Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 6 Haziran 2015, Cumartesi 17:38
banner

6. Lefke Ceviz Festivali başladı

6. Lefke Ceviz Festivali başladıLefke Turizm Derneği tarafından organize edilen ve Lefke Belediyesi ile LAÜ katkılarıyla düzenlenen 6’ncı Lefke Ceviz Festivali başladı.
Paylaş  
34
63
36
1

Lefke Çarşı Merkezi’nde yer alan ve bu yıl “Yeşil Lefke sizi çağırıyor” sloganıyla yapılan festival, kortej ve konuşmalarla açıldı.

Festivalin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Menteş Gündüz, yapmaya çalıştıkları cittaslow projesinin madencilik faaliyetleri ile ters düştüğünü belirterek, bölgenin yeniden böyle bir olay yaşamasına izin vermeyeceklerini söyledi.

KARLITAŞ

Festivalin açılış konuşmasını yapan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, amaçlarının yeşil Lefke kasabasının hak ettiği güzelliklerle anılmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Karlıtaş, Lefke’nin ülkede en fazla turizm potansiyeline sahip bölge olduğunu kaydederek, Lefke’nin geleceğinin turizm, eğitim ve üretimde olduğunu ve bölgede kirli yatırım ve yeni madencilik faaliyetlerine izin vermeyeceklerini söyledi.

KAYA

Ardından Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, festival ve bölgeye ilişkin konuştu.

Festivalin, bölgedeki üretimin ne kadar geliştirilebileceğinin bir göstergesi olduğuna işaret eden Kaya, Lefke ve bölgesinin gelişen eğitim, organize bir üretim, Aplıç kapısının açılması ve cittaslow gibi önemli projelerle geliştirilebileceğine vurgu yaptı.

GÜNDÜZ

Festivalin açılışına katılan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Menteş Gündüz de sivil toplum örgütlerinin artık dünyada çok önemli olduğunu kaydederek, sivil toplum örgütleriyle birlikte Lefke’ye katkıda bulunacak her türlü aktiviteye destek vereceğini söyledi.

Gündüz, yapmaya çalıştıkları cittaslow projesinin madencilik faaliyetleri ile ters düştüğünü belirterek, konuyla ilgili olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket edeceklerini ve bölgenin yeniden böyle bir olay yaşamasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Gündüz, Lefke’nin gelişimine katkı koyan bu tür etkinliklerin yanı sıra bölge için yapılması gerekenlerle ilgili olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Lefke Belediyesi Halk Dansları ekibi folklor gösterisi sundu.

Festival çerçevesinde ayrıca, Nostaljik Lefke Fotoğrafları, Lefke Kadın Kursu, Klasik Bisiklet ve motor, İzzet Öztemiz’in kişisel sergisi, Lefke’de en eski körüklü fotoğraf makinesi sergilerinin açılışı da yapıldı.

Festivalde açılan stantlarda Kıbrıs’a özgü her türlü yiyecek, içecek, elişleri ve daha birçok yerli ürün hazırlanıp satışa sunuluyor.

Yarın da gün boyunca devam edecek festivalde, müzik dinletileri, dans gösterileri, rehber eşliğinde Lefke turu gibi etkinlikler ve çeşitli yarışmalar yer alacak.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Haziran 2015, Cumartesi
Alexy Flemming         - Massachusetts, MA
Türkiye, ceviz üretiminde dip yaptı. Taa, Şili'den, ABD'den, Orta Asya'dan ceviz ithal ediyor. Ceviz üretimimizi artırıp, Türkiye pazarını ele geçirmeye oynamalıyız.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

KKTC'nin kuruluşu, Lefke'de törenle kutlandı
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 35. yıldönümü bugün Lefke'de törenle kutlandı.
Gemikonağı-Lefke Anayolu'nda elektrik kesik olacak
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Gemikonağı – Lefke Anayolu’nda Ali Uskuri Dükkanları civarında elektrik kesintisi yapılacak.
Lefke'de elektrik kesintisi
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Gemikonağı - Lefke Anayolu'nda Ali Uskuri Dükkanları civarında elektrik kesintisi yapılacak.