Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 17 Eylül 2017, Pazar 18:40
banner

Esenyel: "Turizmde, son 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaştık"

Esenyel: Turizmde, son 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaştıkTurizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, bu yıl turizmde son 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaşıldığını belirtti. Esenyel, “Kuzey Kıbrıs turizmi, kabuğundan çatlamış ve artık gözle görülür, herkesin de kabul ettiği büyük bir atılım ve büyümenin eşiğine gelmiştir " dedi.
Paylaş  
43
51
40
1

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, bu yıl turizmde son 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaşıldığını belirtti. Esenyel, “Kuzey Kıbrıs turizmi, kabuğundan çatlamış ve artık gözle görülür, herkesin de kabul ettiği büyük bir atılım ve büyümenin eşiğine gelmiştir " dedi.

İsmet Esenyel bugün yaptığı açıklamada, göreve başladıkları Nisan 2016’dan itibaren koydukları hedeflere ulaşmak için tüm paydaşlarla canla başla ve uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek, bu çalışmaların sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, turizmin bu sezon, en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek, özellikle son aylarda turizm ekonomisindeki kazanım ve dönüşümün büyük olduğunu kaydetti.

Esenyel "Kuzey Kıbrıs turizmi, kabuğundan çatlamış ve artık gözle görülür, herkesin de kabul ettiği büyük bir atılım ve büyümenin eşiğine gelmiştir. Kimsenin bizleri haksız yere eleştirmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu istatistikler turizm sektörümüzden ekmek yiyen herkese armağan olsun” dedi.

Doluluk oranları, konaklamalar, geceleme sayıları ve gelen yolcu sayılarının zirve yaptığını kaydeden Esenyel, turistik konaklama tesislerinden alınan veriler ve bakanlık tarafından elde edilen sonuçlara göre son yılların değil, devlet kuruldu kurulalı en yüksek turizm sezonunu yaşadıklarını ifade etti. Esenyel “Doluluk oranlarımız geçen yıl verilerini de büyük oranda aşmıştır . Sırf halkımız gerçeği görsün diye biz de gerçekleri ortaya koymaya karar verdik” şeklinde devam etti.

“RAKAMLAR, TURİZM POLİTİKASININ DOĞRULUĞUNU GÖSTERİYOR”

İsmet Esenyel, 2017 yılındaki turizm istatistiklerine göre 42 yılın en iyi sonuçlarına ulaşıldığını ifade ederek, rakamsal verilerin, ortaya koydukları turizm politikasının doğruluğunu gösterdiğinin altını çizdi.

Esenyel, muhaceret verilerine göre, Ocak- Ağutos 2017 döneminde Ercan Havalimanı'ndan giriş yapan yolcu sayısının 1 milyon 56 binden 1 milyon 258 bine yükseldiğini kaydetti.

Son zamanlarda Ercan Havalimanı’nın misyonunu yitirdiği, turizm amacından koptuğu ve turizm sezonunun ciddi şekilde kan kaybettiği yönündeki eleştirilere değinen Esenyel, bu sektöre gönül veren tüm kesimleri rahatsız eden bu eleştirilerin tamamen uydurma olduğunu söyledi.

İsmet Esenyel daha önce resmi makamlarda buluna kişilerin yaptıkları açıklamalarda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek ”popülizm yapmak ve gündemde kalmak için yapılan yalan yanlış açıklamalar, halkımızı ve bu sektörün gelişmesi için çaba sarf eden tüm kesimlerimizi derinden üzmektedir. Bu yaratılan olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak adına bu verileri halkımız ile paylaşmayı kendimize görev sayıyoruz” şeklinde devam etti.

“2017 YILINDA, SON 42 YILIN REKOR RAKAMLARINA ULAŞILDI”

Kuzey Kıbrıs’a gelen yolcu sayısında Ocak – Ağustos ayları periyodunda geçen yıla oranla yüzde 10.8 artış yaşandığına işaret eden Esenyel, KKTC uyruklu kişiler haricinde yolcu sayısının 997 bin 600’den 1 milyon 105 bine ulaştığını söyledi.

Esenyel, PGM ve Turizm Planlama Dairesi’nin kesin verilerine göre, Ocak- Ağustos 2017 döneminde Girne Limanı’ndan ülkeye giriş yapan yolcu sayısının 35 binden 41 bine; Magosa Limanı’ndan giriş yapanların ise 13 binden 15 bine yükseldiğini kaydetti.

Kara kapılarında girişlerde de ciddi şekilde artış yaşandığının altını çizen Esenyel, sağlanan kolaylıklar ile Güney Kıbrıs’tan gelen turist sayısının da arttığını belirtti.

“KONAKLAMADA REKOR”

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, sektörde sağlanan uyum ve yürütülen ortak çalışmalar sayesinde turistik konaklama tesislerinde konaklayan kişi sayısında çok ciddi artışlar yaşandığını söyledi.

Tur operatörleri ve sivil toplum kuruluşlarının çabalarıyla Ocak-Ağustos 2017 döneminde, geçen yıla oranla yüzde 25.5 artış sağlandığını ifade eden Esenyel, konaklayan kişi sayısının 583 binden 732 bine yükseldiğini belirtti.

“2017’DE TÜM PAZARLARDA ARTIŞ YAŞANDI”

Ocak-Ağustos 2017 döneminde ülkeye değişik noktalardan gelen yolcu sayılarında artışlar yaşandığını söyleyen Esenyel, 2016’da 24 bin 434 olan Almanya’dan gelen yolcu sayısının, 2017’de yüzde 54 artarak, 38 bine; 2016’da bin 653 olan Belçika’dan gelen yolcu sayısının 2017’de yüzde 109 artarak, 3 bin 453’e; 2016’da 2 bin 105 olan İsveç’ten gelen yolcu sayısının yüzde 96 artarak, 8 bin 335’e; 2016’da 645 olan İsviçre’den gelen yolcu sayısının yüzde 391 artarak, 3 bin 171’e; 2016’da bin 416 olan Norveç’ten gelen yolcu sayısı yüzde 146 artarak 3 bin 483’e yükseldiğini kaydetti.

“SEKTÖRÜN KALİTESİ VE MİSAFİR MEMNUNİYETİ GİTTİKÇE YÜKSELİYOR”

Doç. Dr. İsmet Esenyel, Geceleme oranlarında da artış yaşandığını belirterek, Ocak - Ağustos 2017 dönemindeki gecelemenin 2 milyon 817 bin 300’e ulaştığını kaydetti.

Esenyel, “Bu rakam geçen yıl 2 Milyon 134 Bin ile sınırlı idi. Bu artış, sektörün kalitesinin ve misafir memnuniyetinin gittikçe yükselmesinin bir ifadesidir. Gelen turistler memnun kalıyorlar ki ülkemizde daha uzun kalıyor” dedi.

Turizm örgütü, OTEM ve diğer açılımlarla ilgili çok yakında yepyeni stratejik hedefleri de açıklayacaklarını bildiren Esenyel, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile uyum içerisinde çalıştıklarını ve bu uyumun sektörün tüm kesimlerini birlikte çalışmaya ittiğini ifade etti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
4
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Eylül 2017, Pazartesi
Ali         - Girne
Ma dalga gecer biziminan yoksa aldi bizi maytaba.Nerdeydi bu turistler da biz gormedik.Hafta sonlari haric cogumuz sinek avladik bazi geceler.Nerde o eski gunler,nerde su gibi gecmiste barlarda,resturantlarda para harcayan ingilizler?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Larnaka dünyanın en eski şehirleri arasında
image Kıbrıs'ın turizm cazibe merkezlerinden olan Larnaka, dünya üzerindeki en eski yerleşim yerleri arasında 17'nci sıraya yerleşti.
Oteller mayıs ayında ancak yarı yarıya dolabildi...
image Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB)'un otel sınıfına giren ve 1'den 5'e kadar yıldız taşıyan oteller ile turistik bungalovlar, tatil köyleri, butik, apart otel ve özel belgeli otellerden oluşan üyelerinin, Mayıs 201...
Avrupa'nın en büyük turizm şirketi duyurdu: Türkiye ve Kıbrıs'a rağbet attı
image Avrupa'nın en büyük turizm şirketi TUI yaz sezonu rezervasyonlarında Türkiye ve Kıbrıs'a rağbetin arttığını duyurdu.