Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 1 Haziran 2015, Pazartesi 12:16
banner

Lefke'de asıl ümit 'Trodos turisti'

Lefke'de asıl ümit 'Trodos turisti'Lefke Aplıç Kapısı Komitesi Üyesi Avukat Vehit Nekipzade, Aplıç Kapısı’nın en önemli yönünün Lefke’yi ‘çıkmaz sokak’ psikolojisinden kurtarması olduğunu belirterek Güney Kıbrıs’a gelen 2 milyon turistin 1 milyonunun Lefke’ye 20 dakika mesafedeki Trodosları ziyaret ettiğini ifade ederek “bunların onda biri, yirmide biri bile Lefke’ye uğrasa  ciddi potansiyeldir” dedi.
Paylaş  
44
65
46
3

Kapının 2-3 ay içinde açılacağını düşündüğünü söyleyen Nekipzade komşuları Rumların denize gitmek için Baf ya da Limasol’e gitmek durumunda olduğunu oysa Lefke’den sahilin 5 dakikalık bir mesafede olduğunu da hatırlattı.

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

Lefke Aplıç Kapısı Komitesi Üyesi Avukat Vehit Nekipzade, açılacak olan Aplıç Kapısı’nın en önemli yönünün Lefke’yi ‘çıkmaz sokak’ psikolojisinden kurtarması olduğunu belirterek Güney Kıbrıs’a gelen 2 milyon turistin 1 milyonunun Lefke’ye 20 dakika mesafedeki Trodosları ziyaret ettiğini ifade ederek “bunların onda biri, yirmide biri bile Lefke’ye uğrasa  ciddi potansiyeldir” dedi.

Avukat Nekipzade, açılacak kapının çok yönlü faydaları olduğunu, bunlar arasında Güney’de Kıbrıslı Türklerin su kaynağı olan 2 göletin kullanım ve kontrolüne ilişkin olduğunu söyledi.

Nekipzade “bize ait bu su kaynakların kullanımını Rum Su İşleri üzerinden yapıyorduk. Kapının açılışıyla bu göletlere de 10 dakika içinde ulaşmış olacağız” dedi.

Öte yandan Nekipzade komşuları Rumların denize gitmek için Baf ya da Limasol’e gitmek durumunda olduğunu oysa Lefke’den sahilin 5 dakikalık bir mesafede olduğunu da hatırlattı.

“Acıları ve sevinçleri eskiden olduğu gibi paylaşmaya çalışacağız”

1968’den 74’e kadar bölgedeki kapının kontrollü olarak açık kaldığını, 41 yıldır ise sadece BM görevlilerine yönelik açık olduğunu ve Lefke’nin bu manada bir çıkmaz sokak olduğunu kaydeden Lefke Aplıç Kapısı Komitesi Üyesi Avukat Vehit Nekipzade şöyle konuştu; “Kapılarla ilgili mücadele bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Talat döneminde başladı, Derviş Eroğlu döneminde sürdü ve nihayet Sayın Akıncı döneminde neticelendi. Mutlu sona ulaşıldı… Katkı koyan herkese Lefke halkı adına teşekkür ediyorum. Kapılar bugüne kadar barışa ciddi katkı koydu ve koymaya devam edecektir.

Ben, açılan kapıların kalıcı çözümü zedeleyeceğini düşünenlerden değilim. Aplıç Kapısının açılışı ile çıkmaz sokak psikolojisi aşılacak, bu algı dağılacak. Her kapı barışa katkı koyar. Kapılar açık olmasa komşularımızla dostluklar kuramazdık. Acıları ve sevinçleri eskiden olduğu gibi paylaşmaya çalışacağız…”

“1 milyon turistin onda biri gelse ciddi potansiyel…”

Kıbrıs TV’de Gülsüm Sönmez’in sorularını yanıtlayan Nekipzade, Güney Kıbrıs’a gelen 2 milyon turistin 1 milyonunun Lefke’ye 20 dakika mesafedeki Trodosları ziyaret ettiğini ifade ederek “bunların onda biri, yirmide biri bile Lefke’ye uğrasa  ciddi potansiyeldir” dedi.

Avukat Nekipzade, açılacak kapının çok yönlü faydaları olduğunu, bunlar arasında Güney’de Kıbrıslı Türklerin su kaynağı olan 2 göletin kullanım ve kontrolüne ilişkin olduğunu da sözlerine ekledi.

Nekipzade “bize ait bu su kaynakların kullanımını Rum Su İşleri üzerinden yapıyoruz. Kapının açılışıyla bu göletlere de 10 dakika içinde ulaşmış olacağız” dedi.

Lefke'den sahile 5 dakika...

Öte yandan Nekipzade komşuları Rumların denize gitmek için Baf ya da Limasol’e gitmek durumunda olduğunu oysa Lefke’den sahilin 5 dakikalık bir mesafede olduğunu da dikkat çekti.

Nekipzade “barış ada için çok önemli… Artık adada yaşayan insanların barışa ihtiyacı var. Elbette bunun onurlu olması, kazan-kazan formülüyle gerçekleşmesi gerekir… Başka Kıbrıs yoktur. Geçmişte acılar yaşadık diye yine yaşayacak değiliz. Bunun en önemli örneği de Avrupa’dır” dedi.

Ne zaman açılır?

Lefke Aplıç Kapısı Komitesi Üyesi Avukat Vehit Nekipzade kapının ne zaman açılacağına dair bir soru üzerine ise “komşularımız Rumlar bir ay diyor ama ben doğrusu 2-3 aylık bir süre öngörüyorum” ifadelerini kullandı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
1 Haziran 2015, Pazartesi
Ersin         - Lefkoşa
Şahin Öz: Merak etme bunları vereceyik gitsinler Ruma.
Bunu hak ederler. Kendi ailem var orda vereceyik gitsinler istemiyoruz.

1 Haziran 2015, Pazartesi
Hasan         - Gemikonağı
Bu kadar saçma sapan açıklamalar görmedim. Lefkoşada 2 tane sınır kapısı açıktır. Metehan ve Lokmacı. Ayni şeyi o zamanlar da söylemişlerdi. Lefkoşa cıvıl turist kaynayacaktı! Binlerce kişi gelecekti! Çözüm olacaktı!
Ondan sonra Lefke tarafında ZATEN Yeşilırmak kapısı açık. Hangi turist geldi buraya ben göremedim? Gelen turistler zaten Kıbrısta ve geliyorlar. Bu sınır kapıları bir ek getirmeyecek ki?
Kusura bakmayın ama siz kime hizmet edersiniz sahte ümit pompalamak ile? Sanki biz Ruma muhtaç mışız gibi.

1 Haziran 2015, Pazartesi
Şahin Öz         - Girne.
Kabul edelim ki turist geldi, Lefkenin neyini görecek .Massallah temizlik ve düzen desen Isviçre seviyesinde.Kerpiç evlerin yanından geçmeye korkutuyor. Karadağ desen korku filmi platosundan farksız..Doğru dürüst bir kafeterya bile yok.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gemikonağı-Lefke Anayolu'nda elektrik kesik olacak
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Gemikonağı – Lefke Anayolu’nda Ali Uskuri Dükkanları civarında elektrik kesintisi yapılacak.
Lefke'de elektrik kesintisi
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Gemikonağı - Lefke Anayolu'nda Ali Uskuri Dükkanları civarında elektrik kesintisi yapılacak.
Lefke'de elektrik kesintisi olacak
image Lefke’de, stadyum dâhil Karadağ bölgesinde, elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle, bugün, 09.00-15.00 saatleri arasında elektrik enerjisi kesik olacak.