Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 3 Eylül 2015, Perşembe 13:36
banner

Lefkeli STÖ'ler: "Lefke Sahil Şeridi Kıbrıs Türk Kurucu devleti sınırlarında kalmalı"

Lefkeli STÖ'ler: Lefke Sahil Şeridi Kıbrıs Türk Kurucu devleti sınırlarında kalmalıLefke Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinasyon Komitesi, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması durumunda, Lefke Sahil Şeridi’nin Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nin sınırları içerisinde kalması gerektiğini savundu.
Paylaş  
64
74
59
2

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret eden Komite temsilcileri tarafından  Cumhurbaşkanı Akıncı’ya verilen metin, basına da dağıtıldı.

Yazıda, müzakerelerde Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nin toprak oranı yüzde 29.2’de kalsa dahi, ekonomik potansiyel ve değeri yüksek olduğundan dolayı Lefke Sahil Şeridi ve yörenin “Türk Kurucu Devleti sınırları içerisinde” kalması gerektiği savunuluyor.

“2004 PLANI’NDAKİ GİBİ KALIRSA SAHİLLERDE SÖZ HAKKIMIZ OLMAYACAK”

2004’te referanduma sunulan çözüm planında Lefke Sahil Şeridi’nin tümünün, Rum Kurucu Devlet sınırları içerisinde olduğu kaydedilen metinde, “Buranın bu şekilde kalması durumunda, Lefke, Gaziveren, Doğancı, Taşpınar, Çamlıköy, Yukarı Cengizköy ve  Bağlıköy’de oturan yurttaşlarımızın kendi  sahillerinde söz hakları kalmayacak, sahilin bağlı olacağı, ne merkezi ve ne de yerel idarenin oluşumuna hiçbir şekilde etki edemeyecektiler” denildi.

BM yetkililerinin, söz konusu planda Kurucu Devletlerin sınırlarını klasik Türk ve klasik Rum köyleri dikkate alınarak hazırlandığını savunduğu kaydedilen metinde, Lefke Sahil Şeridini oluşturan; “Gemikonağı Soli ve Denizli Mahalleleri- ki Gemikonağı Soli Mahallesi bugünkü Yedidalga köyünün Lefkoşa -Poli/Baf anayolunun kuzey kısmını da içermektedir – ile Cengizköy’ün sahil kısmının klasik Rum köyleri olmadığı” belirtildi.

“GEMİKONAĞI SOLİ MAHALLESİNDEKİ TOPRAKLARIN YÜZDE 53’Ü TÜRKLERİN”

Metinde; “Gemikonağı Soli Mahallesindeki toprak mülkiyetinin takriben yüzde 53’ü Kıbrıslı Türklerin, yüzde 47’si  Kıbrıslı Rumlarındır. Gemikonağı – Denizli Mahallesinde ise toprak mülkiyetinin yüzde 85’i  CMC Maden Şirketinin geriye kalan yüzde 15 lik kısmı da hemen hemen eşit oranlarda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlarındır. Bu mahalledeki tüm konutların ise yüzde 90’dan fazlası anılan şirketin olup tümünde halen Türkler oturmaktadır. CMC’nin mülkiyetine geçmiş arazisinin tümü  Türklerden rızaları hilafına yok pahasına  istimlak edilmiş arazilerdir. Birde şunu eklemek gerekir ki, Gemikonağı Soli ve Denizli  Mahalleleri 1934 yılına kadar Lefke yerleşim birimi toprağı idi ve Gemikonağı diye bir köy yoktu. Cengizköy ise her zaman bir Türk köyü olup, esas köyün oturduğu arazi kesimi, 1963 olaylarından sonra da hep Türklerin kontrolünde kalmıştı” denildi.

Metinde, Lefke yöresinde Türk köyleri arasında sıkışmış bulunan ve BM yetkililerince “klasik Rum köyü” kabul edilen Yeşilyurt, Yedidalga ve Bademliköy’de 1974 öncesinden beri Kıbrıslı Türklere ait hatırı sayılı miktarda gayri menkul bulunduğundan Türk Kurucu Devleti sınırları içerisinde kalması gerektiği savunuluyor.

“LAÜ İÇİN YAPILACAK TESİSLER BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI”

Lefke  Avrupa Üniversitesi’nin artan yatırımlarına da işaret edilen açıklamada, LAܒye tahsis edilen 15 dönümlük araziye eğitime dönük otel ve sosyal tesislerin inşasına bir an önce başlanmasının toprak pazarlığında Lefke Sahil Şeridinin “müstakbel Türk Kurucu Devleti” sınırları içerisinde kalmasına zemin yaratacağı ifade edildi.

GEMİKONAĞI LİMANI

Gemikonağında CMC olarak bilinen maden ocağına talep olan  Port İSBİ Şirketi’nin Gemikonağı Liman ile ilgili etüt çalışmalarını tamamladığına işaret edilen metinde, çevreyle barışık ve çevreye duyarlı Gemikonağı Limanı inşası için gerekli kararların üretilmesini istediklerini ifade etti.

Büyük bir çevre sorunundan kurtulmak ve yeni yatırım mekanları yaratmak için de bölgedeki maden atıklarının temizlenmesinin teşvik edilmesi gerektiği de kaydedildi.

CENGİZ TOPEL MÜZESİ

Komitenin yazısında “Lefke Sahil Şeridinde,  Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Anıtı ile CMC Maden Şirketi eski iskelesi arasında tasarlanan 500 metrelik gezi alanı için eski iskele binalarının yerleşim birimi içerisinde kalmış Gece Kulübü’nün Cengiz Topel Müzesine dönüştürülmesi” talep ediliyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Eylül 2015, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Güzelyurt ve Güzelyurt'ta 41 yıldır yaşayan Güzelyurtlular üzerinizde oynanan pis oyunlardan gerçekten bıktıysanız, açın gözünüzü.... Öncelikle orada yaşayan sizler ne yaptınız ve ne yapıyorsunuz...Hiç kimseden yardım veya anlayış beklemeyin.... Biri gelir size burası verildi der, diğeri gelir bir karış toprak verilmez der.... Hiç birine güvenmeyin, onlar ensenizden sözde siyaset yapar.... Varsa bir şeye niyetiniz siz konuşun siz yapın ki adam yerine konulasınız....Bakın adamlar sahilin Türk yönetiminde kalmasını istiyorlar... Güzelyurtlulardan ses yok....Birkaç hafta önce Güzekyurt'a çok yakın Maronit köyünü ziyaret etti Mr Eidie. Maronitler olası çözümdeki statüleri hakkında taleplerde bulundular.... Sizden ses seda çıkmayınca sizi adam yerine koyan da çıkmadı.... böyle devam ederseniz çıkmayacak ta.... Bu arada iki hafta önce bölgenize geldiğimde gayet güzel çevre düzenlemeleri ve parklar gördüm. Böyle şeyleri KKTC de görebilmek neredeyse hayal oldu.... Demek ki isteyince oluyor.... Tekrar etmiş gibi olacağım ama Güzelyurt'ta yaşamak isterseniz herhangi birinden veya makamdan hiçbir beklentiye girmeyin....Kimse gözünüzün yaşına bakmayacak, yarından tezi yok sıvayın kolları, çünkü geçmişten beri Güzelyurt hakkında Güzelyurt'ta yaşayanlar dışında her önüne gelen attı tuttu.... Gerekirsa birlik olun ve olası bir referandumu boykot edin! Hepinize sağlıklı günler diler, emeklerinizin ve duruşunuzun karşılığını bulmanızı ümit ederim....

3 Eylül 2015, Perşembe
Mehmet         - Güzelyurt
Ben Annan Planına evet demiş bir insanım. Bu kez evet demeyceğim. Bu kadar hakaret ve kandırmaca yeter. Yine bizim buraları verilecek mi verilmeycek mi.
Yetti artık.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ'de Kıbrıs ve Uluslararası Kültür Gecesi düzenlendi
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Merkezi tarafından 2019-2020 Akademik Yılı'nda üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler için düzenlenen oryantasyon günleri çerçevesinde "Kıbrıs ve Ulu...
Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği'nden öğrenci kayıtlarında usulsüzlük yapa...
image Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği, öğrenci kayıtları konusunda yasalara aykırı işlem yapanlara karşı yasal işlem başlatıyor...
Lefke'de yarın "FarkındamısınızengelSİZsiniz" etkinliği düzenleniyor
image Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği, yarın Lefke'de "FarkındamısınızengelSİZsiniz" isimli bir yürüyüş gerçekleştiriyor.