Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 2 Şubat 2019, Cumartesi 19:56
banner

LAÜ Öğretim Üyesi Portakalcı, "Gençlerin Yetişkinler İle Olan İletişiminde Empatinin Rolü"nü irdeledi

LAÜ Öğretim Üyesi Portakalcı, Gençlerin Yetişkinler İle Olan İletişiminde Empatinin Rolünü irdelediLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Portakalcı “Gençlerin Yetişkinler İle Olan İletişiminde Empatinin Rolü” konusunda açıklamalarda bulunarak, detaylı bilgiler aktardı.
Paylaş  
8
5
8
0

Portakalcı: Çatışmalara sebep olabilecek bazı kalıplaşmış yetişkin düşünce yapıları vardır

LAÜ'den verilen bilgiye göre, günümüzde teknolojideki gelişmelerin toplumdaki değerleri etkilediğini ve gençler ile yetişkinler arasında anlayış farklılıklarının zaman zaman kendini gösterdiğini söyleyen Portakalcı, “Hatta anlayış farklılıkları çoğunlukla çatışmalara dahi dönüşebilmektedir” dedi. Portakalcı, bu çatışmalara sebep olabilecek bazı kalıplaşmış yetişkin düşünce yapılarının; gençleri küçümsemek, onlara hep tepeden bakmak, eleştirel  olarak bakış açışı ile bakıldığını söyledi.

Portakalcı, gençlerle yetişkinler arasındaki olumsuz iletişimde birbirlerine yönelik olumsuz önyargıların dikkat çektiğini belirtti. Bu noktada empati kurmanın, son derece önem teşkil ettiğini vurgulayan Portakalcı, “Zira unutulmaması gereken, bireyler sahip olduğu yaşın kendi özelliklerine göre hayatı ve olayları yorumlamalarıdır” dedi. Empati kurulup, gençlerin henüz hayatın gerçekleriyle karşı karşıya kalmadığı düşünüldüğünde, yetişkinlerin daha sağduyulu şekilde gençlerle iletişim kurabileceğini söyleyen Portakalcı, “Çünkü yetişkinler, yaşamları boyunca birçok olaydan ders çıkardığından dolayı olaylara daha olgunlukla bakmaktadır. Bu bakımdan yetişkinlerin, daha hayatın zorluklarıyla tam olarak tanışamamış gençlerle fikir ayrılıkları yaşamaları normal karşılanmalıdır” dedi.

Portakalcı: Yetişkinler empati kurarak gençlerle olumlu iletişim kurabilir

Yetişkinlerin ve gençlerin, kendilerini birbirlerinin yerine koyup empati kurarak anlamaya çalışması gerektiğini ifade eden Portakalcı, yetişkinlerin empati kurmak yerine en çok yaptığı davranış biçimini; başkalarının yanında gençleri azarlaması ya da kendileriyle kıyaslayıp çatışmalara imkan vermesi olarak tanımladı. “Oysa yetişkinler, empati kurup gençlerin içinde bulunduğu yıllar ile kendilerinin gençlik yıllarını kıyasladığında şartlar açısından farklılıklar bulunduğunu dikkate alırsa daha olumlu iletişim kurulabilir” diyen Portakalcı, gençlerin ise yetişkinlerin fikirlerini önemseyip büyüklerini kırmadan empati kurmaya çalışmasının olumlu iletişim kurulmasına katkı koyacağını dile getirdi. Portakalcı, yetişkinlerin yaşadığı olaylardan edindiği tecrübelerin gençlere yol gösterici olabileceği düşünüldüğünde, empati kurulup olumlu iletişim sağlanarak yetişkin bireylerin düşüncelerinin dikkate alınmasının son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği'nden öğrenci kayıtlarında usulsüzlük yapa...
image Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği, öğrenci kayıtları konusunda yasalara aykırı işlem yapanlara karşı yasal işlem başlatıyor...
Lefke'de yarın "FarkındamısınızengelSİZsiniz" etkinliği düzenleniyor
image Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği, yarın Lefke'de "FarkındamısınızengelSİZsiniz" isimli bir yürüyüş gerçekleştiriyor.
LAÜ'nün yeni öğrencileri Kıbrıs'ı tanıyacak
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Merkezi tarafından 2019-2020 Akademik Yılı'nda üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler için düzenlenen oryantasyon günleri LAÜ oryantasyon ekibi taraf...