Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 19 Ekim 2018, Cuma 09:30
banner

Yerli muz önümüzdeki ay piyasada

Yerli muz önümüzdeki ay piyasadaYeşilırmak Bölgesi’nde 15 yıl aradan sonra yeniden muz ekimine başlandı. Ekimi gerçekleştiren Ziraat Mühendisi Salahi Atalar, önümüzdeki ay başından itibaren ilk ürünü piyasaya süreceklerini söyledi.
Paylaş  
18
13
18
1

banner

Kıbrıs Postası - Şüküfe HANSEL

Yeşilırmak denince akla gelen ilk meyve çilek. Ancak Salahi Atalar, çok yakında Yeşilırmak’ın tıpkı eskiden olduğu gibi muzuyla da gündemde olacağını belirtti.

Atalar, 15 yıl öncesine kadar bölgede muz üretimi olduğunu ancak Ekvator’dan gelen muzun ucuz olması ve KKTC yönetimlerinin geçmişte uyguladığı yüzde 15’lik fonu kaldırmasıyla üreticinin kar marjının önemli derecede düştüğünü ve üretimin durdurulduğunu dile getirdi.

Salahi Atalar 15 yıl önce bazı hatalı politikalar nedeniyle muz üretiminden vazgeçildiğini söyledi.

Yakın geçmişte Türkiye Cumhuriyeti’nin Anamur Bölgesi’ni ziyaret ettiğini ifade eden Ziraat Mühendisi Salahi Atalar, tekrar muz üretme fikrinin buradan ortaya çıktığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet politikasında yerli üreticiyi ve üretimi koruma maksatlı yurt dışından gelen ürünlere uyguladığı yüzde 145.8’lik kotanın çok önemli bir uygulama olduğuna işaret eden atalar, KKTC’de bu yükseklikte olmasa da, yerli üreticiyi koruyacak bir kotanın şart olduğunu vurguladı.

Atalar, şu anda 26 dönümü açık arazide, 4 bin 320 metrekare ise örtü altında, yani serada muz üretimi yaptıklarını anlattı.

Örtü altındaki hasatı Kasım ayında, açık arazideki muzu ise Aralık ortalarına doğru alacaklarını ve vatandaşın meyve sepetine girecek şekilde hazır olacağını belirtti.

Atalar çok yakında KKTC’nin kendi muzuna kavuşacağını ve Yeşilırmak’ın bundan böyle sadece çilekle değil muzuyla da dillerde olacağının haberini verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
18
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Şubat 2019, Çarşamba
Yasin uysal         - Anamur Türkiye
Bol kazançlar ustam

banner
banner
banner
banner

Geleneksel Bağlıköy Palüze Günü etkinliği gerçekleşiyor
image Bağlıköy'de, bağcılığın yeniden geliştirilmesi gereğine dikkat çekmek ve bağ kültürünü canlandırmak amacıyla düzenlenen geleneksel "Palüze Günü" etkinliği pazar günü köy meydanında yer alacak.
Stelios'tan kazandığını, tahlile yatırdı: Tablo korkunç!
image CMC artıklarının, Lefke'deki yeraltı kaynakları ve denizlerde yarattığı kimyasal kirliliği tahlil etmek maksadıyla bir proje hazırlayıp Güney’deki Stelios Vakfı'na sunan, ardından da 10 bin Euro'luk bir bütçe kazanan ...
Yedidalga'da elektrik kesintisi
image Yedidalga'da iki caddede yarın 6 saatlik elektrik kesintisi olacak.