Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 3 Haziran 2018, Pazar 09:05
banner

Lefke STÖ'lerinden imar planı ve emirname çağrısı...

Lefke STÖ'lerinden imar planı ve emirname çağrısı...Lefke Turizim Derneği, Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği ve Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği başta olmak üzere Lefke bölgesinde bulunan sivil toplum örgütleri Lefke için imar planı ve emirnamenin hayata geçmesini istiyor.
Paylaş  
21
3
21
0

• Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Lefke ilçesinin doğal dokusunun korunması ve çarpık yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla Lefke ilçesinde acil olarak emirnameye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

• Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütlerinin imar planı ve emirnamenin tamamlanması için talepleri bulunduğunu dile getiren Karlıtaş, imar planının tamamlanması ve emirnamenin hayata geçmesi için Lefke Belediyesi’nin ve İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçtiğini kaydetti.

• İmar planın tamamlanması ve emirnamenin hayata geçirilmesi için 2 yıllık bir süre öngörüldüğünü ifade eden Karlıtaş, çalışmaların hızla tamamlanması gerektiğini dile getirerek, “İmar planı için çalışmalar başlamış durumda, bunun için teşekkür ederiz ancak, sivil toplum örgütlerinin talebi yerine getirilmemesi durumunda eylem hakkımıza başvuracağız. Çünkü Lefke bölgesinin acil olarak emirnameye ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Lefke Turizim Derneği, Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği ve Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği başta olmak üzere Lefke bölgesinde bulunan sivil toplum örgütleri Lefke için imar planı ve emirnamenin hayata geçmesini istiyor.

Kıbrıs Postası’na konuşan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, özellikle Gemikonağı ve Denizli bölgelerinde çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi ve Lefke bölgesinin doğal dokusunun bozulmaması amacında olduklarını kaydederek, Lefke’nin acil olarak emirnameye ihtiyacı olduğunu söyledi.

“İmar planı ve emirname en erken zamanda hayata geçmeli”

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Lefke ilçesinin doğal dokusunun korunması ve çarpık yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla en erken zamanda emirname çıkarılması gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili taleplerini yetkili mercilere ilettiklerini kaydeden Karlıtaş, özellikle Gemikonağı ve Denizli bölgelerini kapsayan bir imar planının biran önce hayata geçmesi gerektiğini kaydederek, ilgili çalışmaların zaman kaybedilmeden tamamlanması gerektiğini söyledi.

                 

“Çalışmalar başladı, 2 yıllık bir süre öngörülüyor”

Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütlerinin imar planı ve emirnamenin tamamlanması için talepleri bulunduğunu dile getiren Karlıtaş, “İmar planının hazırlanması için Lefke Belediyesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından çalışmalar başlatıldı. Ancak bu çalışmaların sona ermesi ve emirnamenin çıkarılması için 2 yıllık bir süre öngörülüyor. Bu sürede çarpık yapılaşmanın önüne geçmek ve özellikle öğrenci bölgesi olan Gemikonağı’nın trafik ve yapılaşma sorunlarına en erken zamanda çözüm bulunması gerekiyor. Çalışmaların sona ermesini kapsayan 2 yıllık sürede bölgenin doğal yapısını bozmayacak şekilde hareket edilmeli” dedi.

“Talebimiz dikkate alınmazsa eylem yapacağız”

Lefke bölgesinde çok katlı binaların yapımının bölgenin dokusunu bozabileceğini belirten Karlıtaş, sivil toplum örgütlerinin talebinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, “İmar planı için çalışmalar başlamış durumda, bunun için teşekkür ederiz ancak, sivil toplum örgütlerinin talebi yerine getirilmemesi durumunda eylem hakkımıza başvuracağız. Çünkü Lefke bölgesinin acil olarak emirnameye ihtiyacı var” şeklinde konuştu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Madenci Heykeli" dün iki toplumun katılımıyla açıldı
image Lefkelilerin, hayatlarını CMC madenlerinde heba etmiş ve hakları için İngiliz sömürge yönetimi ve CMC ile mücadele etmiş Kıbrıslı Türk ve Rum madencilere yıllar sonra bir selamı niteliğindeki ''Madenci Heykeli'', Lefk...
LAÜ oryantasyon ekibi yeni öğrencilerin tüm işlemlerinde kolaylıklar sunuyor
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) 2018-2019 Akademik Yılı’na yeni kayıt yaptıran öğrencilerin Ercan Havalimanı ve Girne Limanı’ndan LAÜ oryantasyon ekibi tarafından karşılanıp yurtlarına yerleştirilmesi ile başlayan ory...
"1948 Maden İşçileri Grevi', maden işçisi heykeliyle ölümsüzleştirildi
image Kıbrıs’taki işçi hakları tarihinde büyük role sahip olan ‘1948 Maden İşçileri Grevi’, Lefke’ye dikilen maden işçisi heykeliyle ölümsüzleştirildi.