Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 15 Ocak 2016, Cuma 08:07
banner

"Hurma ağaçlarına ulaşamıyoruz, devlet bir ekip oluşturmalı"

Hurma ağaçlarına ulaşamıyoruz, devlet bir ekip oluşturmalıLefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, hurma ağaçlarına zarar veren Kırmızı Palmiye Böcekleriyle ilgili sorunu çözmede yetersiz kaldıklarını belirterek, Tarım Bakanlığı’nın gerekli ilacı verdiğini, ancak hurma ağaçlarına ulaşmanın mümkün olmadığını, araçla girilemez yerde olduklarını söyledi.
Paylaş  
90
84
87
1

banner

Kaya, devletin çok acil bir ekip oluşturması gerektiğini söyleyerek, “Tarım Bakanlığı ekip oluşturarak veya hizmet satın alarak çok hızlı bu sorunu çözmelidir. Bunun için kaynak ayrılması gerekiyor” diye konuştu.

Kıbrıs Postası - Deniz ABİDİN

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada hurma ağaçlarına zarar veren Kırmızı Palmiye Böcekleriyle ilgili sorunun yaklaşık bir buçuk yıl önce gündeme geldiğini belirterek, konuyla ilgili bir dizi toplantı yapıldığını, ancak yeterli mücadeleye ulaşamadıklarını söyledi. Kaya, Tarım Bakanlığı’nın gerekli ilacı verdiğini, fakat esas sorunun söz konusu hurma ağaçlarına ulaşmanın mümkün olmadığını belirtti. Kaya, Lefke’de çok sayıda bulunan hurma ağaçlarına ulaşmanın mümkün olmadığını, araçla girilemez yerlerde olduklarını anlattı.

“Bulundukları yere araçla dahi giremiyoruz, yetersiz kaldık”

“Ciddi bir işçilik gerekiyor”diyen Kaya, şunları söyledi: “İlaçlama iki yöntemle yapılıyor. Birincisi ilacı suyla birlikte veririsiniz. Bir diğeri de delik açılır, gövdesine şiringa ile ilaç verilir. Bunun maliyeti diğerine göre daha fazladır. Ancak, Tarım Bakanlığı’nın ilacı sağlamış olmasına rağmen bunu yapmakta sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü hurma ağaçlarına ulaşmak çok zor. Bulundukları yere araçla dahi giremiyoruz. Geçen yıl CMC’ye ait çok yoğun hurma ağacı olan yeri temizledik. Ancak bu yeterli olmadı. El emeği gereken çok alan var. O noktada yetersiz kaldık”

“Bir ekip oluşturularak sorun çözülmelidir”

Lefke Belediye Başkanı Kaya, kırmızı palmiye böceklerinin çok hızlı üreyen bir böcek türü olduğunu belirterek, “bir hurmaya giriyorlar ve üreyerek daha çok çıkıyorlar. 5 kilometreye kadar uçma özellikleri var ve giderek çoğalıyorlar” diye konuştu.

“Hurma ağaçları yok olmaya başladı”diyen Kaya, devletin çok acil bir ekip oluşturması gerektiğini söyledi. Kaya, belediye olarak sorunun tamamını çözmenin mümkün olmadığının altını çizerek, “Derhal bir ekip oluşturulmalıdır. Tarım Bakanlığı bir ekip kurarak veya hizmet satın alnarak sorunu çözmelidir. Bunun için çok acil kaynak ayrılması gerekiyor, geç bile kalındı” dedi.

“Bir yıl sonra hurma ağaçlarında çok ciddi bir tahribat oluşacak”

Kaya, Tarım Bakanlığı ile konuyu görüştüklerini, ancak hiçbir sonuç alamadıklarını ifade ederek, “belediye olarak olanaklar dahilinde katkı koymaya her zaman hazırız. Ciddi bir proje için geç bile kalındı. Kısa zaman içinde ekip oluşmazsa bir yıl sonra hurma ağaçlarında çok ciddi bir tahribat oluşacak”diye konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
15 Ocak 2016, Cuma
Hilmi         - L/şa
Bu Böceği Kıbrısa kim getirdi ve kimler getirmesine izin verdi? Hafızalarınızı bir yoklayın? Acaba vicdanlarında en ufak bir rahatsızlık duyuyorlar mı?

banner
banner
banner
banner

Geleneksel Bağlıköy Palüze Günü etkinliği 20 Ekim'de
image Eski bir bağ köyü olan Bağlıköy'de, bağcılığın yeniden geliştirilmesi gereğine dikkat çekmek ve bağ kültürünü canlandırmak amacıyla düzenlenen geleneksel "Palüze Günü" etkinliğinin altıncısı 20 Ekim Pazar günü köy mey...
Özersay Bağlıköy'ü ziyaret etti
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bağlıköy'e giderek 19'uncu yüzyıldan kalma tarihi değirmeni yerinde inceledi.
Lefke bölgesinde elektrik kesintisi!
image Lefke'nin bazı bölgelerinde yarın elektrik kesintisi yaşanacak.