!
image Yapılacak proje çalışmaları nedeniyle yarın Aydınköy'ün kuzeyi ve Gaziveren'de bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak.